Wiadomości: Watykan

Franciszek: Odrzućmy pokusę pewności siebie i życia bez Boga

Odrzućmy pokusę pewności siebie i życia bez Boga domagając się absolutnej wolności od Niego i Jego Słowa – tymi słowami zwrócił się papież Franciszek do wiernych na placu św. Piotra w Watykanie. Nawiązując do czwartej niedzieli Wielkiego Postu zwanej niedzielą „laetare”, czyli „radujcie się”, papież podkreślił, że powodem tej radości jest wielka miłość Boga względem ludzkości.

Papież odwiedzi Wspólnotę św. Idziego

W niedzielę 11 marca papież Franciszek odwiedzi Wspólnotę św. Idziego (Sant’Egidio) w 50. rocznicę jej założenia. Spotkanie odbędzie się na placu przed bazyliką Matki Bożej na Zatybrzu o godz. 16.30.

Franciszek do spowiedników: nie jesteśmy panami sumień

„Spowiednik nie jest źródłem miłosierdzia. Jest jedynie koniecznym narzędziem do jego otrzymania. Musimy pamiętać, że jesteśmy jedynie narzędziami, a nie panami sumień. Gdy stajemy się panami przeszkadzamy Bogu działać”

Papież: miłość Boga jest większa od naszych grzechów

Miłość Boga nie zna granic, nigdy nie będziemy pozbawieni Jego miłości, pomimo wszelkiego grzechu jaki mogliśmy popełnić – mówił papież Franciszek podczas nabożeństwa pokutnego w bazylice św. Piotra w Watykanie.

We wrześniu papież odwiedzi kraje bałtyckie

Litwa, Łotwa i Estonia to kraje do których pojedzie papież Franciszek z wizytą apostolską w dniach 22-25 września – poinformował rzecznik Stolicy Apostolskiej, Greg Burke.

Franciszek: niech państwa przejdą od słów do czynów

Państwa winny podjąć bardziej skuteczne i konkretne działania, aby choć trochę złagodzić trudne, często nieludzkie warunki, w jakich żyją migranci i uchodźcy. Zaapelował o to Franciszek w przemówieniu do członków Międzynarodowej Katolickiej Komisji ds. Migrantów (ICMC), których przyjął na audiencji w Watykanie 8 marca.

Papież: Nie możemy się nad sobą użalać

„Nie powinniśmy użalać się nad sobą. Wiara mówi nam, że jesteśmy i zawsze będziemy dziećmi Boga niezależnie od naszych grzechów i niewierności. Musimy cenić siebie, ponieważ jesteśmy kochani”. Papież Franciszek pisze o tym we wstępie do książki zatytułowanej „Nie wolno narzekać”.

Sandra Sabattini: narzeczona na ołtarze

Wśród dekretów o heroiczności cnót, które podpisał papież 6 marca na audiencji udzielonej prefektowi Kongregacji ds. Kanonizacji, znajduje się i ten dotyczący Sandry Sabattini, 23-letniej Włoszki, która wiodła życie radosnej, pobożnej i zwykłej dziewczyny, a zginęła w wypadku samochodowym w 1984 r.

Eucharystia jest za darmo – przypomniał Franciszek

Ofiara Chrystusa jest za darmo, zatem każda Msza św. również – podkreślił papież Franciszek w rozważaniach poświęconych Eucharystii 7 marca w Watykanie. Przypomniał również o akcji „24 godziny dla Pana”, która odbędzie się w wielu kościołach świata z piątku na sobotę.

Papież zatwierdził dekrety o cudach Pawła VI i abp Romero

Ojciec Święty przyjął wczoraj prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato i polecił tej dykasterii wydanie dekretów o autentyczności cudów za przyczyną błogosławionych Pawła VI i arcybiskupa Oscara Romero oraz dwójki innych błogosławionych Franciszka Spinellego i Marii Katarzyny Kasper.