Wiadomości: Watykan

Franciszek: Bóg nigdy nie wyrzeka się swoich dzieci

Bóg nigdy nie wyrzeka się swoich dzieci, nawet jeśli one grzeszą i błądzą z dala od Niego – przypomniał dziś w katechezie podczas audiencji generalnej w Watykanie papież Franciszek. Katecheza kontynuowała rozpoczęty wcześniej cykl poświęcony sakramentowi Chrztu świętego i pogłębiała temat powołania chrześcijanina.

Franciszek u św. Marty: z diabłem się nie rozmawia

O sposobach działania diabła, który uwodzi i zwodzi, został pokonany, ale jest nadal niebezpieczny mówił papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Wskazał także, jak walczyć i przezwyciężyć pokusy. W swoim rozważaniu Ojciec Święty nawiązał do czytanego we wtorek IV tygodnia wielkanocnego fragmentu Ewangelii św. Jana (J 16,5-11), gdzie ukazana jest postać szatana, który choć został osądzony, jest nadal niebezpieczny.

Franciszek: Podstawowy błąd marksizmu odżywa w ideologii gender

Aby obronić człowieka przed ideologicznymi redukcjonizmami, trzeba ponownie uznać, że posłuszeństwo względem Boga jest granicą posłuszeństwa człowieka względem państwa. A przyjęcie tego wyzwania pośród epokowych przemian, które dziś przeżywamy, oznacza, że należy bronić rodziny – napisał Franciszek w przedmowie do wyboru pism Benedykta XVI o relacji między wiarą i polityką.

Papież: miłość musi stać się stałym elementem naszego życia

– Miłość Chrystusa oznacza strzeżenie osób starszych, udzielanie pomocy chorym, przyjęcie dzieci jeszcze nie narodzonych – ochronę i umiłowanie życia ludzkiego od poczęcia po jego naturalny kres – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed odmawianą w okresie wielkanocnym modlitwą Regina Coeli.

Misja wymaga zwinności. Franciszek do neokatechumenatu

Na Tor Vergata pod Rzymem odbyły się uroczystości 50. rocznicy rozpoczęcia Drogi Neokatechumenalnej. Wziął w nich między innymi udział metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz oraz biskup legnicki, Zbigniew Kiernikowski

Papież wzywa do modlitwy za świeckich

W intencji modlitewnej na maj papież Franciszek zwraca uwagę na rolę laikatu w życiu Kościoła. Dziękując świeckim za odwagę w ukazywaniu podstaw do nadziei, prosi o modlitwę w ich intencji, aby dzięki swym zdolnościom odpowiadali na potrzeby świata.

Kim jest dla Ciebie Bóg?

Takie pytanie zadaje w maju młodzieży na całym świecie, w ramach przygotowania do październikowych obrad, Sekretariat Synodu Biskupów. Przez cały miesiąc młodzi mogą przesyłać swoje odpowiedzi w formie nagrań i tekstów, w mediach społecznościowych i za pomocą komunikatorów. Będą one na bieżąco publikowane w internecie.

Franciszek u św. Marty: Uwaga na złą ciekawość w świecie wirtualnym

Musimy odróżniać dobrą i złą ciekawość. Dobra prowadzi do rozwoju, zła jest niebezpieczną wścibskością, trzeba się jej wystrzegać, zwłaszcza w świecie wirtualnym. Na te zjawiska zwrócił uwagę papież Franciszek w poniedziałkowej homilii podczas Mszy św. w domu św. Marty.

Franciszek: Trwasz w Jezusie? Żyjesz świętością

– Każde działanie – praca i odpoczynek, życie rodzinne i społeczne, podejmowanie odpowiedzialności politycznej, kulturalnej i gospodarczej – każda działalność, jeśli jest przeżywana w jedności z Jezusem oraz z postawą miłości i służby jest okazją do życia w pełni chrztem i ewangeliczną świętością – mówił Franciszek podczas niedzielnej modlitwy “Regina Coeli” w Watykanie. Wspomniał również beatyfikowaną wczoraj w Krakowie bł. Hannę Chrzanowską.

W Boże Ciało papież poprowadzi procesję w Ostii

W tym roku w niedzielę 3 czerwca, kiedy we Włoszech obchodzona jest uroczystość Bożego Ciała, papież Franciszek uda się do parafii św. Moniki w Ostii, gdzie o godz. 18.00 będzie przewodniczył Mszy św., a na jej zakończenie odbędzie się procesja eucharystyczna do parafii „Nostra Signora di Bonaria”. Tam papież udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem – poinformowała Prefektura Domu Papieskiego.