Wiadomości: Świat

Caritas Polska jako jedna z pierwszych pomaga ofiarom Tsunami

Skala katastrofy spowodowała, że indonezyjskie władze zwróciły się o pomoc do innych państw, same nie będąc w stanie sprostać tragicznym skutkom tsunami. Caritas Polska jako jedna z pierwszych organizacji ruszyła na pomoc.

Katolickie szpitale w Syrii pomagają ofiarom wojny

Już ponad 10 tys. osób skorzystało z akcji „Otwarte Szpitale” w Syrii. Jest to zainicjowany przed rokiem program darmowej opieki zdrowotnej dla ofiar wojny w trzech katolickich szpitalach w tym kraju: dwóch w Damaszku i jednym w Aleppo. Pomysłodawcą jest nuncjusz apostolski kard. Mario Zenari.

Zmarł autor “Niewygodnych Ewangelii”

We wtorek 25 września w wieku 86 lat zmarł w Lugano w Szwajcarii ks. Alessandro Pronzato. Był autorem 135 książek poświęconych tematyce religijnej, z których najsłynniejsza to “Niewygodne Ewangelie”.

USA popierają autokefalię ukraińskiego prawosławia

Departament Stanu USA wyraził poparcie dla starań ukraińskiego prawosławia o autokefalię a także dla działań podjętych w tej dziedzinie przez Patriarchę Konstantynopola, Bartłomieja I. Oświadczenie w tej sprawie wydała rzeczniczka Departamentu Stanu, Heather Ann Nauert.

Zakończyła się papieska wizyta w Estonii i podróż do krajów bałtyckich

W Estonii, gdzie katolicy stanowią znikomą mniejszość Franciszek oświadczył, że społeczeństwo może liczyć na pomoc Kościoła w tworzeniu wspólnoty. Zapewnił, że Kościół chce odpowiedzieć na pytania młodych i pragnie być wspólnotą transparentną, gościnną, uczciwą, atrakcyjną, radosną i interaktywną. Doceniając szybki rozwój kraju przestrzegł, że „dobrobyt nie zawsze jest równoznaczny z dobrym życiem” i może prowadzić do pogrążenia się we frustracji egzystencjalnej.

Franciszek do młodych w Tallinie

Wielu młodych obecność Kościoła irytuje, bo nie czują się w nim słuchani. Ale ja chcę wam dziś tutaj powiedzieć, że jeśli płaczecie, to my chcemy z wami płakać – to słowa z przemówienia Franciszka do młodych zgromadzonych w luterańskim kościele Karola w Tallinie.

Przemówienie Franciszka do władz Estonii

Tallin to najdalej na północ wysunięta stolica, którą odwiedzam – powiedział Franciszek rozpoczynając przemówienie do władz Estonii w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w tym mieście.

Franciszek już w Tallinie. Rozpoczyna się wizyta w Estonii

Punktualnie o 8:45 papieski samolot z Franciszkiem na pokładzie wylądował na lotnisku w Tallinie – stolicy Estonii. Rozpoczyna się jednodniowa wizyta apostolska papieża w tym kraju.

Ukraiński Kościół prawosławny będzie niezależny od Moskwy

Ukraina niebawem otrzyma autokefalię, gdyż ma do tego prawo – taką decyzję podjął i ją oznajmił 23 września patriarcha konstantynopolski Bartłomiej na zakończenie liturgii w cerkwi św. Focjusza w Stambule.

Zakończyła się wizyta Franciszka na Łotwie

Trzeci dzień pielgrzymki papieskiej do krajów bałtyckich Franciszek spędził w stolicy Łotwy – Rydze i narodowym sanktuarium maryjnym w Agłonie. Papież spotkał się z władzami Łotwy, a w katedrze luterańskiej wziął udział w spotkaniu ekumenicznym z przedstawicielami 10 Kościołów. Po południu udał się do narodowego sanktuarium w Agłonie, gdzie czczona jest Matka Boża.