Wiadomości: Świat

Młodzi w Kościele prześladowanym – świadectwo bp. Kusego

O doświadczeniach młodych ludzi w krajach biednych i trawionych wojnami opowiada na Synodzie wywodzący się z Polski bp Tadeusz Kusy, pracujący w Republice Środkowoafrykańskiej.

Franciszek przekazał 100 tys. dolarów na pomoc dla Indonezji

Ojciec Święty przekazał 100 tys. dolarów na pomoc dla osób poszkodowanych na skutek gwałtownych trzęsień ziemi i tsunami w Indonezji – poinformowała Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

100 tys. dla ofiar tsunami w Indonezji od Caritas Polska

Liczba ofiar trzęsienia ziemi i tsunami w Indonezji przekroczyła już 1200 osób. Caritas Polska jako jedna z pierwszych organizacji ruszyła na pomoc, przekazując natychmiast kwotę 100 tys. złotych.

Caritas Polska jako jedna z pierwszych pomaga ofiarom Tsunami

Skala katastrofy spowodowała, że indonezyjskie władze zwróciły się o pomoc do innych państw, same nie będąc w stanie sprostać tragicznym skutkom tsunami. Caritas Polska jako jedna z pierwszych organizacji ruszyła na pomoc.

Katolickie szpitale w Syrii pomagają ofiarom wojny

Już ponad 10 tys. osób skorzystało z akcji „Otwarte Szpitale” w Syrii. Jest to zainicjowany przed rokiem program darmowej opieki zdrowotnej dla ofiar wojny w trzech katolickich szpitalach w tym kraju: dwóch w Damaszku i jednym w Aleppo. Pomysłodawcą jest nuncjusz apostolski kard. Mario Zenari.

Zmarł autor “Niewygodnych Ewangelii”

We wtorek 25 września w wieku 86 lat zmarł w Lugano w Szwajcarii ks. Alessandro Pronzato. Był autorem 135 książek poświęconych tematyce religijnej, z których najsłynniejsza to “Niewygodne Ewangelie”.

USA popierają autokefalię ukraińskiego prawosławia

Departament Stanu USA wyraził poparcie dla starań ukraińskiego prawosławia o autokefalię a także dla działań podjętych w tej dziedzinie przez Patriarchę Konstantynopola, Bartłomieja I. Oświadczenie w tej sprawie wydała rzeczniczka Departamentu Stanu, Heather Ann Nauert.

Zakończyła się papieska wizyta w Estonii i podróż do krajów bałtyckich

W Estonii, gdzie katolicy stanowią znikomą mniejszość Franciszek oświadczył, że społeczeństwo może liczyć na pomoc Kościoła w tworzeniu wspólnoty. Zapewnił, że Kościół chce odpowiedzieć na pytania młodych i pragnie być wspólnotą transparentną, gościnną, uczciwą, atrakcyjną, radosną i interaktywną. Doceniając szybki rozwój kraju przestrzegł, że „dobrobyt nie zawsze jest równoznaczny z dobrym życiem” i może prowadzić do pogrążenia się we frustracji egzystencjalnej.

Franciszek do młodych w Tallinie

Wielu młodych obecność Kościoła irytuje, bo nie czują się w nim słuchani. Ale ja chcę wam dziś tutaj powiedzieć, że jeśli płaczecie, to my chcemy z wami płakać – to słowa z przemówienia Franciszka do młodych zgromadzonych w luterańskim kościele Karola w Tallinie.

Przemówienie Franciszka do władz Estonii

Tallin to najdalej na północ wysunięta stolica, którą odwiedzam – powiedział Franciszek rozpoczynając przemówienie do władz Estonii w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w tym mieście.