Wiadomości: Świat

Papież zadebiutował na Spotify. „Śmieję się sam z siebie i idę naprzód”

Franciszek zadebiutował właśnie w serwisie streamingowym Spotify. W nagranym podcaście opowiadał m.in. o tym, czego mu najbardziej brakuje odkąd został papieżem czy dlaczego zamieszkał w Domu Świętej Marty, a nie jak poprzednicy w apartamencie. Wyznał również, że wcale nie czuje, że ma 85 lat. „Śmieję się sam z siebie i idę naprzód”- przyznał.

Zdewastowano kwaterę cmentarza żołnierzy AK na Białorusi. „To akt bestialstwa”

„Cmentarz polskich żołnierzy AK w Mikuliszkach na Białorusi został zrównany z ziemią. To trudny do wyjaśnienia, bezprecedensowy akt bestialstwa” – oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych po doniesieniach o zdewastowaniu kwatery cmentarza.

Papież nominował nowego sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Włoch. Został nim 58-letni arcybiskup

Abp Giuseppe Baturi, były wiceprzewodniczący i podsekretarz Konferencji Episkopatu Włoch został mianowany przez papieża Franciszka sekretarzem geenralnym tego gremium.

W Nigerii porwano kolejnych księży. Zażądano za nich okup

Po serii ataków na kościoły i wspólnoty chrześcijańskie, oraz zabójstwach kilku duchownych w Nigerii, w sobotę uprowadzonych zostało dwóch kolejnych księży w stanie Edo. „Jesteśmy po ludzku wściekli. Nigdy nie było tak źle” – powiedział po pogrzebie porwanego w zeszłym tygodniu innego prezbitera, bp Mathew Ndagoso z Kaduny.

Nie żyje przyjaciel papieża Franciszka. Kardynał Hummes miał 87 lat

W poniedziałek, w wieku 87 lat zmarł w Brazylii kardynał Claudio Hummes, emerytowany arcybiskup Sao Paulo, były prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. Był on bliskim przyjacielem papieża Franciszka.

Zmarł najstarszy biskup świata. Miał 102 lata

W wieku 102 lat zmarł 2 lipca najstarszy biskup katolicki świata. Bp Laurent Noel był emerytowanym ordynariuszem diecezji Trois-Rivieres (Quebec) w Kanadzie. Przez niemal 78 lat był kapłanem a od 59 lat biskupem.

Franciszek: możliwe, że po powrocie z Kanady uda mi się pojechać na Ukrainę

W wywiadzie dla agencji Reuters, papież Franciszek opowiedział o planach wizyty na Ukrainie i w Rosji. W rozmowie odniósł się również m.in. do pogłosek o możliwej rezygnacji. „To nigdy nie przyszło mi do głowy. Na razie nie, na razie nie. Naprawdę!” – powiedział.

Watykan udostępnił dokumentację z czasów Piusa XII. Zawiera prośby Żydów do papieża

Na polecenie papieża Franciszka archiwalne zasoby Watykanu zawierające dokumentację próśb o pomoc kierowanych przez Żydów do Stolicy Apostolskiej w czasie drugiej wojny światowej, są od czerwca ogólnodostępne w Internecie.

50 martwych migrantów w ciężarówce w Teksasie. „Nie można nad tą tragedią przejść do porządku dziennego”

W poniedziałek na obrzeżach San Antonio w Teksasie odkryto w naczepie ciężarówki ok. 50 ciał nielegalnych migrantów przemycanych przez granicę. Pozostałych 16 osób trafiło do szpitala w stanie skrajnego wyczerpania. „Ci migranci, ryzykujący w nadziei na lepsze życie, są samotni i bezimienni” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Gustavo Garcia-Siller, ordynariusz San Antonio.

Nigeria: zamordowano dwóch kapłanów. To już kolejni chrześcijanie, którzy zginęli tam od początku roku

Według rzecznika diecezji Auchi, w stanie Edo, w południowej części Nigerii w niedzielę 26 czerwca rano został zabity uprowadzony przez porywaczy 41 –letni ks. Christopher Odia. Dzień wcześniej, 25 czerwca także doszło do morderstwa. Nieznani sprawcy zabili katolickiego kapłana, 50-letniego ks. Vitusa Borogo.