Wiadomości: Świat

Słowacja: Diecezja spiska odwołuje publiczne Msze w tygodniu

Ordynariusz diecezji spiskiej na Słowacji, bp Štefan Sečka postanowił odwołać publiczne celebrowanie Mszy św. w dniach od 12.10. do 1.11. 2020 r. w powiatach Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Ružomberok i Liptovský Mikuláš, z wyjątkiem niedzielnych i sobotnich Eucharystii wigilijnych.

Cud za wstawiennictwem bł. Carlo Acutisa. Uzdrowiony 4-letni chłopczyk

10 października 2020 roku w Asyżu na ołtarze został wyniesiony Carlo Acutis, Włoch, który zmarł w wieku 15 lat. Wcześniej za pośrednictwem Acutisa w Brazylii doszło do uzdrowienia 4-letniego chłopca.

Watykan o dramacie dzieci-bezpaństwowców

Pandemia koronawirusa powoduje znaczny wzrost liczby tzw. bezpaństwowców, dotyczy to również nowonarodzonych dzieci. „Posiadanie dokumentu urodzenia staje się w tych czasach prawdziwym paszportem do życia” – podkreśla watykańska Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju.

Włoscy biskupi myślą o ponownym zamknięciu kościołów. „Byłby to kolejny cios”

W Europie druga fala pandemii koronawirusa przybiera na sile. We Włoszech wczoraj odnotowano ponad 5700 nowych przypadków. Jak pisze dziennik „Il Messaggero”, włoscy biskupi coraz częściej wspominają o możliwym zamknięciu kościołów, gdyby zakażeń było coraz więcej.

Papież Franciszek wystąpił na konferencji TED. Mówił o klimacie

Papież Franciszek po raz drugi w czasie swojego pontyfikatu wystąpił na konferencji TED. Ojciec święty w przesłanym filmie poruszył tematykę zmian klimatycznych. „Nauka mówi nam każdego dnia, że potrzebne są pilne działania. Jeśli mamy mieć jakąkolwiek nadzieję na uniknięcie radykalnych i katastrofalnych zmian klimatycznych, to musimy pilnie działać” – zaznaczył.

Carlo Acutis został oficjalnie błogosławionym

„Liczę, że jego przykład pomoże młodym ludziom iść drogą wiary” – tak o swym synu mówi mama Carla Acutisa. Jestem przekonana, że byłby szczęśliwy z tego, iż przy okazji jego dzisiejszej beatyfikacji Asyż stał się miastem prawdziwie eucharystycznym, a młodzi ludzie masowo przystępowali do spowiedzi.

Beatyfikacja Carla Acutisa w Asyżu. [TRANSMISJA]

W sobotę 10 października w Asyżu kard. Agostino Vallini ogłosi błogosławionym Carla Acutisa. Ten świecki Włoch, zmarły w 2006 w wieku 15 lat, umiał wykorzystywać internet do ewangelizacji i propagowania wiary.

100-letnia Francuzka idzie pieszo do Santiago de Compostela

100-letnia Francuzka Simone Hivert pielgrzymuje Drogą św. Jakuba do Santiago de Compostela. Dziennik „La Croix” poinformował, że kobieta pokonuje ostatnie 21 kilometrów swojej pielgrzymki, którą rozpoczęła w 2001 roku.

Hiszpania: wraz z pandemią liczba kleryków seminarium w Getafe wzrosła o 40 procent

W okresie pandemii koronawirusa w podmadryckiej diecezji Getafe znacząco wzrosła liczba seminarzystów. Miejscowa kuria podała, że w diecezjalnym seminarium duchownym kształci się obecnie 35 kleryków, czyli o 40 proc. więcej niż przed marcem 2020 r., kiedy w Hiszpanii ogłoszono ograniczenia związane z Covid-19.

Rzym: tajwańskie święto u bezdomnych – podopiecznych kard. Krajewskiego

Obiadem dla bezdomnych, którymi opiekuje się jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski, uczciła ambasada Tajwanu przypadające jutro święto narodowe Republiki Chińskiej oraz ogłoszenie encykliki papieża Franciszka „Fratelli tutti”.