Wiadomości: Świat

Kard. Krajewski wspomina telefon od papieża: wszystko co ci dałem, zostaw w szpitalu i wyjdź bez tego

Kard. Konrad Krajewski powiedział, że po wejściu w życie nowej konstytucji apostolskiej Urząd Dobroczynności zachowuje swoją nazwę. Jednak dokument przewiduje, że staje się dykasterią, czyli swego rodzaju „ministerstwem” podlegającym bezpośrednio papieżowi.

Aresztowano prawosławnego księdza. Skrytykował rosyjską napaść na Ukrainę

We wtorek 7 czerwca w Sankt-Petersburgu został aresztowany hieromnich o. Ioan Kuromariow pod zarzutem rozpowszechniania „fałszywych wiadomości” na temat toczącej się obecnie wojny na Ukrainie.

Demokratyczna Republika Konga czeka na wizytę papieża. Milion ludzi spodziewanych na Mszy św. w Gomie

Około miliona ludzi spodziewanych jest na Mszy św., jaką papież Franciszek odprawi 4 lipca w Gomie na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga. “Ojciec Święty wie, że ludzie są przerażeni. Żyją w niepewności, pośród niekończących się wojen. To właśnie w tym miejscu będzie błagał miłosierdzie Boże o pokój w regionie” – podkreślił tamtejszy biskup Willy Ngumbi.

Zmiany w moskiewskim patriarchacie. Metropolita Hilarion opuścił Moskwę

Metropolita Hilarion przestał pełnić funkcję przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Stosunków Cerkiewnych Patriarchatu Moskiewskiego. Mianowano go ordynariuszem eparchii Budapesztu i Węgier.

Nowy dom zakonny dominikanów na Ukrainie. Wybrano pierwszego przełożonego

Ojciec Wojciech Gomułka OP został pierwszym przełożonym klasztoru w Chmielnickim na Ukrainie. Dom św. Dominika 24 maja, dekretem generała zakonu o. Gerarda Timonera oficjalnie stał się domem zakonnym. To już piąty oficjalny klasztor dominikański utworzony na Ukrainie.

Sytuacja w Mjanmie coraz trudniejsza. Podpalane są wioski i niszczone kościoły

„Przemoc w Mjanmie przybiera na sile, sytuacja ulega stałemu pogorszeniu” – mówi pochodząca z tego kraju s. Regina Khuan Num Sang. Rządząca junta wojskowa ogłosiła ostatnio egzekucję czterech osób. To pierwsze osoby skazane na śmierć w Mjanmie od 1990 r.

Zamach na kościół katolicki w Nigerii. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Według lokalnych mediów, co najmniej 50 osób zginęło w zamachu na kościół katolicki na południowym zachodzie Nigerii. Do ataku doszło w niedzielę, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. “Modlę się za ofiary tego ataku, boleśnie doświadczone podczas mszy świętej” – przekazał papież Franciszek, cytowany przez jedną z agencji informacyjnych.

Ostrzelano cerkiew Ławry Świętogórskiej. To największa drewniana świątynia na Ukrainie.

“W wyniku działań wojennych na terenie Wszechświętej Ławry Zaśnięcia Matki Bożej Świętogórskiej doszło do pożaru na dużą skalę. Płomienie całkowicie pochłonęły cerkiew pw. Wszystkich Świętych” – poinformował Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM). Nie ma doniesień o zabitych lub rannych. Cerkiew została zbudowana w 1912 roku i jest największą drewnianą świątynią na Ukrainie.

Grób bł. Carlo Acutisa ponownie otwarty. Po beatyfikacji modliło się przy nim 40 tysięcy osób

Pielgrzymi, którzy odwiedzą Asyż mogą ponownie zobaczyć błogosławionego Carlo Acutisa, ubranego w dżinsy i tenisówki, przez szybę na jego grobie.

Watykan wstrzymał święcenia kapłańskie we Francji. To pierwszy taki przypadek

Po raz pierwszy w historii Kościoła katolickiego we Francji Stolica Apostolska wstrzymała udzielenie święceń kapłańskich w jednej z diecezji. Chodzi o diecezję Fréjus-Toulon, w której w 2021 roku została przeprowadzona wizytacja kanoniczna.