Wiadomości: Świat

Gdzie znajdują się groby papieży?

Zapowiedź Franciszka, że ma już przygotowany dla siebie grób w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej oznacza, że po raz pierwszy od 120 lat papież nie spocznie w Grotach Watykańskich pod bazyliką św. Piotra.

Kiedy papież odwiedzi Ukrainę? „Jak tylko okoliczności na to pozwolą”

„Ojciec Święty Franciszek nie planuje jeszcze wizyty na Ukrainie, ponieważ chce poczekać, aż jego wizyta stanie się symbolem zakończenia wojny” – powiedział w wywiadzie dla ukraińskiego radia ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej, Andrij Jurasz.

Boże Narodzenie w Betlejem będzie pełne smutku. „Girlandy zniknęły, lampki zostały zdemontowane”

Plac przed Bazyliką Narodzenia Pańskiego w Betlejem wygląda na opuszczony. Usunięto wszelkie świąteczne dekoracje, nie ma ani choinki ani szopki, nie słychać świątecznej muzyki. „Z powodu wojny Betlejem jest w żałobie, podobnie jak inne palestyńskie miasta, i tym razem nie może świętować” zdecydował burmistrz miasta.

91-letni zakonnik, który spowiadał samego papieża: „spowiedź to nowy początek”

„Jutro papież przyjdzie się do ciebie wyspowiadać” – usłyszał franciszkanin posługujący na Lateranie. Zapytany, czy było to szczególne doświadczenie, mówił z uśmiechem: „jedyną szczególną rzeczą było to, że mój konfesjonał został dokładnie wyczyszczony”.

Boże Narodzenie uznane w Kanadzie za „dyskryminujące” mniejszości

W Kanadzie uznano, że takie chrześcijańskie święta jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc „dyskryminują mniejszości religijne”. Tak wynika z treści oficjalnego dokumentu Kanadyjskiej Komisji Praw Człowieka.

Kard. Sarah: „nasze liturgie są niekiedy zbyt afrykańskie, a mało chrześcijańskie”

Były prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Robert Sarah stwierdził, że „nasze liturgie są często zbyt banalne i zbyt hałaśliwe”.

Franciszek podaruje złotą różę ikonie Salus Populi Romani w Rzymie

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP Papież podaruje złotą różę Maryi czczonej jako Opiekunka Ludu Rzymskiego. Uczyni to w Bazylice Matki Bożej Większej, gdzie przechowywana jest słynąca łaskami ikona Salus Populi Romani, przed którą Franciszek często się modli.

Bliscy żegnają małą Indi Gregory. Słowa wsparcia przekazał papież Franciszek

Franciszek zapewnił o „duchowej bliskości” rodziców małej Indi Gregory oraz wszystkich, którzy opłakują jej śmierć. Dziewczynkę odłączono od aparatury podtrzymującej życie wbrew woli rodziny. Dziś odbywa się jej pogrzeb.

Watykan będzie obecny na szczycie klimatycznym COP28 w Dubaju. Papieża reprezentuje kard. Parolin

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin będzie przewodniczył delegacji Watykanu na Szczycie Klimatycznym ONZ COP28 w imieniu papieża. Franciszek miał lecieć do Dubaju dzisiaj, ale za radą lekarzy odwołał podróż.

600 seminarzystów zjechało do Paryża. „To znak nadziei dla Kościoła we Francji”

„Pan Bóg nadal powołuje młodych i dynamicznych mężczyzn. Ten weekend będzie tego dowodem” – podkreśla ks. Thomas Poussier, organizator spotkania francuskich seminarzystów w Paryżu.