Wiadomości: Świat

W Hiszpanii spada liczba zadeklarowanych katolików

Według badań Ośrodka Badań Statystycznych w Madrycie (CIS) wraz z pandemią koronawirusa spada liczba osób deklarujących się w Hiszpanii jako katolicy. Obecnie jest to 59,2 proc. ankietowanych. To najniższy wskaźnik w historii przeprowadzanych w tym kraju badań sondażowych. Wzrosła natomiast liczba osób deklarujących się jako “praktykujący katolicy”.

Włoska feministka uważa, że tytuł encykliki “Wszyscy bracia” to dyskryminacja kobiet

Nieopublikowana jeszcze najnowsza encyklika Papież Franciszka o braterstwie między ludźmi “Fratelli tutti” już wywołuje silne emocje i sprzeciwy. Krytykowany jest sam tytuł dokumentu, mówiący o “braciach” z pominięciem “sióstr”. Przeciwko temu tytułowi protestują dziennikarki, wykładowczynie akademickie, teolożki, czyli – jak pisze Franca Giansoldati na łamach włoskiego dziennika “Il Messaggero” – “kręgosłup Kościoła”.

Czeski biskup Tomáš Holub wyzdrowiał z COVID-19

Biskup Tomáš Holub poinformował na Twitterze o powrocie do zdrowia po chorobie wywołanej koronawirusem. – Proszę Boga za nasze społeczeństwo o mądrość i odpowiedzialność! – napisał ordynariusz diecezji pilzneńskiej.

Watykan nie zgadza się na wspólnotę eucharystyczną katolików i protestantów

Watykan udzielił uzasadnionej teologicznie odmowy wzajemnego zapraszania katolików i protestantów do wspólnoty eucharystycznej. Kongregacja Nauki Wiary w liście do biskupów niemieckich poinformowała, że różnice w rozumieniu Eucharystii i urzędu kościelnego między katolikami i ewangelikami są „jeszcze tak istotne”, że w chwili obecnej interkomunia jest wykluczona. Nie ma też podstaw do „indywidualnej decyzji sumienia”.

Kolejny cud św. Januarego w Neapolu

19 września powtórzył się cud św. Januarego – krew męczennika, przechowywana w specjalnej ampułce w katedrze Neapolu znów się upłynniła. Tym razem, z powodu koronawirusa, katedra była prawie pusta.

Jerozolimskie Wzgórze Świątynne zamknięte z powodu koronawirusa

Wzgórze Świątynne na jerozolimskim Starym Mieście zostanie zamknięte od najbliższego piątku na kolejne trzy tygodnie.

Asia Bibi wyjaśnia kontrowersje na jej temat

W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia, jakoby Asia Bibi chciała wrócić do Pakistanu, jednocześnie zaprzeczając historii swojego życia, którą opisała wraz z Anne Isabelle-Tollet w książce “Nareszcie wolna”. Jak informuje Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, wywiad, na który powołują się media, został znacznie skrócony i, jak uważa sama Asia Bibi, mógł zostać “źle zrozumiany”.

Włochy: zamordowano kapłana – opiekuna ubogich

W Como, na północy Włoch bezdomny cudzoziemiec z zaburzeniami psychicznymi ugodził nożem 51-letniego ks. Roberto Malgesini. Kapłan był koordynatorem wolontariuszy, którzy codziennie rano przynoszą śniadanie ubogim. Morderca oddał się w ręce policji.

Stolica Apostolska interweniowała ws. abp. Kondrusiewicza

Jak potwierdził w rozmowie z dziennikarzami watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin, Stolica Apostolska interweniowała w sprawie abp. Tadeusza Kondrusiewicza. Władze Białorusi uniemożliwiły mu w ostatnim czasie powrót na Białoruś i unieważniły paszport.

Paszport abp. Kondrusiewicza unieważniony

“Pański paszport obywatela Białorusi został uznany za nieważny przez organy spraw wewnętrznych” – poinformował abp Tadeusza Kondrusiewicza białoruski Państwowy Komitet Graniczny. O sprawie informuje portal catolic.by.