Wiadomości: Świat

Papież w listopadzie może odwiedzić kolejne dwa europejskie kraje

Papież Franciszek przyjął zaproszenie prezydent Grecji Ekaterini Sakielaropulu i w listopadzie złoży wizytę w Grecji – podała agencja Nova. Podróż, według jej informacji, obejmie także Cypr, a odbędzie się przed udziałem papieża w szczycie klimatycznym w Glasgow.

Bracia Mniejsi wybrali kolejnego następcę św. Franciszka z Asyżu

Kapituła generalna Zakonu Braci Mniejszych zebrana w Rzymie wybrała o. Massimo Fusarelliego nowym przełożonym generalnym Zakonu – 121 następcą św. Franciszka. Zastąpi Amerykanina – o. Michaela Perry OFM, który kierował Zakonem Braci Mniejszych przez minione sześć lat.

Diecezja fatimska ma problemy finansowe. Duży spadek pielgrzymów w sanktuarium

Diecezja Leiria-Fatima w środkowej Portugalii, będąca jedną z najczęściej odwiedzanych przez pielgrzymów w tym iberyjskim kraju, boryka się z problemami finansowymi. Częściowo wynikają one ze spadku liczby pątników napływających w okresie pandemii COVID-19 do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie.

Jaki jest stan zdrowia papieża Franciszka? Odpowiada jego biograf

„Papież cierpiał na zapalenie uchyłków. Jest to, trzeba powiedzieć, częste schorzenie u osób po osiemdziesiątce, które zazwyczaj wymaga operacji. Ale ogólnie stan zdrowia papieża jest bardzo dobry” – mówi Austen Ivereigh, biograf papieża Franciszka w rozmowie z Pauliną Guzik w programie „Między niebem a ziemią”.

Franciszek z kliniki Gemelli: Ważna jest darmowa służba zdrowia dostępna dla wszystkich

O tym, jak ważna jest darmowa służba zdrowia, dostępna dla wszystkich, mówił Franciszek w krótkim rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Tak jak przed laty św. Jan Paweł II, papież odmówił, ją z jednego z balkonów rzymskiej kliniki uniwersyteckiej im. Gemellego, w której przebywa po przebytej przed tygodniem operacji.

USA: Coraz więcej ataków na katolickie świątynie. Episkopat alarmuje

W Stanach Zjednoczonych regularnie wzrasta liczba aktów wandalizmów wymierzonych w katolickie miejsca kultu. Sytuacja jest na tyle poważna, że episkopat włączył ten temat do obchodów dorocznego tygodnia wolności religijnej.

Biskupi portugalscy alarmują: Przez pandemię ponad 400 tys. nowych ubogich

Wraz z utrzymywaniem się pandemii COVID-19 w Portugalii nasila się zjawisko ubóstwa, informują przedstawiciele Kościoła katolickiego w tym kraju. W ostatnich dniach biskupi wskazywali na poszerzające się w Portugalii grono osób biednych, a także na zwiększającą się liczbę próśb do kościelnych instytucji charytatywnych, zarówno Caritas, jak i parafialnych punktów pomocy społecznej.

Indie pożegnały więzionego jezuitę. “Męczennik zepchniętych na margines”

„Ostatni miesiąc, który jezuita spędził w szpitalnym łóżku, jest rozdzierającą serce tragedią niewinnego człowieka, prześladowanego wyłącznie za czynienie dobra” – powiedział kard. Charles Bo, przewodniczący azjatyckich episkopatów podczas pogrzebu jezuity ks. Stana Swamy’ego.

Franciszek w szpitalu jest w tym samym pokoju, gdzie był Jan Paweł II

25 funkcjonariuszy Żandarmerii Watykańskiej oraz 25 włoskiej policji – Inspektoratu przy Watykanie- strzegą bezpieczeństwa Papieża Franciszka w klinice Gemelli. Oprócz personelu kliniki należącej do Uniwersytetu Katolickiego Ojcem Świętym opiekują się także pielęgniarze watykańscy – podaje agencja ANSA.

“Spodziewamy się duchowego wzmocnienia”. Słowacja czeka na papieża

Słowacy z radością czekają na wizytę papieża Franciszka, który odwiedzi to państwo w połowie września. “To szczególnie radosna wiadomość” – powiedział abp Stanislav Zvolenský, przewodniczący tamtejszego episkopatu.