Wiadomości: Świat

Benedykt XVI w Niemczech. Papież senior odwiedził dawny dom

Benedykt XVI, jak poinformowała w sobotę diecezja Ratyzbony, odwiedził w Pentling grobowiec rodzinny i swój dawny dom, w którym mieszkał jako „profesor Ratzinger” w latach 1970-1977. Kilka dni temu papież senior opuścił Watykan i udał się do Niemiec, aby odwiedzić chorego brata.

Krzyż sprzed ponad tysiąca lat znaleziony w Himalajach

Jak podaje agencja Églises d’Asie, pracownicy uniwersytetu Baltistanu w Skardu, na północy Pakistanu, odkryli w Himalajach-Karakorum wielki, ważący ok. 3-4 ton marmurowy krzyż.

Dziś Światowy Dzień Uchodźcy

20 czerwca obchodzony jest ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Uchodźcy. W wielu krajach na świecie odbywają się tego dnia uroczystości, wydarzenia kulturalne, szkolenia, konferencje oraz programy dla rodzin i dzieci, mające na celu przybliżenie potrzeb uchodźców.

Watykan zezwolił na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego 8-letniej dziewczynki

Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała „nihili obstat” dla rozpoczęcia procesu kanonizacyjnego niezwykłej francuskiej ośmiolatki Anne-Gabrielle Caron, która zmarła wskutek choroby nowotworowej i pomimo młodego wieku, odznaczała się niezwykle dojrzałą wiarą i zdolnością ofiarowania cierpienia w intencji grzeszników.

Papież senior w Niemczech. Bracia Ratzingerowie odprawią dziś wspólnie Mszę

Była już pierwsza wspólna Msza z chorym bratem, było regionalne bawarskie śniadanie, a jeszcze dziś bracia Ratzingerowie będą wspólnie celebrowali Eucharystię z okazji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Diecezja Ratyzbony napisała w oświadczeniu, że “to prawdopodobnie ostatnie ich wspólne chwile na tym świecie”.

Brytyjski parlament ostatecznie zalegalizował aborcję w Irlandii Płn.

Brytyjski parlament zatwierdził 17 czerwca ostatecznie przyjęte na terenie Irlandii Północnej przepisy aborcyjne, czyniąc je tak liberalnymi, jakimi są one na terenie Wielkiej Brytanii. Uczynił to wbrew protestom, ale na mocy obowiązującego prawa.

Władze znów zamknęły kościoły w Pekinie. Były otwarte kilka dni

Po nowym wybuchu koronawirusa w Pekinie zostały zamknięte wszystkie stołeczne kościoły. Wcześniej, po ustaniu pierwszej fali pandemii, biskup Pekinu Joseph Li Shan oraz prorządowe Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich zapowiedzieli, że kościoły zostaną otwarte 10 czerwca.

“Ewangelia pomogła mi przetrwać”. Kard. Pell o pobycie w więzieniu

Były metropolita Sydney wziął udział w rekolekcjach dla Australijskiego Stowarzyszenia Studentów Katolickich, podczas których mówił do młodych o cierpieniu i o tym, jak wytrwać w wierze w czasie ciężkiej próby.

Największa od ponad 50 lat liczba aborcji w Anglii i Walii

W 2019 roku w Anglii i Walii odnotowano rekordową liczba aborcji. To największa liczba zabiegów od 1967 r., czyli od kiedy aborcja została zalegalizowana prawnie. Jak podaje Departament Zdrowia i Opieki Społecznej największy wzrost dotyczy kobiet w wieku od 30 do 34 lat.

Augustianki wysłały papieżowi “róże św. Rity”. Franciszek napisał do nich list

Pięć “róż świętej Rity” przesłały Papieżowi mniszki z klasztoru w Cascii. Franciszek napisał do sióstr list z podziękowaniami.