Wiadomości: Świat

76 zniszczonych świątyń i budynków kościelnych. Chorwacja po trzęsieniu ziemi

W trzęsieniu ziemi, jakie 29 grudnia nawiedziło Chorwację, zniszczeniu lub uszkodzeniu uległo 76 świątyń i innych budynków kościelnych. Ten bilans strat dotyczy jedynie diecezji Sisak, na której terenie znajdowało się epicentrum wstrząsów.

Węgrzy liczą na wizytę papieża. “Mamy nadzieję, że sytuacja związana z pandemią poprawi się”

Kościół katolicki na Węgrzech nie traci nadziei, że planowany na wrzesień Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie i wizyta papieża Franciszka dojdą do skutku. W rozmowie z portalem informacyjnym Válasz prymas Węgier kard. Peter Erdő powiedział, że Kościół jest „zdecydowany” zorganizować to wielkie wydarzenie kościelne, które z powodu pandemii zostało przesunięte z 2020 na 2021 rok.

Marsz dla Życia w Paryżu. Wzięło w nim udział 5 tys. osób

W Paryżu przeszedł w niedzielę Marsz dla Życia. Tym razem, z powodu pandemii, uczestniczyła w nim ograniczona liczba uczestników, w sumie 5 tys. osób. Kolejnych 10 tys. łączyło się za pośrednictwem internetu.

Kongres Rodzin Polonijnych w formie online. „Mamy do czynienia z wielkim kryzysem rodziny”

Ok. 400 osób z 23 krajów uczestniczyło w Kongresie Rodzin Polonijnych, który odbył się w sobotę 16 stycznia w formie online. Spotkanie, którego temat brzmiał: „Idź i odbuduj mój Kościół… domowy” było poświęcone aktualnym wyzwaniom związanym z towarzyszeniom małżeństwom na emigracji, zwłaszcza tym, które zmagają się z kryzysami.

Papież modli się za ofiary trzęsienia ziemi w Indonezji

Papież modli się za ofiary trzęsienia ziemi w Indonezji. W wyniku kataklizmu zginęły co najmniej 42 osoby, a ponad 600 zostało rannych.

Niemiecki Kościół sprzeciwia się eutanazji w szpitalach i domach opieki

Sprzeciw dotyczy dopuszczenia możliwości eutanazji w szpitalach i domach opieki prowadzonych przez Kościół. Do krytyki przyłączyła się Rada Kościoła Ewangelickiego, dystansując się od propozycji trojga ewangelickich teologów, wśród których znalazł się też Ulrich Lilie, przewodniczący organizacji charytatywnej „Diakonie”. Na łamach dziennika „Frankfurter Allgemeinen Zeitung” zaproponowali oni tzw. „komercyjne udzielanie pomocy w samobójstwie” przez kościelne instytucje charytatywne.

Mniej osób odeszło z Kościoła w Austrii w 2020 roku. Wzrosła również liczba powołań

Ze statystyk opublikowanych w styczniu wynika, że ​​w 2020 roku 58 535 osób formalnie opuściło Kościół w Austrii, co w porównaniu z 67 794 w 2019 roku oznacza spadek o 13,7%. Do seminariów duchownych wstąpiło również więcej kandydatów.

Co z podróżą Franciszka do Iraku? Katolicy modlą się, aby papież mógł odwiedzić ich kraj

Kardynał Louis Raphael Sako, głowa chaldejskiego Kościoła katolickiego, wezwał irackich katolików do modlitwy podczas niedzielnych mszy, aby Franciszek mógł odwiedzić ich kraj w marcu. Pielgrzymka papieska została zaplanowana w dniach 5-8 marca, jednak narastają wątpliwości czy dojdzie do skutku.

Gorsza sytuacja chrześcijan na świecie. Prześladowanych ponad 300 mln osób

Sytuacja chrześcijan pogorszyła się w 2020 roku w wielu krajach świata, alarmuje Międzynarodowe Dzieło Chrześcijańskie “Open Doors” (Otwarte Drzwi). Jak wynika z opublikowanego przez tę organizację „Indeksu prześladowań na świecie 2020”, ok. 309 milionów chrześcijan na świecie cierpi z powodu wypędzeń, nadzoru i dyskryminacji ze strony rządów, społeczeństwa lub własnej rodziny, co pogłębiła również pandemia koronawirusa.

Tymczasowe domy od Caritas dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Chorwacji

Ostatnie trzęsienie ziemi w Chorwacji pozbawiało dachu nad głową wielu mieszkańców. Caritas nie jest w stanie odbudować mieszkań w szybkim tempie, ale może podarować tzw. moduły mieszkaniowe, stawiane w mgnieniu oka, posiadające pełne wyposażenie normalnego domu.