Wiadomości: Świat

W sobotę w Sewilli beatyfikacja 27 męczenników hiszpańskiej wojny domowej. “Zginęli za wiarę”

W sobotę 18 czerwca w katedrze Najświętszej Marii Panny w Sewilli kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, ogłosi błogosławionymi 27 męczenników: 25 dominikanów oraz świeckiego dziennikarza i siostrę zakonną. Wszyscy oni zginęli za wiarę w okresie od lata 1936 do początku 1937 roku w czasie wojny domowej w Hiszpanii.

Belgijski biskup nie zostanie kardynałem. Poprosił papieża o zwolnienie z nominacji

Konferencja Episkopatu Belgii ogłosiła, że bp Luc Van Looy SDB nie znajdzie się w gronie purpuratów, którzy w sobotę 27 sierpnia otrzymają godność kardynalską. Powodem prośby hierarchy o zwolnienie z przyjęcia tej nominacji są kierowane przeciwko niemu zarzuty o nie dość stanowczą walkę z różnymi przypadkami nadużyć seksualnych w swojej diecezji czy też zgromadzeniu – podaje portal www.cathobel.be.

Szef watykańskiej dyplomacji przestrzega przed kompromisami terytorialnymi kosztem Ukrainy

„Jako Kościół musimy działać na rzecz pokoju, a także podkreślać wymiar ekumeniczny. Co więcej, musimy oprzeć się pokusie zgodzenia się na kompromisy w kwestii integralności terytorialnej Ukrainy” – powiedział sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami, abp Paul Richard Gallagher.

Biskup anglikański z żoną porwani. Sprawcy domagają się wysokiego okupu

Anglikański biskup diecezji Jebba w stanie Kwara w zachodniej Nigerii Oluwaseun Aderogba został w niedzielę porwany wraz z żoną i ich kierowcą. Porywacze domagają się okupu w wysokości 50 mln naira, czyli ponad pół miliona złotych.

12 nowych diakonów w Bangladeszu. “Wydaje się, że to niewiele, ale to muzułmański kraj”

W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego w Bangladeszu święcenia diakonatu przyjęło 12 kandydatów. “Wydaje się, że to niewiele, ale to muzułmański kraj, gdzie chrześcijanie stanowią niecałe pół procenta populacji” – wyjaśnia krajowy dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych.

Biskup z Charkowa: “Najwięcej zawdzięczamy Polsce”. Jaka jest sytuacja w Charkowie?

“Ludzie powoli wracają do miasta, ale wciąż przelatują nad miastem rakiety. Nie wiemy, kiedy coś spadnie, dlatego nikt nie czuje się bezpiecznie. Żyjemy w ciągłym napięciu” – powiedział bp Paweł Honczaruk dla Radia Plus Radom.

Benedykt XVI pozdrowił uczestników obchodów 10-lecia Fundacji Watykańskiej w Polsce

„Jestem poruszony Waszą sympatią do mnie, a przede wszystkim działaniami na rzecz zasadniczego dostosowania wszystkiego, co czynimy, naszych osiągnięć i naszych niedociągnięć, naszemu Panu” – napisał papież senior w krótkim przesłaniu do uczestników jubileuszu.

Kard. Langlois ciężko ranny w wypadku samochodowym. Episkopat prosi o modlitwę

Biskup diecezji Les Cayes na Haiti kard. Chibly Langlois odniósł ciężkie rany w poważnym wypadku samochodowym. 63-letni purpurat z kilkoma złamaniami kości, a także jego kierowca, przebywają w szpitalu, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – podała Konferencja Biskupów Haiti.

70 nowych księży w jednej archidiecezji. “Historyczne święcenia kapłańskie”

“W ten weekend Pan podarował nam 7 diakonów i 70 kapłanów” – napisał kardynał Francisco Robles Ortega, ordynariusz archidiecezji Guadalajary w Meksyku. To wydarzenie okrzyknięto mianem historycznych święceń kapłańskich.

Kard. Krajewski wspomina telefon od papieża: wszystko co ci dałem, zostaw w szpitalu i wyjdź bez tego

Kard. Konrad Krajewski powiedział, że po wejściu w życie nowej konstytucji apostolskiej Urząd Dobroczynności zachowuje swoją nazwę. Jednak dokument przewiduje, że staje się dykasterią, czyli swego rodzaju „ministerstwem” podlegającym bezpośrednio papieżowi.