Wiadomości: Świat

Franciszek: Niech głoszenie Ewangelii będzie wyzwalające, a nie opresyjne

Do trwania jako wspólnota, która głosząc Ewangelię miłości, sprawia, że rozkwita jedność, przyjaźń i dialog między wierzącymi, między różnymi wyznaniami chrześcijańskimi i między narodami zachęcił papież Franciszek biskupów, duchowieństwo diecezjalne i zakonne, seminarzystów, a także katechetów Słowacji. Spotkał się z nimi katedrze św. Marcina w Bratysławie.

Franciszek o Tatrach: Pośród lasów i szczytów, które sięgają nieba, Bóg wydaje się bliższy

Do krzewienia pokoju, braterstwa w oparciu o korzenie chrześcijańskie, sprawiedliwości i solidarności oraz pielęgnowania piękna bycia razem zachęcił Ojciec Święty przedstawicieli słowackiego życia społecznego i politycznego. Nawiązał też do tatrzańskich szczytów, gdzie „Bóg wydaje się bliższy”. Franciszek spotkał się z nimi w ogrodzie Pałacu Prezydenckiego w Bratysławie.

Skandynawscy biskupi: Mamy zbyt mało katolików, by przygotować Synod Biskupów

Biskupi katoliccy z krajów skandynawskich wyrazili zastrzeżenia do ogłoszonych niedawno dokumentów przygotowawczych do Synodu Biskupów. „Powstaje pytanie, jak w tak krótkim czasie poradzimy sobie z takim projektem w naszych krajach o tak małej liczbie katolików” – powiedział 10 września przewodniczący Konferencji Biskupiej Skandynawii bp Czesław Kozon z Kopenhagi na zakończenie zebrania plenarnego tego gremium w klasztorze na Strahovie w Pradze.

Franciszek: Wolność brata i siostry jest także naszą wolnością

Do kontynuowania drogi ekumenicznej zachęcił papież Franciszek słowackich chrześcijan podczas spotkania z przedstawicielami innych wyznań w nuncjaturze apostolskiej w Bratysławie. Było to pierwsze spotkanie podczas podróży apostolskiej Ojca Świętego do tego kraju.

Papież Franciszek jest już na Słowacji. Będzie tam do środy

Samolot z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował około godziny 15:30 w Bratysławie. Franciszek zostanie na Słowacji do środy.

“Niech ich przykład pobudza nas do przemieniania ciemności w światłość mocą miłości”. Papież w Budapeszcie wspomina o nowych polskich błogosławionych

Na zakończenie Mszy św. wieńczącej Kongres Eucharystyczny Papież powiedział kilka słów o beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej. „Przykład nowych Błogosławionych niech nas pobudza do przemieniania ciemności w światłość mocą miłości” – powiedział Franciszek. Jego słowa zostały przyjęte oklaskami wszystkich zebranych.

Franciszek w Budapeszcie wezwał Żydów i chrześcijan do budowania jedności

„Jeśli będziemy zakorzenieni w pokoju i jeśli staniemy się zarodkami jedności, będziemy wiarygodni w oczach świata, który patrzy na nas z utęsknieniem, oczekując rozkwitu nadziei” – powiedział Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami Rady Ekumenicznej Kościołów i niektórych węgierskich wspólnot żydowskich. Odbyło się ono w Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie.

Franciszek przyleciał do Budapesztu. Odprawi Mszę na zakończenie Kongresu Eucharystycznego

Franciszek przybył do Budapesztu. O godz. 7.42 samolot Airbus 320 włoskich linii lotniczych Alitalia z papieżem na pokładzie wylądował na międzynarodowym lotnisku w stolicy Węgier.

Chile: Młodzi ludzie odbudowują kościół spalony w czasie protestów

Młodzi katolicy z Chile rozpoczęli odbudowę kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Santiago. Świątynia spłonęła podczas zamieszek, do jakich doszło w czasie antyrządowych manifestacji w stolicy w październiku 2020 r. W czasie protestów ich uczestnicy dopuścili się licznych aktów wandalizmu wobec mienia publicznego i prywatnego, w tym kilku obiektów sakralnych.

Abp Gądecki: Eucharystii nie można zastąpić transmisją

„Możemy prowadzić różne działania polityczne, gospodarcze, społeczne, ale one wszystkie są ograniczone czasem i zasięgiem geograficznym, i wcześniej czy później się wyczerpią. Eucharystia natomiast przynosi życie wieczne, przekracza wszelkie bariery i jest spotkaniem z żywym Bogiem, którego nie można zastąpić żadną inną aktywnością ani telewizyjną transmisją” – przypomina w rozmowie z KAI abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP uczestniczy w Budapeszcie w 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym.