Wiadomości: Świat

Tylko 25 osób w kościołach. Hiszpanie coraz mocniej krytykują restrykcje

Nie więcej niż 25, tyle osób może uczestniczyć w nabożeństwach w większości regionów Hiszpanii. Nałożone restrykcje znacząco ograniczają udział wiernych w mszach i mimo spadku zakażeń są nadal podtrzymywane. Coraz mocniej krytykują to biskupi oraz stowarzyszenie Chrześcijańskich Adwokatów.

Kard. Filoni: Ojciec Święty jedzie do Iraku właśnie, aby nieść pokój

Były nuncjusz apostolski w Bagdadzie, Kard. Fernando Filoni z nadzieją patrzy na podróż Papieża Franciszka do Iraku. “Ojciec Święty Jedzie tam właśnie, aby nieść pokój” – podkreślił purpurat.

„Słowa papieża Franciszka dają światu nadzieję”

„Słowa ukazują rzeczywistość, która się zmienia, a w przypadku papieża dają światu nadzieję” – tak streszcza swoją książkę poświęconą najbardziej charakterystycznym zwrotom używanym przez Ojca Świętego Fransesco Torralba, profesor filozofii i antropologii na Uniwersytecie Ramon Llull w Barcelonie, konsultor Papieskiej Rady ds. Kultury.

Czy do starożytnego Ur wrócą pielgrzymi? Irakijczycy na to liczą

Agencja Reutera, pisząc o przygotowaniach do zbliżającej się pielgrzymki Franciszka do Iraku (w dniach 5-8 marca) zwraca uwagę na starożytne miasto Ur. Wedlug Księgi Rodzaju to właśnie stamtąd rozpoczął swoją „pielgrzymkę wiary” Abraham, uważany nie tylko przez chrześcijan i żydów, ale także muzułmanów za „ojca wiary”. Już w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku zaczęły tam przybywać pielgrzymki chrześcijańskie, które później ustały z powodu wojny w Iraku, a ostatnio także pandemii. Obecnie być może tradycja ta zacznie się odradzać.

Kobieta została sekretarzem niemieckiego episkopatu

Teolog dr Beate Gilles została wybrana na stanowisko sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Niemiec. Kobieta zastąpi na tym stanowisku jezuitę o. Hansa Langendorfera, który przechodzi na emeryturę.

Kolonia: ksiądz oskarżany o pedofilię popełnił samobójstwo

Jeden z emerytowanych księży niemieckiej archidiecezji Kolonia, oskarżany o wykorzystywanie seksualne nieletnich, popełnił w ubiegłym tygodniu samobójstwo. Jak informowała archidiecezja Kolonia, cztery dni wcześniej został zwolniony z funkcji duszpasterskiej, którą pełnił, zabroniono mu także kontaktów z małoletnimi.

Były ofiarami epidemii eboli. Włoskie zakonnice kandydatkami na ołtarze

Trzy włoskie zakonnice, które w 1995 roku zmarły Demokratycznej Republice Konga po zakażeniu ebolą są kandydatkami na ołtarze. Mimo rozprzestrzeniania się wirusa siostry nie przerwały pracy wśród ubogich w tym kraju, ale przypłaciły to życiem. 20 lutego papież Franciszek uznał heroiczność ich cnót, a do beatyfikacji potrzeba jeszcze cudu przypisywanego wstawiennictwu sióstr.

Nigeria: napastnicy podpalili i zniszczyli kościół

Uzbrojeni bandyci zniszczyli kościół katolicki Świętej Rodziny w stanie Kaduna na północy Nigerii. Napastnicy przypuścili szturm na wioskę Kikwari, w prowincji Kajuru, podpalając świątynię i dwa inne budynki. Mieszkańcy uciekli w bezpieczne miejsce po tym, jak zostali zaalarmowani o pojawieniu się bandytów na ich terenie.

Chrześcijanie w Iraku czekają na Papieża z wielką nadzieją i radością

Mimo możliwych ograniczeń spowodowanych epidemią chrześcijanie w Iraku oczekują z wielką radością na wizytę papieża Franciszka. Mają świadomość, że pielgrzymka ta będzie wyglądać zupełnie inaczej niż inne papieskie podróże apostolskie.

Aż 6 mln wirtualnych pielgrzymów nawiedziło w 2020 roku sanktuarium w Padwie

Sanktuarium św. Antoniego w Padwie ma za sobą trudny rok. Podczas gdy zazwyczaj przybywa do niego ponad ćwierć miliona pielgrzymów, z powodu pandemii pojawiło się zaledwie 339 pielgrzymek, w których wzięło udział niespełna 14 tys. osób. Jak jednak podaje agencja ACI, niesamowita liczba wiernych nawiedziła sanktuarium wirtualnie. Za pośrednictwem Facebooka z padewskim sanktuarium połączyło się w 2020 roku 6,3 mln wiernych, z czego 1,2 mln jednego tylko dnia 13 czerwca, w liturgiczne wspomnienie św. Antoniego.