Wiadomości: Polska

Lublin: rozpoczął się V Kongres Kultury Chrześcijańskiej

W Lublinie rozpoczął się V Kongres Kultury Chrześcijańskiej. Wykład inauguracyjny wygłosił kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury. Wydarzenie, organizowane pod hasłem „Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach”, potrwa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim do 16 października.

Powstaje „Vademecum duszpasterstwa turystycznego”

Turystyka jest dziś nie tylko ważną dziedziną gospodarki, ale też miejscem, do którego należy pójść z Ewangelią – powiedział bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Pracuje ona nad wydaniem „Vademecum duszpasterstwa turystycznego”.

Heller, Penderecki, Zagajewski – w czwartek rozpoczyna się V Kongres Kultury Chrześcijańskiej

Krzysztof Penderecki, ks. prof. Michał Heller, s. Małgorzata Chmielewska i Adam Zagajewski – to niektórzy uczestnicy V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, który odbędzie się w Lublinie. Wydarzenie potrwa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim od 13 do 16 października.

Program duszpasterski 2017/2018 poświęcony Duchowi Świętemu

Chcielibyśmy budzić świadomość, że jesteśmy bierzmowani, że mamy zadania, które wynikają z przyjęcia Ducha Świętego, a są to przede wszystkim działania ewangelizacyjne – zapowiedział abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

Sejm odrzucił obywatelski projekt całkowitego zakazu aborcji

Posłowie odrzucili obywatelski projekt nowelizacji ustawy zmierzający do całkowitego zakazu aborcji. Premier Beata Szydło przedstawiła trzy zobowiązania rządu w sprawie ochrony życia ludzkiego.

Obywatelski projekt całkowitego zakazu aborcji odrzucony w komisji sejmowej

Sejmowa komisja sprawiedliwości zarekomendowała w środę odrzucenie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zmierzający do całkowitego zakazu aborcji.

W Polsce jest ponad tysiąc sanktuariów

W trakcie corocznego spotkania kustoszy sanktuariów w Gidlach został zaprezentowany projekt jednolitego dla całej Polski sposobu zbierania danych na temat ruchu pielgrzymkowego w Polsce.

Biskupi: “nie” karaniu kobiet

“Kościół nie zajmuje się przygotowaniem projektów ustaw cywilnych, ale korzysta z prawa do wyrażenia swoich opinii na temat proponowanych regulacji. Biskupi nie popierają projektów, które przewidują karanie kobiet, które dopuściły się aborcji”.

Ks. prof. Andrzej Szostek: Czy homoseksualista może zostać świętym?

– Homoseksualiści, tak jak my wszyscy, są powołani do świętości, przy całej świadomości, że dla nich może to być trudna droga krzyżowa – tłumaczy ks. prof. Andrzej Szostek MIC, znany etyk z KUL.

Od 1 do 8 października – Tydzień Modlitwy za uchodźców

„Umrzeć z nadziei”- pod takim hasłem będą odbywać się nabożeństwa w całej Polsce. To modlitwy w intencji uchodźców- przede wszystkim tych, którzy zginęli w drodze do Europy lub znaleźli bezpieczne schronienie.