Wiadomości: Polska

6 stycznia także Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom

6 stycznia Kościół obchodzi Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom – informuje bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Przypomina, że jeszcze 5 miliardów ludzi nie zna Chrystusa i nie doświadczyło radości płynącej z wiary. Zachęca do modlitwy za misjonarzy i apeluje o pomoc im, także w postaci zbiórki jaka jest przeprowadzana tego dnia we wszystkich parafiach na Krajowy Fundusz Misyjny.

Ks. prof. Janusz Mastalski nowym biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej

Ks. prof. Janusz Mastalski przyjął w sobotę w katedrze na Wawelu święcenia biskupie. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego, wykładowca i pedagog został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej 3 grudnia. Jego zawołaniem biskupim są słowa: „Dominus spes mea” (Pan moją nadzieją). Przed rozpoczęciem liturgii nad Krakowem zabrzmiał dzwon Zygmunta.

Betlejem w Warszawie: Chcemy wyśpiewać to, co nas łączy dając ludziom nadzieję

– Nie da się zbudować pokoju bez Boga – podkreślił kard. Kazimierz Nycz w czasie koncertu “Betlejem w Warszawie”. W piątek wieczorem w stołecznej Hali Torwar można było usłyszeć najpiękniejsze kolędy i pastorałki z całego świata w nowych aranżacjach. Życzenia pokoju zabrzmiały po serbsku, rumuńsku, ukraińsku, hebrajsku, arabsku, a nawet aramejsku.

W najbliższą niedzielę wigilia Bożego Narodzenia u prawosławnych

Zgodnie z kalendarzem juliańskim, którym posługują się prawosławni i grekokatolicy w najbliższą niedzielę przypada Wigilia Bożego Narodzenia, obchodzona w Polsce podobnie jak w katolickich domach. Boże Narodzenie – w poniedziałek 7 stycznia.

752 miejscowości, 2322 królów. Liczby i fakty o Orszakach

2322 królów i ponad 700 tys. koron – to tylko niektóre liczby dotyczące tegorocznego orszaku Trzech Króli, który przejdzie w aż 752 miejscowościach Polski. Zdaniem pomysłodawców swoją popularność impreza zawdzięcza jasnemu przekazowi.

Kraków: Bp Tadeusz Pieronek spoczął w krypcie kościoła św. Piotra i Pawła

Bp Tadeusz Pieronek został w czwartek pochowany w krypcie grobowej kaplicy św. Michała Archanioła w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie. „To nie jest tak, że bp Tadeusz był wierny sobie. On był wierny Bogu, jakiego odkrył i za jakim poszedł” – mówił w homilii o zmarłym hierarsze abp Grzegorz Ryś.

Kuria warszawska wydała oświadczenie w sprawie pogrzebu prof. Dębskiego

Władze Archidiecezji Warszawskiej zadecydowały, że odbędzie się katolicki pogrzeb prof. Dębskiego – czytamy w oświadczeniu rzecznika Archidiecezji Warszawskiej ks. Przemysława Śliwińskiego.

Rok 2019 w Kościele w Polsce – zapowiedzi najważniejszych wydarzeń

Obchody 100-lecia Konferencji Episkopatu Polski, 30. rocznica pierwszej wizyty Jana Pawła II w Ojczyźnie i Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu – to niektóre spośród wydarzeń, które Kościół w Polsce będzie przeżywał w 2019 r.

Zmarł Stanisław Polak, ojciec Prymasa Polski

W środę, w wieku 88 lat zmarł Stanisław Polak, ojciec Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, metropolity gnieźnieńskiego.

W Krakowie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe bp. Tadeusza Pieronka

Uroczyste bicie dzwonu Zygmunta towarzyszyło wprowadzeniu ciała bp. Tadeusza Pieronka do katedry na Wawelu. „Dla jednych stał się znakiem sprzeciwu, dla innych znakiem nadziei” – mówił o nim w homilii ks. prof. Jacek Urban.