Wiadomości: Polska

Papieski medal dla dr Anny Byrczek

Papież Franciszek przyznał jedno z najwyższych odznaczeń Stolicy Apostolskiej, medal „Pro Ecclesia et Pontifice” – dr Annie Byrczek, twórczyni bielskiego Hospicjum im. św. Kamila. Odznaczenie w kształcie krzyża wręczył 28 stycznia bp Roman Pindel podczas Mszy św. w kościele salwatoriańskim NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej, z udziałem m.in. przedstawicieli ruchu hospicyjnego z całego regionu.

W Krakowie rozpoczęły się duchowe przygotowania do beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej

Codzienny, wytrwały heroizm Hanny Chrzanowskiej był i wciąż jest upominaniem się o uszanowanie godności ludzkiego życia – mówił bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św. inaugurującej 28 stycznia w kościele św. Mikołaja w Krakowie duchowe przygotowania do beatyfikacji.

“Każdą chwilę spędzał na nartach”. W sobotę Puchar Świata w Zakopanem

Kamil skacze ponad wszelkimi podziałami. Cieszymy się też, że syn jest blisko Boga i dzieli się świadectwem wiary bez manifestacji – mówi Bronisław Stoch, tata Kamila Stocha.

Wydział medyczny UKSW jeszcze w tym roku?

Chcemy, aby pierwsi studenci medycyny rozpoczęli naukę w październiku 2018 roku – powiedział w rozmowie z KAI ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Przypomniał, że w 2017 roku uczelnia podpisała umowy związane z powstaniem wydziału medycznego.

Dziś Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Pod hasłem “Chrześcijanie i muzułmanie: troska o wspólny dom” 26 stycznia obchodzimy XVIII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas centralnych obchodów w Warszawie przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować. Inicjatywa polskiego Episkopatu jest pionierską w skali światowej.

Życie konsekrowane – miłość, wierność i jedność

– Dzięki osobom konsekrowanym Miłość Boża staje się obecna pośród nas w całym swym bogactwie. Jest to miłość zatroskana, miłość cierpliwie czekająca, miłość poszukująca i miłość odnajdująca człowieka – pisze przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego bp Jacek Kiciński w liście na Dzień Życia Konsekrowanego. Obchodzimy go w Kościele 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego.

“Jej śmierć nie może być końcem dobra”

W 1. rocznicę śmierci wolontariuszki misyjnej Heleny Kmieć Fundacja jej imienia zainaugurowała Program Stypendialny dla dzieci z Boliwii, Zambii i Filipin. W kościele akademickim w Warszawie odbyło się spotkanie pod hasłem “Misja: Niebo”, w czasie którego młodzi wspominali Helenę. W jej intencji została odprawiona Msza święta.

Młodzi z Poznania: ŚDM w styczniu? Termin to nie problem!

– Styczniowy termin ŚDM nie jest dla nas żadną trudnością. Uczniowie w naszym województwie mają wtedy ferie, a studenci zawsze sobie poradzą – mówi w rozmowie z KAI Aleksander Konieczny z Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej „Jordan”. Już ponad stu chętnych szykuje się w Poznaniu do wspólnego wyjazdu na spotkanie młodych.

Konferencja prasowa o papieskim Orędziu [TRANSMISJA]

Na konferencji w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski o godz. 12 przedstawione zostało papieskie Orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego przekazu. Zapraszamy na transmisję z tej konferencji – przygotowała ją Katolicka Agencja Informacyjna.

Jezus objawia imię Boga, które brzmi Abba

Abyśmy byli jedno, potrzebujemy być zachowani w imieniu Boga, które zostało dane Jezusowi – mówił abp Grzegorz Ryś w homilii wygłoszonej podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.