Wiadomości: Polska

Bp Zadarko o referendum w sprawie uchodźców

– Zamiast referendum w sprawie uchodźców zróbmy konkurs na najlepszy program integracyjny z ludźmi, którzy do Polski przyjeżdżają – apeluje w rozmowie z KAI delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Imigrantów. Bp Krzysztof Zadarko w komentarzu do najnowszych badań CBOS podkreślił, że w sprawie uchodźców wiele jest jeszcze do zrobienia; nie tylko w polityce, ale i w Kościele i całym społeczeństwie.

CBOS: Polacy coraz aktywniej zaangażowani w ruchach kościelnych

Polacy są coraz bardzie zaangażowani w pracę na rzecz kościelnych ruchów lub parafialnych wspólnot. Działalność tego rodzaju deklaruje najnowszym sondażu CBOS 6,9% dorosłych osób.

ŚDM 2016: jak będą wyglądały wydarzenia centralne?

Dokładnie za pół roku rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży, podczas których przewidziano pięć Wydarzeń Centralnych. Każde z nich będzie mieć swój oddzielny temat, przewodnie motto i odpowiednią oprawę.

25 lat temu powstał Ordynariat Polowy w Polsce

Dziś mija 25 lat od kiedy watykańska Kongregacja ds. Biskupów w trosce o „dobro duchowe żołnierzy i wiernych wyznania katolickiego należących do wojsk lądowych, morskich i lotniczych Polski” wydała dekret przywracający Ordynariat Polowy w Polsce.

Misyjność Kościoła tematem obrad Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski

Misyjny wymiar Kościoła z punktu widzenia Pisma Świętego i praktyki duszpasterskiej był tematem dwudniowego posiedzenia Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, zakończonego 19 stycznia w Warszawie.

Komitet KEP przed Dniem Judaizmu: w Polsce nie może być wrogości i dyskryminacji

W naszej ojczyźnie, która była i jest wspólna dla chrześcijan i Żydów nie może mieć miejsca żadna wrogość i dyskryminacja – napisał bp Mieczysław Cisło przed XIX Dniem Judaizmu. Będzie on obchodzony 17 stycznia, a tegoroczne centralne uroczystości odbędą się w Toruniu.

Watykan: 32 tys. Polaków wzięło udział w audiencjach ogólnych

W roku 2015 w 42 środowych audiencjach generalnych z udziałem papieża Franciszka, które odbywały się na Placu św. Piotra bądź w Auli Pawła VI, uczestniczyło prawie 32 tysiące pielgrzymów i turystów polskich – poinformował opiekun pielgrzymów polskich w Rzymie, ks. dr Piotr Studnicki.

W 97 krajach pracuje 2040 polskich misjonarzy

Na misjach pracuje obecnie 2040 polskich misjonarzy i misjonarek, którzy głoszą Ewangelię w 97 krajach na wszystkich kontynentach – poinformował KAI o. Kazimierz Szymczycha, sekretarz Komisji Episkopatu ds. Misji.

Proboszcz z Bochni – biskupem pomocniczym w Tarnowie

Diecezja tarnowska ma nowego biskupa pomocniczego. Z woli papieża Franciszka został nim 45-letni ks. Leszek Leszkiewicz – misjonarz z pięcioletnim doświadczeniem pracy w Ekwadorze, prefekt tarnowskiego seminarium duchownego i proboszcz parafii św. Mikołaja w …

Episkopat Polski zachęca do upamiętnienia ofiar stanu wojennego

Do zapalenia w niedzielę 13 grudnia symbolicznej świecy w duchu pamięci o ofiarach stanu wojennego oraz objęcia modlitwą tych, którzy zginęli lub cierpieli, broniąc godności człowieka – zachęca Konferencja Episkopatu Polski.