Wiadomości: Polska

Zmarł dr Antoni Zięba, znany działacz pro life

W wieku 70 lat, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł 3 maja dr inż. Antoni Zięba, znany działacz pro-life, wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Był także publicystą i wykładowcą akademickim.

Pijarski Synod Młodych: Młodzież woła o obecność duszpasterzy

Młodzież woła o obecność duszpasterzy. Potrzebuje duchowego towarzyszenia. Tak wynika z internetowej ankiety przeprowadzonej z okazji Pijarskiego Synodu Młodych. 3 maja zakończyły się trzydniowe obrady, w których wzięli udział przedstawiciele ze wszystkich pijarskich placówek i dzieł zakonnych w kraju.

Jasna Góra: główne uroczystości ku czci Królowej Polski

Prawdziwym celem naszej niepodległości jest wierność Ewangelii – mówił 3 maja na Jasnej Górze abp Stanisław Gądecki. W Sanktuarium z udziałem Episkopatu i kilkunastu tysięcy pielgrzymów odbywają się główne uroczystości ku czci Królowej Polski. Szczególną intencją tegorocznej modlitwy jest dziękczynienie za wolną Ojczyznę w 100-lecie odzyskania niepodległości.

Kard. Nycz: troska o Konstytucję to służba dla Ojczyzny

Troska o Konstytucję, która uwzględnia wartości nienegocjowalne jak życie, godność człowieka czy małżeństwo, to jeden z najważniejszych wymiarów społecznej służby dla Ojczyzny – podkreślił kard. Kazimierz Nycz podczas 3 maja podczas uroczystej Mszy św. z okazji Święta Narodowego 3 Maja i w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski.

Kościół w Polsce ma Kościelnego Inspektora Danych Osobowych

Ks. dr hab. Piotr Kroczek, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II będzie pełnił obowiązki Kościelnego Inspektora Danych Osobowych. 42-letniego duchownego wskazała na to stanowisko Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja na Jasnej Górze a ochrona danych osobowych w Kościele była jednym z głównych tematów obrad. 25 maja wchodzą w życie nowe przepisy unijne dotyczące ochrony danych osobowych.

Rusza projekt #PolacyNa100. Na początek – spotkanie z Papieżem!

Delegacja Caritas Polska, która organizuje największe społeczne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach projektu #PolacyNa100, spotkała się dzisiaj rano z Papieżem Franciszkiem podczas prywatnej audiencji przed Domem Świętej Marty.

Rzecznik Episkopatu: Dziś Dzień Flagi Narodowej

– Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypomina nam o szacunku dla symboli narodowych. Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą. To nasz znak rozpoznawczy, dzięki któremu mamy poczucie więzi, pielęgnujemy naszą tożsamość narodową – mówi rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Motocyklem do Maryi

Około 300 motocyklistów z różnych stron Podhala, Spisza i Orawy przybyło 1 maja do sanktuarium maryjnego w Ludźmierzu, aby wziąć udział w V Pielgrzymce Motocyklistów.

Jasna Góra gotowa na uroczystości 3 Maja

Na Jasnej Górze trwają intensywne przygotowania do czwartkowych uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski. 3 maja do Częstochowy przybywają tysiące pielgrzymów. Główna Msza odpustowa z udziałem Episkopatu Polski odprawiona zostanie o godz. 11.00. Szczególną intencją modlitwy będzie dziękczynienie za wolną Polskę w 100-lecie odzyskania niepodległości i prośba o „dobre zagospodarowanie” wolności narodowej i indywidualnej.

“Św. Szarbel to przybytek, w którym Bóg objawia się światu”

– Św. Szarbel to przybytek, w którym Bóg objawia się światu – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w kościele pw. Świętego Krzyża w Krakowie. To w tej świątyni 30. dnia każdego miesiąca po Eucharystii odbywa się błogosławieństwo olejem św. Szarbela, libańskiego pustelnika żyjącego w XIX wieku.