Wiadomości: Polska

Eksperci przygotowali dokument nt. uporczywej terapii

Zaniechanie uporczywej terapii nie oznacza zgody na eutanazję – podkreślił w rozmowie z KAI nowy przewodniczący Zespołu Ekspertów Episkopatu Polski ds. Bioetycznych bp Józef Wróbel. W czasie piątkowego posiedzenia które odbyło się na warszawskiej Pradze zakończono prace nad nowym dokumentem poświęconym tzw. uporczywej terapii.

Błaszczykowski laureatem Medalu św. Brata Alberta

Pani Prezydentowa Agata Kornhauser – Duda, piłkarz Jakub Błaszczykowski, Zofia Noceti – Klepacka oraz rodzina Wadowskich – to laureaci tegorocznego Medalu św. Brata Alberta. Medale będą im wręczone 19 marca w Krakowie.

Chleb i wino do Eucharystii powinny być sprawdzane

Biskupi diecezjalni powinni weryfikować produkcję, przechowywanie i sprzedaż chleba i wina przeznaczonych jako materia do sprawowania Eucharystii – powiedział bp Adam Bałabuch podsumowując dla biskupów zakończone 28 lutego pierwsze zebranie Zespołu ds. weryfikacji materii Eucharystii.

Bp Markowski o ustawie o IPN: “Nie przewidziano wszystkiego”

Istnieje pomysł, by delegacja polskich biskupów złożyła wizytę w Izraelu – ujawnił bp Rafał Markowski w “Kropce nad i” TVN 24. Temat rozmowy dotyczył relacji polsko-żydowskich po przegłosowaniu przez Sejm nowelizacji ustawy o IPN.

Abp Swiatosław Szewczuk z oficjalną wizytą w Polsce

Arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego przybył do Polski. Program jego wizyty oficjalnej w naszym kraju przewiduje spotkania z biskupami, przedstawicielami władz państwowych, dziennikarzami mediów kościelnych i świeckich.

Caritas wspomaga ubogich kartą do Biedronki

Caritas Polska i Caritas diecezjalne oraz Jeronimo Martins Polska S.A – właściciel sklepów Biedronka rozpoczęły wspólny program wspierania podopiecznych Caritasu specjalną kartą zakupową. Karta jest doładowana na sumę 200 zł i można za jej pomocą zapłacić w kasie sklepu za najbardziej potrzebne produkty spożywcze.

Kościół włącza się w walkę ze smogiem

Ok. 1000 wniosków o dofinansowanie termorenowacji budynków zgłosiły do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej parafie, zgromadzenia zakonne i inne podmioty kościelne. Łączna wartość inwestycji, które wpisują się w politykę antysmogową, to ok. 800 mln zł.

Młodzi napisali do biskupa maile i listy o tym, co ich trapi

– W Kościele musimy przygotować całą armię świeckich, którzy będą stale rozmawiać z młodymi. To nie jest zadanie jedynie dla młodych księży. Czas dać świeckim podmiotowość duszpasterską w relacji do młodzieży – mówi bp Edward Dajczak.

Franciszek. Inspiracja, motywacja, nowe szlaki

“Czy(m) papież Franciszek odmienił Kościół?” – to pytanie, na które z okazji przypadającej 13 marca, 5. rocznicy pontyfikatu zadała Katolicka Agencja Informacyjna osobom duchownym i świeckim. Odpowiedzi zaskakują bogactwem i wielostronnością refleksji i pokazują, że papież Bergoglio fascynuje, inspiruje, mobilizuje do wyjścia na peryferie, szukania głębi, zejścia z utartych szlaków.