Wiadomości: Polska

Polscy biskupi napisali list pasterski o ekologii

Z okazji liturgicznego wspomnienia św. Franciszka z Asyżu polscy biskupi przygotowali list pasterski “W trosce o wspólny dom” poświęcony potrzebie ochrony środowiska naturalnego.

Kard. Nycz na ogólnopolskiej inauguracji roku akademickiego

Życzę wam, aby całe wielkie przedsięwzięcie nowego roku akademickiego, służyło przede wszystkim człowiekowi, by było w służbie myślenia i prawdy – mówił kard. Kazimierz Nycz w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie podczas ogólnopolskiej inauguracji roku akademickiego.

W Licheniu rozpoczęła się Wielka Nowenna Różańcowa

Uroczystą Mszą św. rozpoczęła się dziś w Licheniu Wielka Nowenna Różańcowa – trwająca 9 lat modlitwa przygotowująca do 200. rocznicy powstania Żywego Różańca.

Bp Milewski: chrześcijaństwo nigdy nie może być „post”

„Chrześcijaństwo nigdy nie może być «post», ono musi być teraźniejsze, żywe, tu i teraz” – powiedział biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski, który 28 września br. przewodniczył czuwaniu w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie. Krajowy asystent kościelny Akcji Katolickiej modlił się przed Pietą Hałcnowską wraz z członkami tego katolickiego stowarzyszenia z całej diecezji bielsko-żywieckiej.

Sztafeta modlitewna za Synod o młodzieży

W diecezji bielsko – żywieckiej rusza specjalna sztafeta modlitewna za rozpoczynający się niebawem Synod Biskupów poświęcony młodzieży. Od 3 do 27 października młodzi będą modlić się podczas specjalnych czuwań w kolejnych dekanatach.

Warszawa-Praga wydała instrukcję dotyczącą ochrony dzieci i młodzieży

Diecezja warszawsko-praska zaprezentowała dziś dokument instruktażowy dotyczący ochrony dzieci i młodzieży oraz zapowiedziała powstanie kolejnego, regulującego obecność tutejszych księży w mediach społecznościowych oraz na wyjazdach z nieletnimi.

Prymas zapowiada raport o skali nadużyć oraz list pasterski

Episkopat przygotuje raport pokazujący skalę nadużyć seksualnych duchownych wobec dzieci i młodzieży, w listopadzie natomiast ogłoszony zostanie list pasterski na ten temat – poinformował abp Wojciech Polak, prymas Polski.

Będzie specjalny dzień modlitw o świętość małżeństw i rodzin

Niedziela Świętej Rodziny czyli pierwsza niedziela po Bożym Narodzeniu, będzie dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin – postanowili dziś biskupi zgromadzeni na zebraniu plenarnym w Płocku. Tego dnia mają odbywać się w całym kraju odnowienia przysięgi małżeństw.

Twórcy Biblii Audio przedstawili dzieło biskupom

Realizator “Biblii Audio” Krzysztof Czeczot zapoznał biskupów obradujących na zebraniu plenarnym w Płocku z ukończonym właśnie niezwykłym projektem – słuchowiskiem radiowym opartym na Biblii Tysiąclecia. W liczących 113 godzin nagraniach wzięli udział m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak i naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Kard. Nycz: Kościół nigdy nie może zamilknąć

Kościół nie może nigdy zamilknąć: z lęku, braku odwagi, czy chęci przypodobania się komukolwiek – podkreślił w homilii kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski podczas Mszy św. na zakończenie zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.