Wiadomości: Polska

Synod Młodych diecezji płockiej

„Wierzę, że II Synod Młodych Mazowsza i Ziemi Dobrzyńskiej pozwoli nam wspólnie odkryć fascynującą prawdę o tym, że `Bóg jest zawsze młody, jest zawsze nowy”. Synod Młodych diecezji płockiej będzie obradował w dniach 31 sierpnia – 1 września

Abp Skworc apeluje: Módlmy się za poszkodowanych górników

Abp Wiktor Skworc wzywa do intensywnej modlitwy za ofiary i poszkodowanych w kopalni Zofiówka. Apel jest odczytywany we wszystkich parafiach archidiecezji katowickiej podczas niedzielnych Mszy świętych.

Abp Szczepan Wesoły odznaczony Orderem Orła Białego

Abp Szczepan Wesoły, wieloletni duszpasterz polskiej emigracji i uczestnik Soboru Watykańskiego II, został odznaczony Orderem Orła Białego. Najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczpospolitej Polskiej wręczono 91-letniemu arcybiskupowi 5 maja podczas uroczystości w Rzymie, gdzie abp Wesoły mieszka od lat powojennych.

Vincentiana. Zgłoś się

Trwa nabór do kolejnej edycji Przeglądu Piosenki Religijnej “Vincentiana”, który odbędzie się w dniach 27-29 czerwca w Piekarach koło Krakowa. Zgłoszenia można nadsyłać do 26 maja

Zmarł dr Antoni Zięba, znany działacz pro life

W wieku 70 lat, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł 3 maja dr inż. Antoni Zięba, znany działacz pro-life, wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Był także publicystą i wykładowcą akademickim.

Pijarski Synod Młodych: Młodzież woła o obecność duszpasterzy

Młodzież woła o obecność duszpasterzy. Potrzebuje duchowego towarzyszenia. Tak wynika z internetowej ankiety przeprowadzonej z okazji Pijarskiego Synodu Młodych. 3 maja zakończyły się trzydniowe obrady, w których wzięli udział przedstawiciele ze wszystkich pijarskich placówek i dzieł zakonnych w kraju.

Jasna Góra: główne uroczystości ku czci Królowej Polski

Prawdziwym celem naszej niepodległości jest wierność Ewangelii – mówił 3 maja na Jasnej Górze abp Stanisław Gądecki. W Sanktuarium z udziałem Episkopatu i kilkunastu tysięcy pielgrzymów odbywają się główne uroczystości ku czci Królowej Polski. Szczególną intencją tegorocznej modlitwy jest dziękczynienie za wolną Ojczyznę w 100-lecie odzyskania niepodległości.

Kard. Nycz: troska o Konstytucję to służba dla Ojczyzny

Troska o Konstytucję, która uwzględnia wartości nienegocjowalne jak życie, godność człowieka czy małżeństwo, to jeden z najważniejszych wymiarów społecznej służby dla Ojczyzny – podkreślił kard. Kazimierz Nycz podczas 3 maja podczas uroczystej Mszy św. z okazji Święta Narodowego 3 Maja i w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski.

Kościół w Polsce ma Kościelnego Inspektora Danych Osobowych

Ks. dr hab. Piotr Kroczek, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II będzie pełnił obowiązki Kościelnego Inspektora Danych Osobowych. 42-letniego duchownego wskazała na to stanowisko Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja na Jasnej Górze a ochrona danych osobowych w Kościele była jednym z głównych tematów obrad. 25 maja wchodzą w życie nowe przepisy unijne dotyczące ochrony danych osobowych.

Rusza projekt #PolacyNa100. Na początek – spotkanie z Papieżem!

Delegacja Caritas Polska, która organizuje największe społeczne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach projektu #PolacyNa100, spotkała się dzisiaj rano z Papieżem Franciszkiem podczas prywatnej audiencji przed Domem Świętej Marty.