Wiadomości: Polska

Tłumy warszawiaków na wykładzie o cudach w XXI w

Czy możliwe są cuda w XXI wieku? Katolicka wizja choroby i uzdrowienia – ten temat przyciągnął tłumy warszawiaków na spotkanie z cyklu „Duchowość dla Warszawy” organizowane przez Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie. W dwugłosie wystąpili filozof i teolog ks. prof. Andrzej Kobyliński z UKSW oraz ks. prof. Krzysztof Guzowski teolog z KUL.

Jasna Góra zaprasza na krajowe posłanie młodych na ŚDM

Jedziesz do Panamy? Nie jedziesz do Panamy, ale będziesz przeżywać Światowe Dni Młodzieży w swojej diecezji? Obie grupy biskupi zapraszają na Jasną Górę, gdzie 1 grudnia odbędzie się Krajowe Posłanie na Światowe Dni Młodzieży w Panamie.

Dobiega końca konserwacja ubrań, w których zginął bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Dobiega końca konserwacja szczególnych pamiątek po bł. ks. Jerzym Popiełuszce: sutanny ks. Jerzego, koszuli, spodni oraz butów, w których zginął. Wkrótce ekspozycja Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie zostanie też wzbogacona o archiwalne nagrania.

Warszawa: ekumeniczne nabożeństwo w 85. rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie

W intencji około 10 mln ofiar „Hołodomoru” – Wielkiego Głodu na Ukrainie w 85. rocznicę tej tragedii modlono się podczas ekumenicznego nabożeństwa w Warszawie. W liturgii Słowa, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz uczestniczyli przedstawiciele Kościołów, politycy i korpus dyplomatyczny.

Warsztaty małżeńskie: „Kryzys? Może być tylko lepiej…”

Kilkaset par wzięło udział w warsztatach dla małżeństw, zatytułowanych „Kryzys? Może być tylko lepiej…”. Spotkania odbywały się przez trzy wieczory w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze. Ich organizatorem od dwunastu lat jest Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie Diecezji Warszawsko-Praskiej. Tym razem prelegentem był o. Wojciech Jędrzejewski OP.

Cohen, ABBA, The Beatles – nie na Mszy

„Celem muzyki liturgicznej jest chwała Boża i uświęcenie wiernych oraz budowanie wspólnoty wierzących” – pisze biskup kielecki Jan Piotrowski w wydanej Instrukcji dotyczącej muzyki i śpiewu liturgicznego dla diecezji kieleckiej. Instrukcję tworzy 21 szczegółowych punktów odnoszących się do różnych sfer muzyki kościelnej.

Rozpoczęło się Europejskie Spotkanie Młodych w Katowicach

Młodzież z siedmiu krajów europejskich zjechała się do Katowic przed Szczytem Klimatycznym COP24, aby wspólnie zastanawiać się nad nauczaniem Kościoła dotyczącym szacunku do dzieła stworzenia. Swoje spotkanie oparli o nauczanie papieża Franciszka zawarte w encyklice „Laudato si’”.

“Konfesjonały Młodych” w diecezji płockiej

“Konfesjonały Młodych” inicjatywa skierowana do młodzieży, która chce przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania, rozpoczną działalność w czternastu kościołach diecezji płockiej od pierwszej niedzieli Adwentu. Jest to odpowiedź na jeden z postulatów zawartych w „Przesłaniu”, sformułowanym podczas II Synodu Młodych diecezji płockiej.

Franciszku, odbuduj mój Kościół! Biskupi zakończyli rekolekcje

Były to najlepsze rekolekcje, w jakich uczestniczyłem od 30 lat – tymi słowami kard. Kazimierz Nycz podsumował zakończone dziś na Jasnej Górze czterodniowe rekolekcje dla polskich biskupów prowadzone przez franciszkanina o. Ernesta Siekierkę.

Teologię katolicką studiuje w Polsce 4,5 tys. osób

W 2017 roku teologię katolicką studiowało na kościelnych uczelniach wyższych oraz wydziałach teologicznych uczelni państwowych 4518 osób – wynika z najnowszych danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Informacje z nowego roku akademickiego nie zostały jeszcze opracowane.