Wiadomości: Polska

Przed Dniem Pokutnym w Gietrzwałdzie: prawie 500 listów wysłanych do Maryi

30 czerwca w sanktuarium w Gietrzwałdzie odbędzie się Dzień Pokutny. Z tej okazji każdy może napisać List do Maryi, który zostanie złożony u jej stóp. Za pomocą specjalnego formularza czytelnicy Stacji7 przesłali do Gietrzwałdu już 496 listów.

Kard. Nycz objął patronatem honorowym debatę nad medyczną racją stanu

Kościół zawsze się włączał w debatę czy we współpracę w tych wszystkich sprawach, które mają za cel człowieka, jego godność. Niewątpliwie takich dziedzin jest bardzo dużo, a należy do nich troska o zdrowie każdego człowieka – powiedział KAI kard. Kazimierz Nycz, który podczas spotkania w Domu Arcybiskupów Warszawskich objął patronatem projekt „Medyczna Racja Stanu – Tezy dla Zdrowia”.

Episkopat o pielgrzymowaniu narodowym. Nowy dokument

Rada Episkopatu ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek przypomina na czym powinno polegać pielgrzymowanie do sanktuariów i miejsc świętych – zwłaszcza pielgrzymki o charakterze patriotyczno-religijnym. W specjalnym dokumencie podkreśla, że “sanktuaria nie mogą być miejscem manifestowania nienawiści względem grup politycznych, społecznych lub etnicznych” a głoszone często podczas pielgrzymek “tzw. kazania patriotyczne nie mogą sprawiać wrażenia przemówień ideologicznych na usługach pielgrzymującej grupy”.

„Matka Boska z dmuchawcem” w konserwacji

Obraz z Kończyc Małych na Śląsku Cieszyńskim, przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem, trzymającą pospolity kwiat mlecza, jest prawdopodobnie jedynym na świecie wizerunkiem Maryi z mniszkiem lekarskim.

Wyruszyła ekumeniczna pielgrzymka Niemców i Polaków

Nabożeństwo w kaplicy bł. Radzyma Gaudentego w podziemiach katedry gnieźnieńskiej rozpoczęło szesnastą ekumeniczną pielgrzymkę Niemców i Polaków szlakiem Ottona III z Gniezna do Magdeburga. Pątnikom towarzyszą słowa Izajasza „Pan mnie namaścił” oraz refleksja nt. wolności.

Poznań świętuje 1050-lecie pierwszego biskupstwa w Polsce

Kulminacyjnym momentem trzydniowych obchodów była Eucharystia na placu przed katedrą poznańską, podczas której odczytano przesłanie papieża Franciszka. Prymas Czech kard. Dominik Duka był papieskim legatem na uroczystości 1050-lecia pierwszego biskupstwa na ziemiach polskich. Biskupstwo poznańskie powstało w 968 r. i do roku 1000 obejmowało całe państwo polskie.

Wrocław: dziękczynienie za 50 lat działalności Papieskiego Wydziału Teologicznego

Głosząc Chrystusa nieugięcie, w prawdzie, w wysiłku poznawczym, w zmierzeniu się z wyzwaniami tego świata, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu może służyć temu, co dla każdego człowieka jest najważniejsze – nadziei, że Chrystus, który jest prawdą jest także drogą, która prowadzi do pełni życia – mówił podczas Mszy św. dziękczynnej za 50 lat istnienia i działalności Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu aabp Marek Jędraszewski.

Bp Solarczyk: “Młodzi powinni mieć kogoś, na kogo mogą liczyć”

– Troska o młodych to troska o Kościół, która spoczywa na nas wszystkich – podkreślił bp Marek Solarczyk. Będzie on jednym z trzech przedstawicieli Episkopatu na październikowy Synod poświęcony młodzieży.

Już jutro – Męskie Oblężenie Jasnej Góry

Abp Grzegorz Ryś, Jacek Pulikowski, Mieczysław Guzewicz, i Donald Turbitt będą gośćmi specjalnymi „Męskiego Oblężenia Jasnej Góry”. II Narodowa Pielgrzymka Mężczyzn odbędzie się na Jasnej Górze w Dzień Ojca pod hasłem: „Tu jesteśmy naprawdę wolni”. W ciągu ostatnich lat obserwuje się wzrost typowo męskich grup w Kościele w Polsce.

Znamy polską delegację na synod biskupów

Ojciec Święty Franciszek potwierdził wybór reprezentantów Konferencji Episkopatu Polski i ich zastępców na XV zgromadzenie ogólne synodu biskupów w Rzymie. Wybór został dokonany przez polskich biskupów podczas zebrania plenarnego w dniach 13-14 marca 2018 roku.