Wiadomości: Polska

Przewodniczący KEP prosi o ograniczenia do 5 osób na Mszach św.

W związku z najnowszymi wprowadzonymi przez rząd Polski przepisami, zakazującymi gromadzenia się skupisk ludzkich powyżej 5 osób, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki prosi o zastosowanie się w diecezjach do tych wytycznych.

Niech jutro o 12. we wszystkich kościołach w Polsce biją dzwony – prosi abp Gądecki

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zaapelował do wszystkich proboszczów w Polsce, aby jutro w południe uderzyli w dzwony. Poprosił też wiernych o modlitwę “Ojcze nasz” w tym czasie w intencji ustania epidemii.

Zmarł pierwszy w Polsce ksiądz zarażony koronawirusem

W diecezji zamojsko-lubaczowskiej zmarł ks. kan. Henryk Borzęcki – kapłan zarażony koronawirusem. To pierwszy w Polsce duchowny zmarły wskutek wywołanej nim choroby. Miał 68 lat.

Pogrzeb ks. Pawlukiewicza w gronie najbliższych. Kard. Nycz zaprasza na Mszę po epidemii

W pierwszą niedzielę po ustaniu pandemii kard. Kazimierz Nycz zaprasza na Mszę św. dziękczynną za dar życia i wieloletniej posługi śp. ks. Piotra Pawlukiewicza. W pogrzebie 25 marca będzie można uczestniczyć tylko poprzez transmisję.

Epidemia zmieni obchody Wielkiego Tygodnia w Kalwarii Zebrzydowskiej

Tegoroczne obchody Wielkiego Tygodnia z Misteriami Męki Pańskiej w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej nie odbędą się według zapowiadanego wcześniej porządku” – informuje o. Tarsycjusz Bukowski OFM, rzecznik prasowy sanktuarium.

Siostry serafitki z Oświęcimia szyją maseczki ochronne

Do społecznej akcji szycia maseczek ochronnych dołączyły siostry serafitki w Oświęcimiu. „Najmniejszy gest miłości liczy się w tej chwili” – podkreśliła s. Augustiana Kunicka z oświęcimskiej wspólnoty zakonnej.

Klasztor karmelitów „na Piasku” w Krakowie objęty kwarantanną

Po tym jak u jednego z pracowników klasztoru stwierdzono objawy infekcji wywołanej koronawirusem, krakowscy karmelici z klasztoru na Piasku zostali objęci kwarantanną. Powiadomili o tym w ogłoszeniu na swojej stronie internetowej.

Zmarł ks. prof. Czesław Bartnik, zasłużony teolog i filozof

Na jego wykładach i książkach wychowały się pokolenia polskich teologów. W wieku 91 lat zmarł ks. prof. Czesław Bartnik – wieloletni profesor dogmatyki na Wydziale Teologii KUL, autor ponad 3000 tekstów teologicznych.

Prymas Polski: Uważajmy na siebie, bądźmy za siebie odpowiedzialni

„W tym trudnym czasie proszę wszystkich wiernych o modlitwę za osoby dotknięte wirusem, za wszystkich, którzy chorym pomagają: lekarzy, personel medyczny i służby sanitarne oraz za osoby pracujące nad wynalezieniem szczepionki” – apeluje Prymas Polski Wojciech Polak.

Nie żyje ks. Piotr Pawlukiewicz

Dziś w nocy zmarł ks. Piotr Pawlukiewicz, kapłan archidiecezji warszawskiej, ceniony kaznodzieja i rekolekcjonista związany z kościołem akademickim św. Anny