Wiadomości: Polska

Orszaki Trzech Króli przeszły przez Polskę

W 752 miejscowościach w Polsce i 22 na świecie, m.in. w Kibeho w Rwandzie, w Chicago, ukraińskim Żytomierzu i po raz pierwszy w Betlejem, przeszły dziś Orszaki Trzech Króli. W Wadowicach w wydarzeniu uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda z małżonką. Organizatorzy szacują, że w Orszakach wzięło udział ok. 1,2 mln uczestników.

W Orszakach Trzech Króli wzięło udział 1,2 mln uczestników

W całej Polsce w Orszakach Trzech Króli wzięło udział ok. 1 mln 200 tys. osób, z czego najwięcej, ok. 60 tys. w Warszawie – poinformowała w rozmowie z KAI Jolanta Stachacz, rzecznik prasowy Fundacji Orszak Trzech Króli. Pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”, nawiązującym do słów św. Jana Pawła II, Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami 752 miejscowości w Polsce i 22 poza jej granicami.

6 stycznia także Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom

6 stycznia Kościół obchodzi Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom – informuje bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Przypomina, że jeszcze 5 miliardów ludzi nie zna Chrystusa i nie doświadczyło radości płynącej z wiary. Zachęca do modlitwy za misjonarzy i apeluje o pomoc im, także w postaci zbiórki jaka jest przeprowadzana tego dnia we wszystkich parafiach na Krajowy Fundusz Misyjny.

Ks. prof. Janusz Mastalski nowym biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej

Ks. prof. Janusz Mastalski przyjął w sobotę w katedrze na Wawelu święcenia biskupie. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego, wykładowca i pedagog został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej 3 grudnia. Jego zawołaniem biskupim są słowa: „Dominus spes mea” (Pan moją nadzieją). Przed rozpoczęciem liturgii nad Krakowem zabrzmiał dzwon Zygmunta.

Betlejem w Warszawie: Chcemy wyśpiewać to, co nas łączy dając ludziom nadzieję

– Nie da się zbudować pokoju bez Boga – podkreślił kard. Kazimierz Nycz w czasie koncertu “Betlejem w Warszawie”. W piątek wieczorem w stołecznej Hali Torwar można było usłyszeć najpiękniejsze kolędy i pastorałki z całego świata w nowych aranżacjach. Życzenia pokoju zabrzmiały po serbsku, rumuńsku, ukraińsku, hebrajsku, arabsku, a nawet aramejsku.

W najbliższą niedzielę wigilia Bożego Narodzenia u prawosławnych

Zgodnie z kalendarzem juliańskim, którym posługują się prawosławni i grekokatolicy w najbliższą niedzielę przypada Wigilia Bożego Narodzenia, obchodzona w Polsce podobnie jak w katolickich domach. Boże Narodzenie – w poniedziałek 7 stycznia.

752 miejscowości, 2322 królów. Liczby i fakty o Orszakach

2322 królów i ponad 700 tys. koron – to tylko niektóre liczby dotyczące tegorocznego orszaku Trzech Króli, który przejdzie w aż 752 miejscowościach Polski. Zdaniem pomysłodawców swoją popularność impreza zawdzięcza jasnemu przekazowi.

Kraków: Bp Tadeusz Pieronek spoczął w krypcie kościoła św. Piotra i Pawła

Bp Tadeusz Pieronek został w czwartek pochowany w krypcie grobowej kaplicy św. Michała Archanioła w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie. „To nie jest tak, że bp Tadeusz był wierny sobie. On był wierny Bogu, jakiego odkrył i za jakim poszedł” – mówił w homilii o zmarłym hierarsze abp Grzegorz Ryś.

Kuria warszawska wydała oświadczenie w sprawie pogrzebu prof. Dębskiego

Władze Archidiecezji Warszawskiej zadecydowały, że odbędzie się katolicki pogrzeb prof. Dębskiego – czytamy w oświadczeniu rzecznika Archidiecezji Warszawskiej ks. Przemysława Śliwińskiego.

Rok 2019 w Kościele w Polsce – zapowiedzi najważniejszych wydarzeń

Obchody 100-lecia Konferencji Episkopatu Polski, 30. rocznica pierwszej wizyty Jana Pawła II w Ojczyźnie i Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu – to niektóre spośród wydarzeń, które Kościół w Polsce będzie przeżywał w 2019 r.