ŚDM: ewangelizatorzy z 30 krajów na ICE 2016

Do Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji, które za tydzień przy AGH w Krakowie rozpocznie swoją działalność, przyjadą ewangelizatorzy z 30 krajów – wśród nich ci z pierwszej linii frontu, m.in. abp Rino Fisichella, Donald Turbit czy Ulf Ekman. Najpierw przeżyją rekolekcje, po nich będą dzielić się doświadczeniem wiary z uczestnikami ŚDM i mieszkańcami Krakowa.

W poniedziałek, 18 lipca, rozpocznie się Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji ICE 2016 przygotowywane przez Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji, we współpracy z Grupą Tymoteusz, Fundacją Cogito Ergo Credo oraz środowiskami ewangelizacyjnymi z całej Polski i zagranicy.

Ewangelizatorzy z Anglii, Australii, Austrii, Belgii, Bośni, Brazylii, Chorwacji, Egiptu, Filipin, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Kanady, Litwy, Malezji, Mauritiusa, Mołdawii, Niemiec, Nowej Zelandii, Pakistanu, Polski, Rosji, Singapuru, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szkocji, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i Wybrzeża Kości Słoniowej będą dzielić się Ewangelią z mieszkańcami i gośćmi Krakowa, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży. Każda z grup przygotowuje swój unikalny program ewangelizacyjny, zawierający przepowiadanie kerygmatyczne, świadectwa, różne formy twórczości oraz wspólną modlitwę. Programy zostaną zaprezentowane na 5 scenach w strategicznych miejscach Krakowa.

Ks. Artur Godnarski, sekretarz Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji oraz koordynator ICE podkreśla, że Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji to pierwsze tego typu wydarzenie w historii Światowych Dni Młodzieży i dodaje, że pomysł jego powstania zrodził się tuż po ogłoszeniu przez papieża Franciszka miejsca kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

„Od 1991 roku noszę w sercu ogromne wrażenie, jakie zrobiła na mnie podejmowana przez zagraniczne grupy służba ewangelizacyjna w Częstochowie podczas Światowych Dni Młodzieży. Byłem wówczas świadkiem wielkiego poruszenia polskich środowisk i powstania wielu grup, w których zrodziło się pragnienie dzielenia się Ewangelią” – mówi koordynator ICE2016. Jak dodaje, “pragnienie to wydało swój owoc w olbrzymim przedsięwzięciu jakim stało się Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji, gromadzące naszych braci i siostry z 30 krajów, którzy tak samo jak my poruszeni Ewangelią, mają pragnienie dzielenia się Jezusem z tymi którzy, nie mieli jeszcze szczęścia Go poznać oraz o Nim usłyszeć”.

Patronem Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji jest bł. Karol de Foucauld, który nawrócił się po latach beztroskiego życia z dala od Boga. To doświadczenie było dla niego tak poruszające, że po wielu latach napisał: “Jakiekolwiek by były moje niewierności, niewdzięczności, egoizm, opieszałość… Jakiekolwiek by były moje winy wobec Ciebie, o Serce Jezusa, doświadczywszy dowodów Twojej miłości, będę w nią zawsze wierzyć, w miłość stałą, wierną, niezachwianą mimo moich niewierności”.

Jak piszą organizatorzy, “każdy, kto doświadcza przebaczenia i bezinteresowności Miłosierdzia Boga jest zaproszony do tego, by pogubionych, zniechęconych, pobitych i pozbawionych nadziei, wraz z Jezusem przynieść na swoich rękach do Ojca Bogatego w Miłosierdzie”.

Takie rozumienie Ewangelii będzie przyświecać ewangelizatorom z 30 krajów, którzy w dniach 18-31 lipca przeżyją swoje rekolekcje i warsztaty oraz wezmą udział w spotkaniach z ewangelizatorami z pierwszej linii frontu, by potem dzielić się Ewangelią z mieszkańcami i gośćmi Krakowa, którzy przyjadą na ŚDM.

W czwartek po południu, 21 lipca, zaplanowano uroczysty przemarsz ewangelizatorów do miasta i rozpoczęcie ewangelizacji na 5 scenach.

W programie ICE będzie m.in. 5 spotkań z cyklu Credo, podczas których będzie można usłyszeć znanych ewangelizatorów z całego świata. Wśród nich będą: o. Gino Henriques (Singapur), Donald Turbitt (USA), Alan Wright (USA), Albert Galea (Irlandia), Charles Whitehead (Anglia), Michelle Moran (Anglia), Ulf Ekmann (Szwecja), Andrzej Sionek (Kraków), bp Edward Dajczak i bp Grzegorz Ryś.

Uczestnicy ICE będą mieli status wolontariuszy ŚDM i po wydarzeniach centralnych w Krakowie wezmą udział w spotkaniu z papieżem Franciszkiem.

Specjalnie na potrzeby ICE zostanie zamontowana ogromna scena i największy w Polsce namiot, mieszczący 5 tys. osób. Plac dodatkowo będzie nagłośniony tak, by to, co dzieje się w namiocie mogły także usłyszeć osoby stojące na zewnątrz.

Do posługi w ICE zgłosiło się także mnóstwo muzyków – w chórze i orkiestrze będzie można usłyszeć 150 osób. W miasteczku ICE będzie także duży punkt gastronomiczny, który obsłuży 6 tys. pielgrzymów dziennie. W ekipie będzie pracować aż 170 osób.

By zorganizować na 12 dni Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji w Krakowie, w trasę wyruszy kilkanaście aut ciężarowych.

KAI