Diecezjalne przygotowania do ŚDM

Czuwania, spotkania i lokalne atrakcje czekają na kilkaset tysięcy uczestników Dni w Diecezjach, które poprzedzą Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Każdy region stara się przygotować oryginalną ofertę. Choć do ŚDM pozostało 10 miesięcy, to od dawna trwają w diecezjach duchowe przygotowania do tego wydarzenia.

Dni w Diecezjach służą między innymi poznawaniu historii, kultury oraz codziennego życia wspólnoty Kościoła lokalnego. Jest to bezcenny czas wzajemnego poznawania się, wymiany doświadczeń, zawierania cennych przyjaźni. “Od 1997 roku, kiedy ŚDM były organizowane Paryżu, powstał zwyczaj, aby w tygodniu poprzedzającym spotkanie młodzieży z papieżem młodzi mogli poznać Kościół i kulturę kraju, w którym odbywa się impreza. Ideą pobytu pielgrzymów w różnych diecezjach jest poznanie klimatu danego kraju ” – mówi w rozmowie z KAI Diana Golec, kierownik działu komunikacji Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Zatem w każdej spośród 44 polskich diecezji powstało diecezjalne centrum ŚDM, którego liderem jest koordynator – najczęściej diecezjalny duszpasterz młodzieży. Biskupi powołują też odpowiednie struktury w dekanatach oraz parafiach. Choć każda diecezja przygotowuje program autonomicznie, wiele pomysłów jest wspólnych, gdyż koordynacją tej pracy w skali kraju zajmuje się Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM, mające swoją siedzibę przy Konferencji Episkopatu w Warszawie.

Takim pomysłem dla wszystkich diecezji jest wybór nazw biblijnych dla każdej z nich. Biblijna nazwa odwołuje się do specyfiki danej diecezji. “Nadawanie diecezjom nazw biblijnych ma też charakter praktyczny. Mamy w Polsce nazwy miast, które obcokrajowcom trudno wymówić, prościej im będzie posługiwać się nazwami, które znają z kart Biblii” – mówi Diana Golec. “Taki pomysł zrodził się chwilę po tym, kiedy papież Franciszek, podczas Mszy w Rio, ogłosił że Kraków będzie organizatorem kolejnych Światowych Dni Młodzieży” – dodaje.

Jednakowy jest też koszt udziału w dniach poprzedzających centralne spotkanie ŚDM w Krakowie. Pielgrzymi niezależnie od tego, do której udadzą się diecezji, zapłacą 30 euro za tygodniowy pobyt. Ceny często nie uwzględniają jednak biletów wstępu do muzeów, opłat transportowych czy dodatkowych atrakcji. Organizatorzy starają się, aby dodatkowe koszty jak najbardziej obniżyć.

Od 23 lipca 2015, kiedy ruszyła rejestracja na spotkanie z papieżem zgłosiło się 357 tys. osób. Rejestracja na dni w diecezjach odbywa się oddzielnie. Wiadomo, że na diecezjalne obchody ŚDM zapisało się już 125 tyś. pielgrzymów. Diecezje łącznie przygotowały prawie 290 tys. miejsc.

Pielgrzymi zamieszkają u rodzin, które zapewnią gościom nocleg, wyżywienie i transport na miejsca spotkań. Zorganizują im też czas wolny, przeznaczony na integrację. Dokładne oczekiwania względem rodzin przyjmujących pielgrzymów ustalają poszczególne diecezje. W kilku diecezjach dla nich przygotowany został też program formacyjny.

Do przyjęcia największej liczby pielgrzymów zgłosiła się archidiecezja warszawska, która zagwarantowała 30 tys. noclegów. 20 tys. gości chce przyjąć archidiecezja katowicka, 16 tys. – Tarnów, 15 tys. – Wrocław. W dwóch ostatnich miejsca dla grup się już kończą, podobnie jak w Opolu, Bielsku-Białej i Częstochowie. Częstochowski koordynator ds. ŚDM zapewnił, że archidiecezja będzie odsyłać pielgrzymów do tych diecezji, które cieszą się mniejszym powodzeniem. A takich nie brakuje. Wiele miejsc dla gości ciągle oferują Bydgoszcz, Łódź, Katowice oraz dwie diecezje stołeczne.

Czasu na zgłaszanie się pielgrzymów jest jeszcze sporo. Ks. Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM zapowiedział diecezjalnym koordynatorom, że w listopadzie odbędzie się w Polsce spotkanie krajowych delegatów ŚDM reprezentujących ok. 100 episkopatów na świecie. Będzie to dobra okazja, by pokazać ofertę poszczególnych diecezji na dni poprzedzające wydarzenia w Krakowie.

Diecezje promują się już na portalach społecznościowych. W internecie zamieszczone są już spoty zachęcające pielgrzymów do uczestnictwa w wydarzeniach diecezjalnych np. w Białymstoku, Kielcach, czy na warszawskiej Pradze. Promocja ŚDM odbywa się także wśród Polaków. Takie międzynarodowe wydarzenie jest dobrą okazją do duszpasterstwa młodzieży.

Do parafialnych i diecezjalnych centrów ŚDM ciągle zgłaszać się mogą rodziny, które chciałyby przyjąć pielgrzymów. Diecezje szukają też wolontariuszy, którzy pomogli by zorganizować czuwania modlitewne i spotkania kulturalne.

Ks. Suchodolski zwrócił uwagę, że Ci, których zaangażujemy i przygotujemy do organizacji ŚDM w diecezjach, mogą być trzonem duszpasterstwa już po spotkaniu z papieżem. Dlatego diecezje przygotowują dla wolontariuszy czuwania i katechezy. 3 października będą uczestniczyć w ogólnopolskiej pielgrzymce do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Program pobytu w diecezjach

Diecezje przygotowują dla pielgrzymów program duchowy i kulturalny, który zaprezentuje charakterystykę danego regionu. Pomysłów jest bardzo wiele.

Większość diecezji przygotowuje centralną liturgię połączoną z czuwaniem i festiwalem kultur. W Warszawie centralne wydarzenie dni w diecezjach odbędzie się przed świątynią Opatrzności Bożej. Poznań główne uroczystości organizuje na Cytadeli. Trzeba wybrać takie miejsce, które pomieści wielu pielgrzymów.

Są też takie regiony, gdzie akcentuje się lokalny charakter dni w diecezjach. Ks. Rafał Grzesiak, z archidiecezji częstochowskiej mówi, że mniejsze spotkania modlitewne pozwalają na głębsze i bardziej osobiste spotkanie z Chrystusem.

Diecezje starają się ciekawie zaprezentować dziedzictwo kultury. Oprócz modlitwy, której na pewno nie zabraknie, jest także czas na wspólne wycieczki, zabawy oraz zaangażowanie w społeczne projekty przygotowane przez organizatorów. – Różne regiony dysponują różnego typu zasobami – przyrodniczymi czy kulturalnymi – ale nawet tam, gdzie tych zasobów jest mniej, można zaaranżować ciekawą debatę, pokaz czy dobrą zabawę – mówi KAI Diana Golec. Choć programy dni w diecezjach ciągle powstają, to znane są pierwsze atrakcje, jakie czekają na pielgrzymów.

Jedną z inicjatyw jest „Biała Noc Muzeów”. W organizację tego przedsięwzięcia włączą się ośrodki diecezjalne – zgodnie z topograficznym rozplanowaniem pobytu młodzieży zagranicznej na terenie Polski.

W trakcie trwania Światowych Dni Młodzieży w diecezjach, tzn. od 20 do 25 lipca, w każdej diecezji zostanie wyznaczona jedna noc, podczas której młodzież będzie mogła wziąć udział w bezpłatnych warsztatach muzealnych oraz zwiedzić najważniejsze muzea w danym regionie. Ten rodzaj aktywnego i kreatywnego poznawania polskiej kultury stworzy płaszczyznę do ponadnarodowego dialogu i porozumienia między uczestnikami ŚDM – wskazują organizatorzy.

Zaplanowano m.in. warsztaty muzealne na temat polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. Zostaną one przeprowadzone w najważniejszych językach ŚDM. A ich celem będzie zaprezentowanie polskiej i zagranicznej młodzieży dziedzictwa kulturowego i narodowego danego regionu.

Pielgrzymi przyjeżdżający do archidiecezji białostockiej odwiedzą sanktuarium Świętej Wody i poznają historię niedawnego cudu eucharystycznego w Sokółce. Archidiecezja warmińska zaprasza na pieszą pielgrzymkę z Olsztyna do sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Świdnica przygotowała szlak maryjny z postojami w Wambierzycach i Bardzie oraz na Górze Iglicznej i Wielkiej Sowiej.

Goście diecezji świdnickiej z jednym biletem wstępu zwiedzą kilka najciekawszych muzeów w regionie, w tym zamek w Książu. Szlakiem św. Siostry Faustyny, Łodzi żydowskiej, rosyjskiej, czy niemieckiej oprowadzać będą pielgrzymów przewodnicy z archidiecezji łódzkiej. W Kaliszu, czyli biblijnym Domu Józefa, goście będą mogli doświadczyć żywego w tym regionie kultu ziemskiego ojca Jezusa.

W archidiecezji warszawskiej 21 lipca będzie Dniem Kultury i Historii – młodzież ma zwiedzać m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum św. Jana Pawła II i ks. Stefana kardynała Wyszyńskiego, Zamek Królewski, pałac w Wilanowie, Centrum Nauki Kopernik i inne. Na wieczór zaplanowano spotkanie na placu Piłsudskiego, gdzie odbędzie się plenerowe przedstawienie na temat historii Polski i Warszawy. Młodzi zobaczą uroczystą zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i paradę historyczną Wojska Polskiego.

Diecezja siedlecka chciałaby też przybliżyć przybyszom z różnych stron globu fenomen jedynej na świecie neounickiej parafii w Kostomłotach, które jest jednocześnie Sanktuarium Unitów Podlaskich. Miejscowość położona tuż przy wschodniej granicy Unii Europejskiej jest dosłownie punktem, gdzie stykają się Wschód z Zachodem – podkreślają organizatorzy ŚDM. W sobotę 23 lipca 2016 r. odbędzie się tu spotkanie młodych katolików różnych obrządków: bizantyjsko-słowiańskiego, ukraińsko-bizantyńskiego, maronickiego, rzymskokatolickiego. Jego treścią będzie modlitwa o jedność chrześcijan, pokój na świecie oraz w intencji prześladowanych chrześcijan.

Diecezja rzeszowska stawia na aktywne poznawanie regionu, zwiedzanie muzeów i ciekawych miejsc na Podkarpaciu. Wśród pomysłów na spędzenie czasu w Beskidzie Niskim, goście będą mogli wybrać się na górską wędrówkę najatrakcyjniejszymi szlakami turystycznymi. Zaplanowano kilkadziesiąt tras górskich oraz zwiedzanie kościołów i miejsc kultu związanych ze świętymi z regionu. Szczegółowy plan opracowuje sekcja kulturalna, w skład której wchodzą m.in. przewodnicy PTTK.Diecezja, która wybrała sobie biblijną nazwę Tabor zapewnia też gościom autokary, które dowiozą ich na wspólne wydarzenia.

Dla młodzieży, która gościć będzie w diecezji siedleckiej, zaplanowano m.in. międzynarodowy mecz piłki nożnej, wyścig tandemów, a także „Geocoaching of Mercy” – grę terenową polegającą na poszukiwaniu na czas (m.in. za pomocą GPS-a) skrytki zawierającej Sekret św. Siostry Faustyny.

W diecezji zamojsko-lubaczowskiej na 21 lipca 2016 r. zaplanowano Dzień Turystyki Roztoczańskiej, w ramach którego odbędzie się pokaz miejscowej sztuki i rzemiosł, zwiedzanie Roztocza, a wieczorem spotkanie modlitewne. 22 lipca w Dniu Kultury i Sportu zaplanowano międzynarodowe zawody sportowe w rejonach, spływy kajakowe po rzekach Roztocza, występy zespołów ludowych i pokaz strojów regionalnych w poszczególnych miastach rejonowych.

Na inwazję pielgrzymów zdążających do Krakowa przygotowuje się Jasna Góra. Klasztor oo. paulinów ma już zapisanych ok. 400 tys. gości, a wiele pielgrzymek przyjedzie niezapowiedzianie. Dlatego o. Mariusz Tabulski apelował do diecezjalnych koordynatorów, aby uprzedzali zgłaszające się grupy pielgrzymów, że na odwiedzenie jasnogórskiego sanktuarium w dniach poprzedzających ŚDM trzeba zagospodarować kilka godzin. O. Tabulski zastrzegł też, że jeśli w programie wizyty papieża w Polsce pojawi się klasztor jasnogórski, tego dnia, będzie on dla pielgrzymów niedostępny. – Tego wymagają przepisy bezpieczeństwa. Tak odbywało się to przy poprzednich papieskich pielgrzymkach – dodał paulin.

W dniach poprzedzających główne obchody ŚDM oraz w pierwsze dni sierpnia dla indywidualnych gości niedostępne będzie muzeum holokaustu w Auschwitz-Birkenau. Oświęcimskie miejsce pamięci będzie w tym czasie przyjmować tylko zarejestrowane grupy uczestniczące w Światowych Dniach Młodzieży. Dyrekcja szacuje, że w tym czasie muzeum holokaustu odwiedzi ok. 130 tys. gości.

– Mamy nadzieję, że ŚDM przeżywane w diecezjach pomogą młodzieży świata zachwycić się kulturą innych krajów: zapoznać młodych Polaków z doświadczeniami rówieśników z innych kontynentów, a tym z kolei przybliżyć historię, kulturę i tradycję, która ukształtowała nas – dodaje Diana Golec.

Duchowe przygotowania w całej Polsce

Duchowe przygotowania do Światowych Dni Młodzieży towarzyszą wiernym w całej Polsce. Od niedzieli palmowej 2014 roku po polskich diecezjach peregrynują symbole ŚDM: krzyż Roku Odkupienia i kopia ikony “Salus Populi Romani”. Od tego czasu symbole odwiedziły już wiele diecezji w Polsce, obecnie czczone są w ośrodkach duszpasterskich diecezji łowickiej.

Przygotowaniu młodzieży do przeżycia ŚDM pomagają programy duszpasterskie dla młodych. W nadchodzącym roku formacyjnym nosi nazwę “DeoProfil” Nowy program formacyjny jest kontynuacją kończącego się w listopadzie projektu “Serce 2.0”, należącego do serii “Nowe życie w Chrystusie”. Celem tego programu jest ukazanie młodym ludziom kerygmatu wiary. – Podczas organizowanych w kościołach celebracjach liturgicznych i spotkaniach formacyjnych nawiążemy do ogłoszonego przez papieża Roku Miłosierdzia i obchodzonego w polskim kościele 1050. rocznicy Chrztu Polski. Bardzo ważne będzie w tym roku przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży, do czego przygotowywać będzie Młodych orędzie Papieża, które ogłoszone zostanie w przyszłym tygodniu – zapowiedział sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

 

KAI