Co z podróżą Franciszka do Iraku? Katolicy modlą się, aby papież mógł odwiedzić ich kraj

Kardynał Louis Raphael Sako, głowa chaldejskiego Kościoła katolickiego, wezwał irackich katolików do modlitwy podczas niedzielnych mszy, aby Franciszek mógł odwiedzić ich kraj w marcu. Pielgrzymka papieska została zaplanowana w dniach 5-8 marca, jednak narastają wątpliwości czy dojdzie do skutku.

W wywiadzie dla włoskiej telewizji, który wyemitowano 10 stycznia papież Franciszek wyraził wątpliwości, czy uda mu się odwiedzić rozdarty wojną kraj Bliskiego Wschodu. Zaznaczył, że odwołał w 2020 roku dwie międzynarodowe podróże – do Indonezji i Papui Nowej Gwinei. Teraz nie wiem, czy będzie następna podróż do Iraku – mówił.

Kard. Sako poprosił katolików o modlitwę, aby papieska pielgrzymka mogła się odbyć. „Panie, Boże nasz, daj Papieżowi Franciszkowi zdrowie i bezpieczeństwo, aby z powodzeniem przeprowadził tę niecierpliwie oczekiwaną wizytę. Pobłogosław jego wysiłek promowania dialogu, pogłębiania pojednania braterskiego, budowania zaufania, umacniania wartości pokojowych i godności ludzkiej, zwłaszcza dla nas, Irakijczyków, którzy przeszliśmy przez bolesne ‘wydarzenia’, które wpłynęły na nasze życie” – brzmi fragment modlitwy zaproponowanej przez duchownego.

O planowanej wizycie papieża w Iraku Watykan poinformował na początku grudnia. Jednocześnie jednak zastrzeżono, że będzie to zależało od sytuacji pandemii koronawirusa. Watykan nie opublikował dotychczas programu papieskiej podróży. Wymieniono jedynie ogólnie Bagdad, Erbil, Mossul, Karakosz oraz Ur.

W ostatnich dniach lokalni organizatorzy zaprezentowali logo oraz motto papieskiej pielgrzymki.

ZOBACZ: Jest logo i hasło pielgrzymki papieża do Iraku

Chaldejski Kościół katolicki jest jednym z 23 autonomicznych wschodnich Kościołów katolickich pozostających w pełnej komunii z papieżem. Jest to jedna z głównych wspólnot chrześcijańskich w Iraku, obok chrześcijan syryjskich, ormiańskich, asyryjskich i arabskich.

 

kh/CatholicNewsAgency/KAI/Stacja7