Były ofiarami epidemii eboli. Włoskie zakonnice kandydatkami na ołtarze

Trzy włoskie zakonnice, które w 1995 roku zmarły Demokratycznej Republice Konga po zakażeniu ebolą są kandydatkami na ołtarze. Mimo rozprzestrzeniania się wirusa siostry nie przerwały pracy wśród ubogich w tym kraju, ale przypłaciły to życiem. 20 lutego papież Franciszek uznał heroiczność ich cnót, a do beatyfikacji potrzeba jeszcze cudu przypisywanego wstawiennictwu sióstr.

Siostry Floralba Rondi, Clarangela Ghilardi i Dinarosa Belleri należały do Instytutu Sióstr Ubogich, założonego w Bergamo w północnych Włoszech przez bł. Alojzego Palazzolo. Dlatego popularnie nazywane są siostrami z Instytutu Palazzolo.

Floralba Rondi, urodzona w 1924 r., zmarła w Mosango w Demokratycznej Republice Konga 25 kwietnia 1995 r. Clarangela Ghilardi, urodzona w 1931 r., zmarła w Kikwit 6 maja 1995 r., zaś Dinarosa Belleri, urodzona w 1936 r., zmarła również w Kikwit 14 maja 1995 r. Zakonnice zaraziły się ebolą od chorych, którymi opiekowały się w szpitalu w Kikwit. Siostra Dinarosa zapytana, już po zakażeniu wirusem, czy się nie boi, odpowiedziała “Jestem tu, by służyć ubogim”.

 

Bycie przy chorych przypłaciły życiem

Wiosną 1995 r. w mieście Kikwit wybuchła epidemia nieznanej choroby, wywołanej przez wirus, nazwany później ebolą. Powoduje on gorączkę krwotoczną, która prowadzi do śmierci. Błyskawicznie rozszerzająca się choroba pochłaniała codziennie setki, a nawet tysiące ofiar, i to nie tylko w samym Kikwit, lecz także w innych miastach Demokratycznej Republiki Konga.

Siostry z Instytutu Palazzolo, pracujące w tym afrykańskim kraju od wielu lat, postanowiły zostać z ludźmi, wśród których spędziły niemałą część swego życia. Sześć z nich: Annelvira Ossoli, Dinarosa Belleri, Danielangela Sorti, Floralba Rondi, Clarangela Ghilardi i Vitarosa Zorza, mimo nieustannego niebezpieczeństwa, nie odstępowały chorych i do końca troskliwie się nimi opiekowały. Niestety, w rezultacie zostawały kolejnymi śmiertelnymi ofiarami wirusa. Uratowały jednak wiele istnień ludzkich. Siostra Ossoli była przełożoną prowincjalną zgromadzenia.

W listopadzie 1995 r. prezydent Włoch pośmiertnie odznaczył sześć zakonnic Złotymi Medalami za Męstwo Cywilne. W 2013 r. w Kikwit rozpoczął się proces beatyfikacyjny sześciu z nich. Mimo upływu lat, wspomnienie o nich jest wciąż żywe wśród mieszkańców.

ZOBACZ TEŻ: Mija 90 lat od kiedy Jezus ukazał się św. Faustynie

 

kh/KAI/Stacja7