Bp Bryl do księży: „największym zagrożeniem dla nas, kapłanów, jest zeświecczenie”

Biskup kaliski Damian Bryl podkreślił, że "największym zagrożeniem dla Kościoła nie są jakieś prądy, ideologie".

Bp Bryl celebrował we wtorek mszę świętą w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, wraz z księżmi diecezji kaliskiej uczestniczącymi w rekolekcjach.

W homilii bp Bryl wskazywał, że rekolekcje to czas odnowienia relacji z Bogiem. Drodzy księża często jesteśmy zabiegani, zatroskani o wiele różnych ważnych spraw i ta relacja może nam osłabnąć. Proszę zadbajcie w tych dniach, żeby pobyć blisko Jezusa, żeby odnowić relację z Nim – powiedział duchowny.

Największym zagrożeniem dla Kościoła nie są jakieś prądy, ideologie, ale największym zagrożeniem dla nas kapłanów jest zeświecczenie, nawet przy całej zewnętrznej poprawności – powiedział biskup kaliski.

Bp Bryl do księży: „służyć tym wszystkim, którzy są obok nas”

Zaznaczył, że rekolekcje to także czas, aby odkryć prawdę swojego serca. Czasami codzienność i zmagania z różnymi sprawami zewnętrznymi utrudniają nam spojrzenie w serce. Czasami zatrzymujemy się na zewnętrznych doświadczeniach. Podczas tych rekolekcji módlmy się o odwagę, żeby zobaczyć czy moje serce płonie, gdy jestem blisko Jezusa, gdy dbam o relację z Nim – mówił bp Bryl.

Zachęcał księży, aby odkrywali wielkość kapłańskiego powołania. Chciałbym drodzy kapłani zaprosić, żebyśmy odkrywali wielkość daru sakramentu kapłaństwa, który otrzymaliśmy, żeby móc podejmować codzienność. Odkrywamy tę wielkość Bożego obdarowania nie po to, żeby podnosić głowę nad innych, ale żeby służyć tym wszystkim, którzy są obok nas – podkreślał bp Bryl.

Nauki rekolekcyjne, poświęcone odnowieniu kapłaństwa, głosi ks. dr Wojciech Wasiak, biblista, wykładowca na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu.

Jest to pierwsza tura rekolekcji dla kapłanów organizowanych w wakacje w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu. W sierpniu nauki wygłosi ks. Paweł Pietrusiak. W listopadzie zaplanowano rekolekcje w Ośrodku „Pascha” w Przedborowie, które poprowadzi o. Krzysztof Czeczko OFM Cap.

ZOBACZ TEŻ: Ksiądz uczy informatyki. „Są sytuacje, gdy podchodzi uczeń i prosi o spowiedź”

KAI, kh/Stacja7