Biskupi z Europy modlili się na Jasnej Górze w intencji młodych

Kardynałowie, biskupi i kapłani z różnych krajów Europy przybyli dziś na Jasną Górę aby modlić się w intencji przyszłorocznego Kongresu Młodych, który odbędzie się w Krakowie. Wcześniej omawiali to spotkanie w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Najpierw do Krakowa potem na Jasną Górę przybyli obecnie biskupi współtworzący Komisję ds. Młodzieży Rady Konferencji Episkopatów Europy. Są to m.in. arcybiskup Luksemburga kard. Jean-Claude Hollerich czy Kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy. Gospodarzem spotkania był metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Abp Jędraszewski wyjaśniał podczas rozmowy z dziennikarzami powody organizacji przyszłorocznego Kongresu Młodych akurat w Krakowie. – Obok uczczenia wielkiego papieża z Polski chodzi także o spotkanie młodych zwłaszcza z Europy Zachodniej, z wciąż żywym Kościołem, który jest w Polsce – powiedział abp Jędraszewski. Ujawnił, że propozycja padła ze strony kard. Hollericha. – Chodziło o to, by młodzież Europy, zwłaszcza zachodniej, mogła się spotkać z żywym Kościołem młodych w Polsce, właśnie po to, by doświadczyć wspólnoty wiary – mówił.

Metropolita krakowski dodał, że nikt nie zrozumie św. Jana Pawła II bez pogłębienia jego maryjnej drogi. Stąd obecność na Jasnej Górze także osób przygotowujących to europejskie spotkanie.

Kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy podkreśla, że Polacy dają przykład miłości do Boga i Jego Matki. – Sprowadził nas tu Jan Paweł II, jego maryjne zawierzenie. Świadectwo wiary, wierności wierze i Matce Bożej, szczególnie w tym czasie prześladowania jakie Polska przeżyła, ma być świadectwem dla młodych całego świata – powiedział kardynał. Podkreślił, że „serce Maryi Matki zawsze przyciągało i będzie przyciągać, bo w nim jest matczyna miłość, która potrzebna jest także młodym”.

Organizatorzy planują, że uczestnicy europejskiego spotkania, które odbywać się będzie w Krakowie przybywać będą również na Jasną Górę, tak jak to było podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

Europejskie Spotkanie Młodych w Krakowie stanowić ma także nowy impuls do przygotowania na światowy zjazd młodzieży z Ojcem Świętym w Lizbonie w 2022 r. Spotkanie młodzieży w Krakowie połączone będzie także z Międzynarodowym Kongresem Młodych, który w przyszłym roku odbędzie się pod Wawelem.

Międzynarodowy Kongres Młodych zaplanowany jest w Krakowie w dniach 20-23 października 2020 r., bo Kościół w tym czasie świętuje wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża z Polski.

KAI, ad