Biskup o niszczeniu kapliczek: doznajemy jako ludzie wierzący obrazy uczuć religijnych
O tym fakcie zbulwersowani parafianie poinformowali w tym tygodniu parafię, kurię i policję. Biskup w komunikacie, wystosowanym do wiernych diecezji kieleckiej przypomina znaczenie historyczne i duchowe obszaru w lesie na Stadionie oraz prosi o modlitwę ekspiacyjną.
„W lesie na kieleckim Stadionie na zboczu góry Pierścienicy znajduje się pomnik poświęcony pomordowanym rodakom przez niemieckich najeźdźców w latach 1939-1945. W tym miejscu na obszarze całego lasu niemieccy okupanci dokonali wielu masowych mordów i egzekucji na partyzantach i okolicznej ludności. Niektórzy nazywają ten las „Kieleckim Katyniem”” – przypomina biskup.
Genezę powstawania kapliczek łączy właśnie z tymi historycznymi wydarzeniami. „Znajdują się tu liczne kapliczki i miejsca upamiętniające śmierć wielu naszych rodaków. Często przy tych kapliczkach można spotkać osoby modlące się” – tłumaczy biskup kielecki.
Zdewastowano dwie kapliczki
„Niestety” – jak dodaje – „w ostatnim czasie w lesie na kieleckim Stadionie nieznani ludzie dokonali zniszczenia dwóch kapliczek: Matki Bożej i św. Jana Pawła II oraz spalony został krzyż zawieszony na jednym z drzew”.
Bp Piotrowski pisze o uczuciach smutku i naruszenia godności chrześcijańskiej oraz prosi Boga o okazanie miłosierdzia sprawcy tego czynu.
„Doznajemy dziś jako ludzie wierzący obrazy naszych uczuć religijnych, smutku, zawstydzenia, zażenowania i poczucia naruszenia godności. Niemniej jednak prosimy Boga, by okazał miłosierdzie sprawcy tego czynu” – podkreśla biskup kielecki. Prosi także o modlitwę, szczególnie w parafiach związanych z kultem kapliczek na kieleckim Stadionie.
ZOBACZ: Zdewastowano kapliczkę Matki Bożej i św. Jana Pawła II. „Miejsce to było bardzo wymowne duchowo”
kh, KAI/Stacja7