Biskup apeluje do młodych: „Nie bądźcie niewolnikami współczesnej kultury bez Boga”
Blisko tysiąc maturzystów z 21 szkół średnich diecezji kieleckiej wzięło dzisiaj udział w XXVII Diecezjalnej Pielgrzymce Maturzystów na Jasną Górę, która odbywała się pod hasłem „Nie zdejmę krzyża z mojej ściany”. Modlitwie maturzystów przewodniczył bp Jan Piotrowski.
Hasło pielgrzymowania nawiązuje do ważnej rocznicy obchodzonej w tym roku w diecezji kieleckiej: 40. rocznicy strajku młodzieży w obronie krzyży w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie.
Strajk uczniów we Włoszczowie był drugim po wystąpieniu młodzieży z Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem koło Garwolina (grudzień 1983-kwiecień 1984) tak głośnym protestem wobec zdejmowania na polecenie władz krzyży zwieszonych w salach lekcyjnych, jeszcze przed wprowadzeniem stanu wojennego. Wielu uczniów i katechetów poniosło dotkliwe konsekwencje.
Na Jasnej Górze przypomniano młodzieży tamte wydarzenia, które dla wielu są tylko historią, ale nabierają one szczególnego kontekstu w sytuacji debaty o miejscu katechezy w szkole.
ZOBACZ TEŻ: Wkrótce 40. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jak będą wyglądały główne obchody? [PROGRAM]
Maturzyści zawierzali siebie Mary Jasnogórskiej i modlili się o dobre wybory – studiów i drogi życiowej. Wielu przystępowało do sakramentu pokuty.
W pielgrzymce uczestniczyła m.in. młodzież z Kielc, Bodzentyna, Kazimierzy Wielkiej, Miechowa, Jędrzejowa, Cudzynowic, Proszowic, Chęcin, Małogoszcza, Buska–Zdroju.
Cieszę się z obecności tak dużej liczby kieleckich maturzystów, którzy przyjechali nie tylko w intencji bliskich egzaminów, ale również uzyskania podpowiedzi ze strony Pani Jasnogórskiej na temat swojej przyszłości – powiedział ks. Paweł Ścisłowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kielcach.
Bp Piotrowski do maturzystów na Jasnej Górze: „wasza obecność jest wymownym znakiem”
Eucharystii w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski, który pogratulował młodzieży jej postawy i tak licznej obecności.
Chciałoby się przytoczyć afrykańskie przysłowie, że przyjaciele spotykają się w pół drogi – mówił biskup, podkreślając, że zebrani stanowią eucharystyczną wspólnotę, a nie przypadkowe spotkanie czy wiec. Nawiązał do hasła pielgrzymki: „Nie zdejmę krzyża…”, które było hymnem włoszczowskiej młodzieży.
Wasza obecność w tym miejscu jest wymownym znakiem, że w waszym młodzieńczym, pięknym i pełnym marzeń życiu potrzebujecie czegoś więcej niż markowych ubrań, życiowego komfortu, wiedzy, czy ludzkiej przyjaźni – powiedział bp Piotrowski. A tym „więcej” jest dla nas wszystkich Jezus Chrystus – dodał.
Życzył, aby młodzi ludzie „nie byli niewolnikami współczesnej kultury bez Boga i prawdy, fałszywego obrazu człowieka i braku nadziei”.
Nie pozwólcie, abyście kiedykolwiek wypadli z obszaru miłosiernego działania Pana Boga. Wartością każdego człowieka jest przede wszystkim szlachetne życie. Pan Bóg bowiem nie patrzy na to, na co patrzy człowiek. Patrzy bowiem na serce – podkreślał bp Piotrowski.
W programie pielgrzymki była również Droga Krzyżowa na Walach i Akt zawierzenia maturzystów Pani Jasnogórskiej.
Jutro (16 października) z młodzieżą maturalną na Jasnej Górze będzie modlił się bp Andrzej Kaleta.
KAI, kh/Stacja7