Benedykt XVI broni teologicznych kompetencji Franciszka

Opinia, jakoby nauczanie Franciszka miało mniejszą rangę teologiczną niż moje to bezsensowne uprzedzenia - napisał papież senior Benedykt XVI w liście do prefekta watykańskiego Sekretariatu ds. komunikacji Dario Edoardo Vigano. Treść jego listu została odczytana 12 marca podczas prezentacji książki pt. "Teologia papieża Franciszka" w rzymskim Palazzo Pio.

– Z zadowoleniem przyjmuję tę inicjatywę, ponieważ chcę się przeciwstawić i reagować na niemądre opinie zgodnie z którymi Franciszek byłby tylko praktykiem bez przygotowania filozoficznego i teologicznego – napisał Benedykt XVI dziękując za 11 tomowy zbiór nauczania papieża Franciszka wydany właśnie przez Włoskie Towarzystwo Teologiczne. Dodał, że “Franciszek jest człowiekiem głębokiej formacji filozoficznej i teologicznej, dzięki czemu zachowuje ciągłość nauczania naszych pontyfikatów, nawet przy wszystkich różnicach w stylu i temperamentu”.

Relacjonujący fragmenty listu papieża seniora dziennikarz Vatican Insider Andrea Tornielli zwraca uwagę, że to nie pierwszy raz, gdy Benedykt XVI broni Franciszka, ale “nigdy dotąd nie robił tego z taką siłą i jasnością “.

 

 

ad/Stacja7