Autentyczna relikwia Krzyża Świętego znaleziona w Końskich

W Końskich, miejscowości w województwie świętokrzyskim, odnaleziono przypadkiem w srebrnym krucyfiksie relikwie Krzyża Świętego. Po potwierdzeniu ich autentyczności w badaniach naukowych, relikwie zostały uroczyście wczoraj wprowadzone do tamtejszej kolegiaty św. Mikołaja.

Mszy świętej w kolegiacie św. Mikołaja w Końskich przewodniczył biskup Henryk Tomasik.

– Krzyż w ciągu wieków był źródłem mocy dla męczenników, natchnieniem dla wyznawców, oparciem dla chrześcijanina – mówił ordynariusz radomski. Dalej za Norwidem mówił, że krzyż staje się bramą wówczas, gdy Ewangelię traktujemy jako światło dla własnego życia, gdy słowa Chrystusa są drogowskazem. – Krzyż staje się bramą wtedy, gdy rodzice zatroszczą się poważnie o religijne wychowanie dzieci, młodzieży – dodał biskup.

Relikwie Krzyża Świętego przez przypadek znalezione zostały trzy lata temu w koneckiej kolegiacie. Znajdowały się w srebrnym krzyżu, który był dawany do ucałowania uczestnikom drogi krzyżowej. Dwaj wikariusze rozkręcili go i znaleźli, jak się okazało, cenny dokument z czasów pontyfikatu papieża Klemensa XIV.Relikwie Krzyża Świętego to małe kawałeczki drzewa zatopione w górskim krysztale, umieszczone są one w centrum srebrnego krzyża.

KAI/ad