Abp Gądecki: wszyscy chcemy pozostawać w Europie, nie ma mowy o żadnym wychodzeniu

"Myślę, że nikt rozsądny nie ma ochoty wychodzić z Europy" - mówił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, podczas spotkania z dziennikarzami w Rzymie.

W rozmowie z dziennikarzami podczas wizyty drugiej grupy polskich biskupów w Rzymie, abp Gądecki podkreślił, że “Europa nieustannie potrzebuje ducha i powrotu do myśli ojców założycieli”.

Jak zaznaczył wraz z upływem czasu “jesteśmy świadkami wypaczania tej myśli”, dlatego trzeba wracać do korzeni Europy. Bez nich nie widać przyszłości Europy, bowiem czysty pragmatyzm z jakim buduje się obecnie Unię Europejską na pewno nie przyczynił się do jej umocnienia – dodał.

Abp Gądecki powiedział, że Unia Europejska stwarza większe możliwości każdemu, “ale także jest wyrazem większej jedności”.

“Nikt rozsądny nie ma ochoty wychodzić z Europy”

Wszyscy chcemy pozostawać w Europie i nie ma mowy o żadnym wychodzeniu z Europy. Myślę, że nikt rozsądny nie ma ochoty wychodzić z Europy – stwierdził metropolita poznański

Jednocześnie przewodniczący Episkopatu Polski wyraził ubolewanie z powodu budowania murów w Europie.

Tworzenie murów nie jest czymś zdrowym i jest bodźcem do wskrzeszania złych duchów, które stawiają jedynych przeciwko drugim i starają się udowodnić złą wolę drugiej strony. Trzeba szukać pokoju ze wszystkimi – to jest nasze główne zadanie – podkreślił.

Polscy biskupi w Watykanie

Od poniedziałku druga grupa polskich biskupów przebywa w Rzymie na wizycie ad limina, która potrwa do soboty. W tym czasie hierarchowie odwiedzą poszczególne kongregacje w Watykanu, a w piątek spotkają się z papieżem Franciszkiem.

kh/KAI/Stacja7