5. rocznica ŚDM. Wielkie święto w Krakowie już w sobotę

Konkurs, spotkanie młodych, Msza Święta, koncert uwielbienia i premiera polskiej wersji hymnu. Tak zapowiada się 5. rocznica Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wyjątkowe spotkanie odbędzie się 24 maja, w Sanktuarium Jana Pawła II na Białych Morzach.

Na jubileusz wybierają się młodzi z różnych stron Polski. Jak piszą w zaproszeniu organizatorzy, będzie można raz jeszcze poczuć klimat ŚDM w młodej, żywiołowej wspólnocie Kościoła, której można było doświadczyć w 2016 roku w Krakowie.

24 lipca w Krakowie

O godz. 17 odbędzie się konkurs wiedzy o Światowych Dniach Młodzieży. Młodzi będą mieli też okazję spotkać się z ks. Mariuszem Wilkiem, dyrektorem Krajowego Biuro Organizacyjnego ŚDM. Zapytany o przygotowania do ŚDM w Lizbonie podkreśla wartość dłuższego oczekiwania na spotkanie. Ze względu na pandemię ŚDM zostały przełożone z 2022 na 2023 rok.

Może się okazać, że ŚDM są nam potrzebne bardziej niż kiedykolwiek i ten wydłużony czas oczekiwania pokaże nam potrzebę duchowego przezywania rzeczywistości. Trzeba zwrócić uwagę na to, by to, co ważne, nie kończyło się na logistyce, liczeniu, kalkulowaniu, ale żeby to było duchowe czekanie na wydarzenie – mówi dyrektor KBO ŚDM. Przyznaje też, że Portugalczycy z niecierpliwością oczekują na przyjazd młodych, a w parafiach trwają przygotowania na to spotkanie – zwłaszcza pod względem duchowym.

Ks. Mariusz Wilk przypomniał także, że dokładnie za miesiąc w Polsce pojawią się symbole Światowych Dni Młodzieży. W ciągu kilkunastu dni odwiedzą ponad 20 diecezji. Peregrynacja rozpocznie się w wyjątkowym miejscu – na Wiktorówkach, a zakończy w miejscu bardzo symbolicznym – 1 września na Westerplatte.

https://www.facebook.com/kbosdmpolska/posts/341753527414054

Msza Święta z transmisją

Tymczasem 24 lipca młodzi spotkają się na świętowaniu 5. rocznicy ŚDM. Najważniejszym punktem dnia będzie Msza święta dziękczynna za spotkanie młodych w 2016 roku. Eucharystię będą sprawować kard. Stanisław Dziwisz, abp marek Jędraszewski oraz bp Marek Solarczyk, bp Grzegorz Suchodolski, bp Adam Bab i bp Robert Chrząszcz. Msza święta będzie transmitowana m.in. na stronie Sanktuarium.

Po Mszy Świętej odbędzie się koncert uwielbienia, na którym zaśpiewa chór młodych z całej Polski pod batutą Huberta Kowalskiego, kompozytora i aranżera. Jak zdradzają organizatorzy, na koncercie wykonane zostaną hymny Światowych Dni Młodzieży z ostatnich 5 spotkań (Panama, Kraków, Rio de Janeiro, Madryt, Sydney). Spotkanie zakończy się adoracją Najświętszego Sakramentu.

Premiera polskiej wersji hymnu

W czasie koncertu będzie można także polską wersję hymnu na ŚDM w Lizbonie. Portugalska wersja nosi tytuł „Há Pressa no Ar”, co można przetłumaczyć dosłownie jako: „W powietrzu czuć pośpiech”. Jest on inspirowany tematem najbliższych ŚDM: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”.

Słowa polskiej wersji hymnu napisali ks. Marcin Filar i Marcel Gawron. Utwór „Powietrze już drga”, wykona w Krakowie ponad 100-osobowy chór. Cała grupa spotkała się dwukrotnie na warsztatach i czuwaniu, by przygotować się do tego wydarzenia. Następnie – podobnie jak w przypadku Hymnu ŚDM 2016 „Błogosławieni miłosierni” – polska wersja hymnu Lizbona 2023 nagrana została w studio w Alwerni.

Tego dnia swoją premierę będzie miał również teledysk, który został nakręcony m.in. na Wawelu i krakowskim rynku – to miejsca związane z Janem Pawłem II – inicjatorem Światowych Dni Młodzieży.

os, mlodzi.diecezja.pl, niedziela.pl/Stacja7