„24 godziny dla Pana”. To dobra okazja do spowiedzi przed świętami

W piątek i w sobotę wierni na całym świecie będą mogli skorzystać ze spowiedzi, a sakrament ten będzie sprawowany dłużej niż zwykle. Wszystko to w ramach inicjatywy "24 godziny dla Pana", którą zainicjował papież Franciszek.


„Ty jesteś moją nadzieją” (Ps 71,5) to hasło tegorocznej, 12. edycji „24 godzin dla Pana”, inicjatywy, którą Kościół podejmuje co roku w piątek i sobotę przed czwartą niedzielą Wielkiego Postu. W Rzymie stanowi ona w tym roku także element rozpoczętego dzisiaj Jubileuszu Misjonarzy Miłosierdzia, szóstego dużego spotkania Roku Świętego.

ZOBACZ TEŻ: Czemu spowiadamy się przed księdzem? Papież przypomina: „Ich posługa jest niezastąpiona”

„Wydarzenie 24 godziny dla Pana jest ściśle związane z liturgicznym okresem Wielkiego Postu, a zwłaszcza z IV Niedzielą Wielkiego Postu, zwaną Laetare. Radość celebrowana w tym dniu wypływa z osobistego nawrócenia, pojednania z Bogiem i łaski otrzymanej w sakramencie pokuty i pojednania – czytamy w materiałach, przygotowanych na tegoroczną edycję „24 godzin dla Pana” przez Dykasterię ds. Ewangelizacji. – Inicjatywa została podjęta właśnie w dniach poprzedzających IV Niedzielę Wielkiego Postu, aby dać wszystkim wiernym możliwość uwolnienia się od grzechów, przygotowując się w ten sposób na zbliżającą się Wielkanoc.”

To dobra okazja do spowiedzi przed świętami

Dlatego też w czasie „24 godzin dla Pana”, a więc: dziś i w sobotę, 29 marca, w kościołach w wielu częściach świata, a także w innych miejscach, w których znajdują się kaplice i oratoria (m.in. w więzieniach) będą organizowane czuwania przed Najświętszym Sakramentem, a księża będą czekali na chętnych, pragnących się wyspowiadać.

Tegoroczna edycja „24 godzin dla Pana” wpisuje się w Kościele w obchody Roku Świętego, stąd jej temat: „Ty jesteś moją nadzieją” (Ps 71,5). W Rzymie rozpoczyna się dziś Jubileusz Misjonarzy Miłosierdzia z udziałem ok. 500 misjonarzy z różnych stron świata, także z Polski. O godz. 16.00 wezmą oni udział w nabożeństwie pokutnym w rzymskim kościele św. Andrzeja della Valle, prosząc również o pokój i nadzieję dla całego świata. Do modlitwy w tej intencji zaproszeni są też wierni na całym świecie.

ZOBACZ TEŻ: Jak dobrze się wyspowiadać? Q&A o spowiedzi

„Pojednanie z Bogiem i ludźmi przywraca człowiekowi pokój. Wojny i pokój nie są prostym owocem negocjacji politycznych, ale przede wszystkim dyspozycją ludzkich serc. W tym sensie każdy człowiek, a przede wszystkim każdy chrześcijanin jest odpowiedzialny za wojnę i pokój w społeczeństwach oraz między narodami” – piszą autorzy materiałów duszpasterskich. „W ramach inicjatywy 24 godziny dla Pana nie może zabraknąć modlitwy o pokój i pojednanie między narodami będącymi w stanie wojny oraz między grupami społecznymi pozostającymi w konflikcie”.

„24 godziny dla Pana”. Inicjatywę wprowadził papież Franciszek

„24 godziny dla Pana” organizowane są w Kościele od 2012 roku. W poprzednich edycjach tego wydarzenia brał udział także Ojciec Święty Franciszek, który tego dnia przewodniczył nabożeństwu pokutnemu i sam spowiadał. To właśnie podczas takiego nabożeństwa 13 marca 2015 r. Papież zapowiedział obchody Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, którego centralnym punktem były Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Dorota Abdelmoula-Viet, Vatican News PL, kh/Stacja7