Zawady. Św. Doroty

O parafii

Parafię Zawady wydzielono z parafii Kampinos w 1377 roku. W przeszłości było tu kilka kościołów, każdy kolejny – budowany na miejscu poprzedniego. Pierwszy, z 1377 roku, nosił wezwanie Św. Doroty i posiadał indult papieża Leona X z 1515 r. na odprawianie nabożeństwa pod gołym niebem w uroczystość odpustową i w rocznicę swego poświęcenia.

Obecny, murowany kościół powstał w latach 1889-1905 dzięki ofiarności parafian i przy wydatnej pomocy Ludwiki Karnkowskiej, właścicielki dóbr Łazy. Jest neogotycki – jednonawowy, konsekrowany w 1905 roku. Jest pod wezwaniem Św. Doroty Dziewicy i Męczennicy

W jednym z czterech ołtarzy znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej wykonana na kurdybanie prawdopodobnie w XVIII wieku. W kaplicy Św. Doroty znajduje się tryptyk z obrazami św. Doroty, św. Antoniego i św. Franciszka. W XIX wieku notowano, że w kościele zawadzkim jest cudowny obraz Matki Bożej. Pod kościołem znajduje się krypta, w której pochowany jest proboszcz ks. Stanisław Kuplicki oraz członkowie rodziny Karnkowskich. 9 lipca 1933 roku kościół w Zawadach nawiedził nuncjusz apostolski arcybiskup Franciszek Marmaggi.

Kancelaria parafialna

Zawady 21
05-085 Kampinos

e-mail: parafiazawady@gmail.com

Msze Święte

Niedziele i święta:
9:00, 12:00
Dni powszednie:
17:00 (18:00 - od kwietnia do września włącznie)

Księża w parafii