Rososz. Narodzenia NMP
Historia parafii
W 1958 roku ks. Tadeusz Stokowski – proboszcz z Michalczewa wyraził pragnienie, aby w Rososzy powstał kościół i parafia. W 1981 roku Czesław i Zofia Piotrowscy, Wiesław i Janina Jaroszowie z Rososzki; Jan Maciak, Bronisław Mroczek i Zofia Zielińska z Rososzy ofiarowali place pod budowę kaplicy.
We wrześniu 1984 roku rozpoczęto budowy kaplicy i plebanii.
15 czerwca 1985 kardynał Glemp wydał dekret o utworzeniu w Rososzy rektoratu z prawem udzielania Sakramentów i prowadzenia ksiąg metrykalnych, do którego przydzielił wioski: Adamów Rososki, Bogdaniec, Duża Dąbrowa, Dobiecin, Grabina, Jurandów, Ludwików, Machcin, Rososz, Rososzka, Nowa Rososzka, Staniszewice, Zaborówek, Zalesie, Nowy Żelechów, Żelazna.
1 września 1985 rektorat dekretem kard. Glempa został podniesiony do rangi parafii pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, a ks. Zbigniewa Oltona zatwierdzono jako pierwszego proboszcz.
15 czerwca 1986 odprawiono Mszę świętą prymicyjną ks. Sylwestra Jeża z Rososzy – pierwszego kapłana pochodzącego z parafii.
W maju 2003 roku rozpoczęto przebudowę kaplicy i plebanii. Powstał kościół zaprojektowany przez inżynierów architektów z Pruszkowa: Marię Opolską-Pakuła, Annę Janakowską, Jana Kołakowskiego i Elżbietę Pamięta.
12 września 2010 – w 25-lecie istnienia Parafii bp Piotr Jarecki, biskup pomocniczy warszawski, dokonał konsekracji kościoła i umieścił w ołtarzu głównym relikwie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa warszawskiego
W kwietniu 2012 roku na ścianach świątyni umieszczono nowe stacje Drogi Krzyżowej, które pobłogosławił bp Marian Duś, podobnie jak ołtarz i obraz św. Antoniego w kaplicy bocznej.
Nowy proboszcz parafii w Rososzy
Zmarł ks. kanonik Dariusz Kruszewski, proboszcz parafii w Rososzy
Kancelaria parafialna
Rososz 1
05-650 Chynów k. Grójca
tel. +48 48 661 40 36
Kancelaria czynna w dni powszednie, pół godziny po każdej Mszy świętej
Msze Święte
Księża w parafii
Ksiądz dr Michał Dubicki (1998, 2020)
Nabożeństwa
Nabożeństwa majowe, czerwcowe, październikowe:
- w dni powszednie po wieczornej Mszy świętej o godz. 18:00
- w niedzielę po Mszy o godz. 11:00