Piastów. Św. Michała Archanioła

O parafii

Powstanie parafii św. Michała Archanioła związane jest z przybyciem do Piastowa w 1961 roku pierwszych księży ze Zgromadzenia Zakonnego Salwatorianów, założonego przez Sługę Bożego o. Franciszka Jordana. Początkowo centrum życia zakonnego i pracy duszpasterskiej była niewielka kaplica w wynajętym domu. Po 20 latach władze kościelne ustanowiły rektorat przy kaplicy domu zakonnego, a 31 października 1984 roku ks. kard. Józef Glemp erygował nową parafię. W 1989 roku rozpoczęły się prace przy budowie kościoła. Dwa lata później odprawiano pierwszą Mszę św. w dolnej części obecnego kościoła. Kamień węgielny wznoszonego kościoła poświęcił 13 czerwca 1999 roku św. Jan Paweł II podczas Mszy św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Pracę duszpasterską w parafii wspierają Siostry Służebniczki Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej, które do Piastowa przybyły w 1993 roku.

Powstanie parafii i początki budowy kościoła przypadały na okres panowania ustroju komunistycznego, który cechował się niechęcią do Kościoła Katolickiego. Przejawiało się to w utrudnianiu, a czasami wręcz uniemożliwianiu Kościołowi realizacji jego zadań. Budowa wspólnoty parafialnej i nowego kościoła wymagały więc od wiernych i ich duszpasterzy wiele poświęceń, ofiarności, cierpliwości, a czasami heroicznego zaangażowania. Zaowocowało to jednak silnym poczuciem przynależności do Kościoła i odpowiedzialności za swoją parafię, a także zżyciem z duszpasterzami.

Obecnie parafia liczy ok. 7200 wiernych. W dalszym ciągu trwa wykańczanie i wyposażanie kościoła. Centrum życia parafialnego stanowi codzienna Eucharystia, nabożeństwa, praca grup parafialnych, w tym Salwatorianów Świeckich, katecheza przygotowująca do sakramentów oraz katecheza prowadzona przez katechetów w przedszkolu i w szkołach znajdujących się na terenie parafii. Świętem parafii jest przypadający 29 września odpust ku czci św. Michała Archanioła, przedłużany tradycyjnym festynem rodzinnym „Michałki”.

Kancelaria parafialna

ul. Elizy Orzeszkowej 23
05-820 Piastów

tel. +48 22 723 14 44
e-mail: parafia.sds@gmail.com

Kancelaria czynna:
poniedziałek, środa, piątek – godz. 8:00-9:00 (za wyjątkiem wakacji) oraz 16:00-17:30

Msze Święte

Niedziele i święta:
7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 18:00 (młodzieżowa)
Dni powszednie:
7:00, 18:00

Spowiedź

Spowiedź przed każdą Mszą Świętą.

Nabożeństwa

  • Nabożeństwo do św. Michała Archanioła: wtorki przed wieczorną Mszą świętą.
  • Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy: środy po wieczornej Mszy świętej.
  • Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego: piątki przed wieczorną Mszą świętą.
  • Droga Krzyżowa w Wielkim Poście w Piątki: dla dorosłych o godz. 8.00 i 17.15, dla dzieci o 16.30, dla młodzieży w kaplicy domu zakonnego o godz. 19.00.
  • Gorzkie Żale: w niedziele Wielkiego Postu o godz. 17.15.
  • Nabożeństwa okresowe zastępują adorację i nabożeństwa sprawowane w ciągu roku.

Adoracja Najświętszego Sakramentu

Adoracja Najświętszego Sakramentu: od poniedziałku do soboty pół godziny przed wieczorną Mszą św. oraz w pierwszą niedzielę miesiąca od godz. 17.00.

Poradnia rodzinna

Czynna: wtorek, w godz. 18.00-20.00

Kontakt i zapisy: e-mail: iwona.poradnia.piastow@gmail.com