Piaseczno. Matki Bożej Różańcowej

O parafii

Chrystus powierzając z krzyża Maryję jako naszą Matkę, pragnął abyśmy swoje życie tu na ziemi przeżywali razem z Nią. Aby to Ona, Maryja była Pośredniczką łask między swymi dziećmi, a Wszechmocnym Bogiem. Są miejsca na ziemi, które nieustannie tę prawdę nam przypominają, abyśmy nie zagubili się w sprawach doczesnych i nie zbłądzili z drogi prowadzącej do domu Ojca. Do takich miejsc z pewnością należy znajdująca się w Piasecznie Rzymskokatolicka Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej, której od roku 1996 przewodzi budowniczy kościoła i proboszcz parafii ks. prałat Zbigniew Pruchnicki.

Zamiar stworzenia nowego ośrodka duszpasterskiego w Piasecznie sięga roku 1990, a dekret erekcyjny parafii pochodzi z czerwca 1993 roku. Nowa parafia została wydzielona z parafii św. Anny w Piasecznie i objęła swoją posługą również powstające nowe osiedle Słowicza. Początkowo wierni gromadzili się na modlitwie w tymczasowej kaplicy, a w pierwszą sobotę lipca 1998 roku rozpoczęli trud budowy nowej świątyni.

Projektantem kościoła został inż. Aleksy Dworczak, zaś konstruktorami inż. Janusz Frey i inż. Tadeusz Gąsecki. Wmurowania kamienia węgielnego wyjętego z fundamentów Jasnej Góry i poświęconego przez Ojca św. Jana Pawła II dokonali 16 maja 1999 roku Biskup Marian Duś i Biskup Tadeusz Pikus, sufragani warszawscy.

Biskup Marian Duś dokonał również poświęcenia dzwonów podczas Rezurekcji Wielkanocnej Jubileuszowego 2000 roku. Dzwony odlane przez Firmę Felczyńskich w Przemyślu noszą imiona: Jezus Chrystus wczoraj dziś i na wieki oraz Maryja Pośredniczka Wszelkich Łask. Dzwony zostały umieszczone w 40 metrowej wieży kościoła zwieńczonej kopułą w kształcie korony z krzyżem, symbolizującą Maryję stojącą pod krzyżem swojego Syna, Jezusa.

Budowę kościoła zakończono we wrześniu 2001 roku, a w pierwszą sobotę października tegoż roku została odprawiona pierwsza msza św. Następnego dnia, 7 października 2001 roku kard. Glemp, Prymas Polski podczas uroczystej Mszy świętej transmitowanej przez Telewizję Polską dokonał uroczystego poświęcenia nowej świątyni.

Wewnątrz kościoła, w prezbiterium, przykuwa uwagę obraz Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask – patronki kościoła, namalowany przez artystę malarza Mariusza Grądmanna. Jest on wkomponowany w wystrój ściany głównej prezbiterium, na której można zobaczyć rzeźby Aniołów podtrzymujących obraz Maryi Pośredniczki Wszelkich Łask i unoszących go w chwale i uwielbieniu. Całej tej scenie towarzyszą płaskorzeźby chórów anielskich oraz dwa Anioły unoszące koronę dla Królowej Nieba i Ziemi.

Tabernakulum jest umiejscowione w centrum ściany głównej prezbiterium i swoim kształtem przypomina płomień ognia, który symbolizuje ogień miłości Bożej do każdego człowieka objawionej w ofierze Jezusa Chrystusa i osobie Maryi, Matki Bożej.

W centralnej części prezbiterium znajduje się marmurowy ołtarz u podstawy którego znajduje się stągwia, przypominająca o pierwszym cudzie Jezusa w Kanie Galilejskiej, a także lilia, symbol czystości składanej na nim ofiary i Dziewictwa Najświętszej Maryi Panny. Z ołtarzem komponuje ambona, której kształt również nawiązuje do kwiatu lilii oraz stągwi, z której wypływa życiodajny zdrój Słowa Bożego.

Posadzka kościoła wykonana jest z włoskiego granitu, a przez środek prowadzi granitowy dywan ozdobiony liliami, które przypominając o Maryi jednocześnie ukazują Jej rolę jako Pośredniczki Wszelkich Łask i Tej, która do Boga prowadzi.

Po prawej stronie prezbiterium, patrząc od wejścia do świątyni, znajduje się ołtarz Miłosierdzia Bożego, po stronie lewej umiejscowiona jest kaplica Krzyża Świętego, miejsce adoracji, służące ciszą i skupieniem do prywatnej modlitwy. W nawach kościoła znajdują się dwa ołtarze boczne: Sługi Bożego Ojca Świętego Jana Pawła II i św. o. Pio, przy którym umieszczono relikwie tego świętego.

Wystrój ołtarzy bocznych nawiązuje do wystroju ściany głównej prezbiterium, nie tylko kształtem i sposobem wykonania ale także kolorystyką i ozdobnymi ornamentami. Tą samą techniką została wykonana Droga Krzyżowa wzdłuż ścian świątyni. Stacje w subtelny sposób są ze sobą połączone, a jednocześnie przedstawiają odrębne wydarzenia zbawcze z ostatniej drogi Chrystusa na Golgotę. Dopełnieniem całości wystoju są ewangeliczne sceny z życia Matki Bożej umieszczone w kasetonach ścian nawy głównej. Wykonawcami wystroju wnętrza są artyści: Tomasz Morek i Artur Wyszecki, a autorem obrazów w ołtarzach bocznych artysta malarz Witold Bulik.

Całość wystroju wnętrza świątyni dopełniają witraże. W 52 oknach świątyni zostały umieszczone symbole poszczególnych wezwań Litanii Loretańskiej do NMP. Witraże zostały wykonane przez Firmę Vicon z Gdyni i swoją kolorystyką znacząco wpływają na wystrój nie tylko wewnętrznej części kościoła, ale także jego strony zewnętrznej.

W tutejszej parafii uroczyście odprawiane są nowenny pierwszych sobót miesiąca ku czci Niepokalanego Serca Matki Bożej połączone z indywidualnym błogosławieństwem, oraz codzienne nabożeństwa różańcowe.

Uroczystego poświęcenia (konsekracji) świątyni dokonał 7 października 2006 roku J.Em. Józef Kardynał Glemp, Prymas Polski w asyście J.E. Bp Mariana Dusia.

Dzieła same mówią za siebie, tak więc ta nowa świątynia jest szczególnym znakiem wiary i miłości do Boga i Matki Jego Syna.

Kancelaria parafialna

ul. Słowicza 1
05-500 Piaseczno

tel. +48 22 757 21 62

Kancelaria czynna:
wtorek, środa, czwartek, sobota – godz. 8:00-9:00 oraz 16:00-17:30

Msze Święte

Niedziele i święta:
7:00, 8:00, 10:00, 11:30, 13:00, 16:00 (od 1 października do 30 kwietnia) 18:00, 19:30 (od 1 maja do 30 września)
Dni powszednie:
7:00, 18:00

Księża w parafii

Proboszcz

Ksiądz prałat Zbigniew Pruchnicki (1982, 1996)

Delegat Arcybiskupa Warszawskiego ds. misji, Radny w Krajowej Radzie Misyjnej przy KEP ds. Misji
Wikariusz

Ksiądz Grzegorz Smoła (1970, 1996, 2013)

Wikariusz

Ksiądz Adrian Zawadzki (2008, 2014)

Wikariusz

Ksiądz dr Maciej Smoliński (1993, 2022)

Prefekt w Zespole Szkół Przymierza Rodzin

Spowiedź

Spowiedź w czasie każdej Mszy Świętej.

Nabożeństwa

 • Różaniec
  • w niedziele (z wystawieniem Najświętszego Sakramentu): godz. 17.00
  • w dni powszednie: godz. 17.30
  • w październiku w dni powszednie: godz. 17.15
 • Nowenna do św. ojca Pio – wtorki godz. 18.00
 • Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy – środy godz. 18.00
 • Nowenna do Miłosierdzia Bożego – piątki godz. 18.00
 • Koronka do Miłosierdzia Bożego – piątki godz. 15.00
 • O powołania kapłańskie i zakonne – w I czwartki miesiąca godz. 18.00
 • Do Serca Pana Jezusa – I piątki miesiąca godz. 7.00, 18.00
 • Pierwszosobotnie – ku czci Niepokalanego Serca Maryi – I soboty miesiąca godz. 7.00, 18.00
 • Do Królowej Polski – w II, III, IV sobotę miesiąca godz. 18.00
 • Adoracyjne
  • w połączeniu z różańcem w każdą niedzielę godz. 17.00
  • w piątki od godz. 15.00 do godz. 18.00
 • Czterdziestogodzinne – 5,6,7 maja
 • Nabożeństwa majowe, czerwcowe
  • w niedziele i święta: po różańcu o godz. 17.00
  • w dni powszednie: po mszy wieczornej o godz. 18.00
 • Roraty (w Adwencie) – w dni powszednie: o godz. 7.00
 • Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
  • w niedziele i święta: godz. 6.40
  • w dni powszednie Adwentu: godz. 6.40
 • Gorzkie żale (w Wielkim Poście) – w niedziele: po różańcu o godz. 17.00
 • Droga krzyżowa (w Wielkim Poście) – w piątki: godz. 16.30, 19.00

Kurs przedmałżeński i poradnia

Kurd przedmałżeński: w cyklu wiosennym i jesiennym.

Poradnia rodzinna: termin uzgadniany indywidualnie w czasie trwanie kursu przedmałżeńskiego.