Dziekanów Leśny. Matki Bożej Królowej Rodzin

O parafii

Historia wspólnoty pw Matki Bożej Królowej Rodzin rozpoczyna się 3 czerwca 2006 roku, kiedy to przybył JE bp Marian Duś, aby poświęcić Krzyż i plac budowy nowego ośrodka duszpasterskiego. Jego słowa o budowie „Domu Bożego pośród domów ludzkich” zostały przyjęte bardzo radośnie przez dużą grupę parafian wtedy jeszcze Św. Małgorzaty w Łomiankach i Św. Mikołaja w Łomnie. Od tego momentu rozpoczęto starania o uzyskanie warunków zabudowy i pozwolenia na budowę.

W pierwszą niedzielę po Wielkanocy w 2007 roku na placu pod krzyżem rozpoczęto sprawowanie Eucharystii w każdą niedzielę o godz. 16.00 a w okresie jesienno-zimowym o godz. 15.00. Nad miejscem sprawowanej Eucharystii postawiono tymczasowe zadaszenie chroniące od słońca i deszczu.

Starania o pozwolenie na budowę ośrodka duszpasterskiego obejmującego plebanię i kościół zakończono 27 maja 2007 r. W obecności projektantów architektów Elżbiety Dębek i Michała Chmielewskiego oraz wykonawcy – parafianina Tomasza Głowackiego ks. dziekan Marek Kiliszek wbił pierwszą łopatę w ziemię rozpoczynając budowę. W pierwszej kolejności postanowiono wybudować dom parafialny mieszczący na parterze kaplicę a na piętrze część mieszkalną i sale spotkań. Do tej kaplicy przybył Jego Ekscelencja Kazimierz Nycz 1 marca 2008 roku i dokonał jej poświęcenia równocześnie erygując prawie-parafię obejmującą Dziekanów Leśny wydzielony w parafii Św. Małgorzaty i Sadową wydzieloną z parafii Św. Mikołaja w Łomnie.

W związku z prowadzonymi sprawami sądowymi podważającymi ważność decyzji Burmistrza Łomianek o wydanie warunków zabudowy i decyzji Starosty warszawskiego zachodniego o wydanie pozwolenia na budowę w Samorządowym Kolegium Odwoławczym i Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym liturgia powróciła do kaplicy pod Krzyżem. Tam też w maju 2008 roku, po odpowiednim jej wykończeniu przez rodziców, ich dzieci przystąpiły do I Komunii Świętej. Kaplica ta, pierwotnie postawiona jako tymczasowe zadaszenie, dwukrotnie powiększana, ocieplona i wykończona wewnątrz, służyła naszej wspólnocie do 23 XII 2012 r. W niej tutejsze dzieci były chrzczone, przystępowały do sakramentu pokuty i Eucharystii, młodzież przyjmowała sakrament bierzmowania, dorośli wobec Boga i zgromadzonych gości zawierali związki małżeńskie.

Z niej również na miejsce ziemskiego spoczynku byli odprowadzania parafianie, którzy nie doczekali wybudowania kościoła. Trzeba wspomnieć również o tragicznym wydarzeniu, jakim był pożar przy budowie domu parafialnego. Zginął w nim parafianin, Wiesław Zieliński, pilnujący terenu budowy wobec pojawiających się aktów kradzieży materiałów budowlanych i narzędzi.

W maju 2009 r przystąpiono do budowy fundamentów kościoła. Prace przy nich jak i przy budowie całego kościoła prowadziła grupa parafian pod kierownictwem panów Stanisława Kordka i Cezarego Harona. Aktywnie przez cały czas budowy uczestniczyli w niej wolontariusze z parafii i z poza niej. W kwietniu 2010 r przystąpiono do budowania ścian kościoła w które 26 V 2010 r., w święto patronalne wspólnoty Matki Bożej Królowej Rodzin, Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz wmurował kamień węgielny pobłogosławiony przez papieża Benedykta XVI podczas Jego pielgrzymki do Polski. Prace budowlane przy kościele zakończono na wiosnę 2012 r. rozpoczynając wyposażanie go w urządzenia niezbędne do uzyskania pozwolenia na częściowe użytkowanie. W dniu 23 XII 2012 po raz ostatni została odprawiona Msza święta w kaplicy o godz. 11.30 i po niej parafianie przenieśli jej wyposażenie do kościoła.

W Uroczystość Bożego Narodzenia podczas Mszy Świętej o północy – w czasie Pasterki – licznie zgromadzeni parafianie i przybyli goście radowali się z pamiątki przyjścia Jezusa na Ziemię, otworzenia długo oczekiwanego kościoła i powiększenia parafii o Dziekanów Bajkowy.

Transmisje online

Transmisja codziennych Mszy Świętych z parafii pw. Matki Bożej Królowej Rodzin w Dziekanowie Leśnym, dekanat kampinoski na parafialnym kanale You Tube

  • Codziennie o godz. 18.00
  • Niedziela o godz. 8.30, 10.00, 11.30, 18.00

Triduum Paschalne

  • Wielki Czwartek godz. 18.00
  • Wielki Piątek godz. 18.00
  • Wigilia Paschalna godz. 19.00

Wielkanoc godz. 6.00, 8.30, 10.00, 11.30, 18.00

Aktualności

Kancelaria parafialna

ul. Miła 52
05-092 Łomianki

tel. +48 501 161 939
e-mail: parafia@parafiadziekanow.pl

Kancelaria czynna:
od pon, wt, pt. – godz. 16:00-17:30

Msze Święte

Niedziele i święta:
8:00, 9:30, 11:00 (dla dzieci), 12:30, 18:00 (dla młodzieży)
Dni powszednie:
18:00

Księża w parafii

Proboszcz

Ksiądz Sławomir Hermanowicz (2002, 2022)

Spowiedź

Spowiedź w ciągu tygodnia po Mszy Świętej.

Poradnia rodzinna

Doradca rodzinny: Marzena Drozińska

Zapisy telefonicznie: 501 472 269, po godz. 16.30.