Dąbrowa Leśna. Św. Marka Ewangelisty

O parafii

Rzymskokatolicka parafia pod wezwaniem Świętego Marka Ewangelisty w Łomiankach – Dąbrowie Leśnej istnieje od 9 czerwca 1995 roku. Jest to data oficjalnego jej erygowania, ale historia parafii zaczyna się znacznie wcześniej. Zamiar jej powołania wyraził Ksiądz Prymas już wiosną 1992 r.

30 czerwca 1992 r. został przysłany do Łomianek nowy wikary – ksiądz Andrzej Kostrzębski z zadaniem budowy parafii w Dąbrowie Leśnej. Dzięki wspólnym staraniom księdza i mieszkańców osiedla już 13 września 1992 r. w sali dawnego Domu Dziecka przy ul. Pionierów została odprawiona pierwsza Msza Święta. Salę tę na sprawowanie niedzielnej Mszy Świętej udostępniały władze miasta do czasu wybudowania kaplicy.

7 stycznia 1993 r. został zakupiony plac pod budowę kościoła. Od tej chwili mieszkańcy podejmowali rozmaite starania mające na celu zebranie pieniędzy na budowę kaplicy, plebanii, a w późniejszym terminie – kościoła. Były organizowane aukcje, festyny, kiermasze i regularne zbiórki w domach mieszkańców.

W uroczystości poświęcenia placu pod budowę kościoła i krzyża ustawionego na nim 11 września 1993 roku wzięło udział aż dwóch biskupów. Mszy Świętej przewodniczył Ksiądz Prymas kardynał Józef Glemp, a koncelebrował biskup Marian Duś.

Wiosną 1993 r. mieszkający na terenie parafii architekci wzięli udział w konkursie na projekt kaplicy. Projekty te zostały później przedstawione w kurii i jeden z nich po pewnych korektach został zaakceptowany do realizacji. Podczas kolejnych etapów budowy coraz dalej odchodzono od pierwowzoru.
Wiosną 1994 roku ruszyła budowa kaplicy i mieszkania dla księdza. Wszystkim bardzo zależało na tym, by jak najszybciej można było modlić się we własnej kaplicy. Stało się to już zimą.

Pierwszą Mszą Świętą odprawioną w nowym budynku była pasterka 1994 r. 9 czerwca 1995 roku Ksiądz Prymas erygował parafię pod wezwaniem Świętego Marka Ewangelisty w Dąbrowie Leśnej i osobiście poświęcił kaplicę. Od tej chwili pod duchowym przewodnictwem księdza Andrzeja Kostrzębskiego parafia zaczęła żyć własnym życiem. Kolejne dzieci przystępowały do Pierwszej Komunii Świętej, młodzież do bierzmowania, młodzi wiązali się węzłem małżeńskim, dzieci były chrzczone, a zmarli żegnani. W parafii pojawiły się nowe ruchy, grupy modlitewne, nowe inicjatywy. Zaczęto organizować pielgrzymki, wystawy, koncerty, choinki, jasełka, loterie, ogniska, uroczyste odpusty, a także rekolekcje, misje, czuwania, adoracje, nawiedzenia domów. W pracę włączali się coraz to nowi ludzie. Kolejni panowie kościelni, organiści, katechetki, ministranci.

Od 1997 roku na modlitwę do kaplicy wzywa nas dzwon. W 2003 roku ksiądz przeprowadził się do nowej plebanii. 4 października 2003 roku Ksiądz Prymas swym dekretem powiększył obszar naszej parafii o pozostałą część osiedla Dąbrowa Zachodnia i osiedle Równoległa.

6. sierpnia 2007 roku w święto Przemienienia Pańskiego ruszyła budowa naszej świątyni, a 22. maja 2009 roku Jego Eminencja Ksiądz Arcybiskup Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski podczas Mszy świętej poświęcił kamień węgielny. Kamień wraz ze stosownym aktem został wmurowany w ścianę naszego nowego kościoła.

Aktualności

Kancelaria parafialna

ul. Żywiczna 2
05-092 Łomianki

tel. +48 22 751 85 91

Kancelaria czynna:
dni powszednie – godz. 10:00-12:00 oraz 16:00-18:00

Msze Święte

Niedziele i święta:
9:00, 11:00 (dla dzieci), 18:00
Dni powszednie:
18:00 (w czasie kolędy - godz. 8:00)

Księża w parafii

Wikariusz

Ksiądz Jarosław Śledź (2015, 2022)

Spowiedź

Spowiedź przed każdą Mszą Świętą.