Akademia Katolicka w Warszawie – Collegium Bobolanum

O miejscu

Korzenie naszej uczelni są splątane – trudno wskazać określony moment jako początek. W obowiązujących obecnie statutach wspomina się, że Collegium Bobolanum „posiada historyczne powiązania z Akademią Połocką założoną przez zakon Towarzystwa Jezusowego i rząd rosyjski w 1812 roku”. Był to rok, upamiętniony w Panu Tadeuszu w samym tytule przedostatniej księgi, zaczynającej się słynną inwokacją: „O roku ów! kto ciebie widział w naszym kraju!”… Złączenie początku z rokiem 1812 byłoby kuszące, jednak – Połock gościł już wcześniej uczelnię jezuicką. Było to kolegium, utworzone w 1580 roku dzięki bogatej fundacji króla Stefana Batorego. Najpierw istniały tu różne szkoły średnie, następnie pojawiły się także studia przygotowujące młodych jezuitów do kapłaństwa: studia filozoficzne od 1649 roku i studia teologiczne od 1737 roku. Właśnie ten ostatni rok uznać można za początek uczelni teologicznej, która stopniowo – po wielu krokach – doprowadziła do Collegium Bobolanum.

Aktualności

Nowy rok akademicki na PWTW – rozpoczęty

Mszą św. sprawowaną w kościele seminaryjnym pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza nowy rok akademicki rozpoczął 3 października Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie. Metropolita warszawski przestrzegał studentów przed pokusą nadinterpretacji Pisma Świętego.

To miłość, czy tylko kochanie?

O. prof. Henryk Pietras SJ, wykładowca patrystyki Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego oraz Collegium Bobolanum, mówił o normach prawnych, które dotyczyły małżeństw i rozwodów w Kościele antycznym.