Kapliczka Matki Boskiej Natolińskiej

O miejscu

Kapliczka MATKI BOŻEJ NATOLIŃSKIEJ powstała w 2003 roku dzięki inicjatywie mieszkańców osiedla i pomocy ks. proboszcza z Parafii Ofiarowania Pańskiego. Została wzniesiona w roku Różańca Świętego, w 25. rocznicę wyboru Polaka Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, z wdzięczności za wszystkie otrzymane łaski.

Figurka Matki Bożej Natolińskiej jest figurką z cudownego medalika. Przedstawia Matkę Bożą stojącą na kuli ziemskiej i depczącą węża, z rękami rozłożonymi tak, aby mogły spływać z nich łaski. W takiej właśnie postaci w Paryżu 27 listopada 1830 roku Maryja ukazała się Katarzynie LABOURE. Na pamiątkę Ojciec Święty Leon XIII dzień 27 listopada ogłosił Świętem Niepokalanej z Cudownego Medalika.

Figurkę Matki Bożej Natolińskiej podarował Ksiądz Prałat Wiesław Kądziela – Prefekt Seminarium Duchownego i rektor kościoła seminaryjnego na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Ksiądz Prałat znany jest między innymi z tego, że opiekuje się wizerunkami Matki Bożej. W kościele seminaryjnym udało mu się odtworzyć (spalony podczas II wojny światowej) wizerunek Matki Bożej Dobrej Śmierci, który obecnie znajduje się po prawej stronie od wejścia do kościoła seminaryjnego na Krakowskim Przedmieściu. W kościele parafialnym Ofiarowania Pańskiego wisi obraz Matki Bożej Częstochowskiej ofiarowany również przez ks. Kądziele.
Figurkę Matki Bożej Natolińskiej, która pochodzi z Bawarii z około XIX wieku, Ksiądz Prałat znalazł na wyprzedaży staroci w Warszawie. Figurka, w pięknych kolorach jutrzenki i pełna prostoty, urzekła Księdza Prałata tak bardzo, iż postanowił się nią zaopiekować. Po pewnym czasie została ona podarowana mieszkańcom Natolina.
W pierwszą niedzielę po Święcie Niepokalanej z Cudownego Medalika, 30 listopada 2003 roku ks.bp. Marian Duś dokonał poświęcenia kapliczki Matki Bożej Natolińskiej.