Zostań pielgrzymem nadziei. Abp Galbas zachęca do wielkopostnej wędrówki
Na początku konferencji abp Galbas przypomniał, że tradycja wielkopostnych kościołów stacyjnych wywodzi się z Rzymu, ale już po raz jedenasty odbędzie się również w Warszawie. To inicjatywa obu warszawskich diecezji – Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-Praskiej. Pielgrzymowanie do kościołów stacyjnych rozpocznie się w Środę Popielcową, 5 marca, i potrwa aż do Niedzieli Męki Pańskiej, 13 kwietnia.
Jak podkreślił abp Adrian Galbas, w tym roku modlitwa w kościołach stacyjnych jest szczególna, ponieważ przeżywamy Rok Jubileuszowy, w którym „jesteśmy zachęcani, aby być pielgrzymami nadziei. – I to właśnie chcemy robić przez tych 40 wielkopostnych dni. Chcieliśmy też, aby na tej modlitwie był zawsze obecny biskup, by przewodniczył wieczornej Mszy Świętej i mógł wygłosić Słowo Bożej – mówił metropolita warszawski. I tak w pielgrzymowanie do kościołów „stacji” włączą się zarówno biskupi Archidiecezji Warszawskiej, jak i Diecezji Warszawsko-Praskiej.
PRZECZYTAJ TEŻ: Kościoły stacyjne w Warszawie w nowej formule
W tym roku dodatkową zachętą do przeżycia – jak mówił metropolita warszawski – „rekolekcji wielkopostnych rozłożonych na miejsca i dni” są paszporty pielgrzyma, w których będzie można zbierać specjalne pieczątki za odwiedzenie poszczególnych „stacji”. Spośród osób, które zbiorą komplet pieczątek zostaną rozlosowane nagrody, w tym główna, dla osób pełnoletnich – pielgrzymka do Rzymu. Ale przewidziano też nagrodę dla dzieci i młodzieży oraz nagrody dodatkowe dla dwudziestu pozostałych uczestników.
– Zachęcamy wszystkich, razem z biskupem Romualdem, do tej wielkiej wędrówki – mówił.
Paszporty pielgrzyma (do samodzielnego wydruku) oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie Archidiecezji Warszawskiej oraz Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz w tygodnikach katolickich – „Niedziela”, „Idziemy” i „Gość Niedzielny”. Ponadto, paszporty będą również dostępne w parafiach obu diecezji.
Jak podkreślił ks. Łukasz Przybylski, pielgrzymowanie do kościołów stacyjnych może pomóc w lepszym przygotowaniu się do Wielkanocy. – To jest istotą tych wszystkich działań, które podejmujemy – podkreślił dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży.
Z kolei rzecznik Archidiecezji Warszawskiej dodał, że w tym Wielkim Poście „mamy też dodatkowy wymiar, obok Roku Jubileuszowego, to znaczy wielką troskę i modlitwę za papieża Franciszka, który jest hospitalizowany”. – I oczywiście te intencje za papieża, one siłą rzeczy i w sposób naturalny łączą się również z tą ideą – podsumował ks. Przemysław Śliwiński.
Regulamin konkursu oraz paszporty do samodzielnego wydruku znajdują się na stronie: https://archwwa.pl/wielkopostne-koscioly-stacyjne/.