Zmarł ks. prałat Bartłomiej Kapałka, kapelan honorowy Ojca Świętego

Msze pogrzebowe zostaną odprawione: pierwsza we wtorek o godz. 12.00 w parafii w Rybiu, gdzie posługiwał miejscowej wspólnocie, a w środę o godz. 12 w parafii rodzinnej w Niedzicy k. Nowego Targu. Tej Mszy św. będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz

We czwartek 4 kwietnia 2019 r.
Zmarł w wieku 73 lat, z tego w kapłaństwie 48 lat
Ś.P.
Kapelan Jego Świątobliwości
Ks. Prałat Bartłomiej Stefan Kapałka
Emerytowany Proboszcz Parafii św. Bartłomieja Apostoła w Rybiu

Pierwsza Msza św. Pogrzebowa zostanie odprawiona we wtorek 9 kwietnia br. o godz. 12.00 w parafii św. Bartłomieja Apostoła w Rybiu, po czym Ciało zmarłego zostanie przewiezione do parafii rodzinnej św. Bartłomieja Apostoła w Niedzicy.

Tam zostanie odprawiona druga Msza św. pogrzebowa we środę 10 kwietnia o godz. 12.00, po czym Ciało zmarłego zostanie pochowane na miejscowym cmentarzu.

W poniedziałek 8 kwietnia o godz. 20.00 w Rybiu zostanie odprawiona Msza św. za Zmarłego z miejscową wspólnotą parafialną.


Ks. prałat Bartłomiej Kapałka był organizatorem parafii oraz budowniczym kościoła w Rybiu. Tworzył tę parafię od podstaw – najpierw jako wikariusz parafii w Raszynie, potem, od 1988 roku, jako proboszcz powstałej już wtedy parafii. Konsekracja kościoła odbyła się 17 października 2004 roku

73-letni kapłan, choć pochodził z Podhala święcenia kapłańskie przyjął w 1970 r. z rąk Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W archidiecezji warszawskiej był m.in. delegatem biskupim ds. misji oraz dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych. W ocenie metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza był nie tylko budowniczym kościoła i organizatorem parafii w sensie instytucjonalnym: – „Stworzył przede wszystkim wspaniałą wspólnotę wiernych. Atmosfera panująca w tej parafii jest godna podziwu – powiedział przy okazji uroczystości nadania ks. Kapałce godności kapelana honorowego Ojca Świętego w sierpniu 2017 r.

Tytuł kapelana honorowego Ojca Świętego (potocznie w Polsce nazywany prałaturą papieską) to jedyna obecnie istniejąca kapłańska godność honorowa nadawana przez papieża. Drugą wciąż istniejącą godnością jest tytuł Prałata honorowego Ojca Świętego. Tytuł kapelana honorowego papież przyznaje kapłanom, którzy ukończyli 65 rok życia, za szczególne duszpasterskie zasługi.