„Zdrowa duchowość a religijność neurotyczna”. Majowy wykład z cyklu „Duchowość dla Warszawy”
Prelegenci zwrócili uwagę, iż religijność jest czymś naturalnym dla człowiekai może być nośnikiem dla duchowości. Może jednak też wzbudzać postawy neurotyczne, które prowadzą do karłowacenia osoby. Kształtowanie się religijności ma silny związek z wychowaniem, poprzez które człowiek poznaje Boga i kształtuje Jego obraz. Jeśli wychowanie nacechowane jest lękiem, religijność może zredukować się do szeregu mechanizmów obronnych. Zdrowa duchowość natomiast, otwiera na bezwarunkową miłość Boga i Jego łaskę, która stopniowo przemienia człowieka.
W dyskusji panelowej uczestniczył o. dr Tadeusz Kotlewski SJ, który zwrócił uwagę na istotną rolę miłości w rozwoju duchowym człowieka. Teolog duchowości podkreślił, że wśród ludzkich potrzeb i głodów, największy jest głód miłości, który objawia rzeczywiste pragnienie Boga. Jednak to sam Bóg uprzedza człowieka i pozwala się
mu odnaleźć.
Po wykładzie prelegenci odpowiadali na pytania licznie zgromadzonych słuchaczy. Wykłady z cyklu „Duchowość dla Warszawy” będą kontynuowane w następnym roku akademickim.
sjp