Zapraszamy na Mszę świętą na zakończenie diecezjalnego etapu synodu o synodalności
Uroczystej Mszy św. będzie przewodniczył metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz a homilię wygłosi bp Piotr Jarecki. – Msza Święta będzie dziękczynieniem za pracę wszystkich, którzy zaangażowali się w konsultacje synodalne – mówi ks. Matteo Campagnaro, osoba kontaktowa synodu w Archidiecezji Warszawskiej.
– Synod jest szansą, żeby powiedzieć co nas boli, ale też żeby zaangażować się głębiej – mówili od samego początku uczestnicy konsultacji synodalnych w Archidiecezji Warszawskiej. Przez kilka miesięcy fazy diecezjalnej najwięcej działo się w parafiach i różnych wspólnotach. Ponadto w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyło się 6 spotkań na poziomie diecezjalnym. Punktem wyjścia do tych spotkań była osobista lektura materiałów przygotowawczych. Ważnym elementem było słuchanie słowa Bożego oraz słuchanie siebie nawzajem w mniejszych grupach.
Poruszano m.in. tematy “Od Kościoła klerykalnego do Kościoła synodalnego”, Synodalność. Od podziałów do komunii” czy “Jak pokonać bierność w Kościele? Ku zaangażowaniu”. – Kiedy rozpoczynaliśmy synodalne konsultacje na poziomie diecezjalnym nawet nie przypuszczaliśmy, że ten temat będziemy realizowali w dniach, kiedy wszyscy jesteśmy tak bardzo zaangażowani w pomoc udzielaną narodowi ukraińskiemu” – stwierdziła Beata Chojnacka, jedna z osób kontaktowych synodu.
Dla Archidiecezji Warszawskiej ważnym punktem uczenia się synodalności były kontakty i spotkanie w Warszawie z kard. Mario Grechem, sekretarzem generalnym synodu biskupów. Spotkał się on zarówno z księżmi jak i świeckimi 19-20 marca 2022 r. w Świątyni Opatrzności Bożej, odwiedził też przebywających w Warszawie uchodźców z Ukrainy. Przekazał, że Ojciec Święty jest wdzięczny za świadectwo pomocy uchodźcom.
„Wysłuchanie wszystkich to bardzo ważny etap, ale nie służy on tylko temu, by zebrać opinie”. Potrzebujemy sztuki rozeznawania, poszukiwania woli Boga – powiedział na zakończenie wizyty w Warszawie. Stwierdził też, że również pytania i postulaty “dziwne” mogą nas przymusić do pogłębienia refleksji teologicznej albo pastoralnej, ale kluczowa jest gotowość postulujących do respektowania rozeznania Kościoła.
W rezultacie konsultacji synodalnych w Archidiecezji Warszawskiej wiele parafii zainspirowało się do słuchania i zaangażowania we wspólnocie. Mimo że dobiega końca faza diecezjalna synodu, zamierzają kontynuować synodalny styl pracy: słuchania, rozeznawania i podejmowania misji, aby lepiej odpowiadać na potrzeby lokalnej wspólnoty.
Synteza diecezjalna
Dokument jest syntezą konsultacji prowadzonej w Archidiecezji Warszawskiej od jesieni ubiegłego roku. Po raz pierwszy w historii papież zwołał synod biskupów, którego pierwszym etapem są szerokie konsultacje przeprowadzone wśród całego Ludu Bożego, najpierw na poziomie diecezji. Każda diecezja na świecie przygotowuje podobną syntezę, która pod koniec czerwca złoży do odpowiedniego episkopatu. Podczas wakacji powstanie ogólnopolska synteza, która w połowie sierpnia trafi do Rzymu, do sekretariatu generalnego synodu biskupów. Podobne syntezy stworzą wszystkie episkopaty na całym świecie.
Synteza diecezjalna Archidiecezji Warszawskiej powstała w oparciu o relacje z konsultacji na poziomie diecezjalnym i parafialnym oraz różnych środowisk – chodzi o sześć spotkań ogólnodiecezjalnych i niezliczoną liczbę konsultacji w każdej z parafii diecezji. Rezultat tych prac i rozeznania, podpisany przez metropolitę warszawskiego, trafi nie tylko do Episkopatu Polski, ale również do wszystkich parafii Archidiecezji. – Synod zwołany przez papieża Franciszka zakończy swoje prace jesienią przyszłego roku, ale syntezy diecezjalne już teraz mogą stać się podstawą do wprowadzenia synodalnego stylu w naszej diecezji – tłumaczy ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej.
Dokument liczy 10 stron i powstał zgodnie z metodologią opracowaną przez sekretariat generalny synodu biskupów w Rzymie. W Archidiecezji konsultacje toczyły się wokół dziesięciu pytań synodalnych i to one stanowią też strukturę syntezy diecezjalnej. Dokument zawiera odpowiedzi na te pytania.
W piątek w Archikatedrze Warszawskiej dokument synodalny otrzymają księża dziekani reprezentujący wszystkie dekanaty Archidiecezji Warszawskiej.
Według wcześniejszych zapowiedzi, we wrześniu ma zostać opublikowane pierwsze Instrumentum Laboris. Do marca 2023 potrwa faza kontynentalna synodu biskupów, po której – w czerwcu 2023 zostanie zredagowane drugie Instrumentum laboris. W październiku 2023 odbędzie się w Rzymie XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów.