Z drewna, gipsu, porcelany

Po raz  dziesiąty w Księgarni na Miodowej można zobaczyć kilkadziesiąt rodzajów szopek: pokryte mchem, rzeźbione w drewnie, odlane z gipsu i ze szlachetnej porcelany.

Jest też szopka-puzzle i w… podświetlanej kuli. Wszystkie od kilku do prawie 10 tys. zł.

Już od kilku lat od 7 grudnia do 9 stycznia Księgarnia na Miodowej organizuje wielki kiermasz szopek. Można wybierać spośród gotowych kompozycji z runa leśnego i słomy, z fajansu i „surowej” gliny, z masy plastycznej, z drewna i zwykłego kartonu, w kilkudziesięciu wzorach i stylach. Niektóre „stajenki” przyjechały na ul. Miodową z dalszych rejonów Polski np. z Podhala.

– Zapraszamy także do kupowania pojedynczych figur i figurek Świętej Rodziny, aniołów, mędrców, pastuszków i ich trzódek. Mogą one przydać się przy konstruowaniu betlejemskich stajenek własnego pomysłu. Zapewne niektóre z nich będą prawdziwym dziełem sztuki – mówi Aneta Włodarczyk pokazując różne wzory.

– Warto wspólnie zilustrować historię narodzin Zbawiciela wyposażając wnętrza domów i ogrodów w swoje własne „stajenki”, czy „groty” – wtedy będą one pełnić funkcje nie tylko dekoracyjne – zachęca.

Jest w czym wybierać. Są misternie malowane figurki z porcelany, ale także tradycyjne gipsowe odlewy. Najprostszą szopkę można kupić na Miodowej już od kilku złotych. Najdroższa kosztuje ponad 8 tys. zł. – Ale za to św. Józef jest niemal naturalnej wysokości – zapewnia Aneta Włodarczyk.

Księgarnia na Miodowej (ul. Miodowa 17/19) czynna jest w dni powszednie w godz. 9-18, w soboty 9-15. Kiermasz czynny jest do 9 stycznia.

„Gość Warszawski”