„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”. Film o posłudze ks. Wyszyńskiego w czasie Powstania Warszawskiego

Film "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" opowiada o wojennych losach ks. Wyszyńskiego, który w czasie Powstania Warszawskiego posługiwał, jako kapelan • Jego premierę zaplanowano niespełna tydzień po beatyfikacji, 17 września •

Film opowiada o wojennych losach porucznika księdza Stefana Wyszyńskiego, który w czasie Powstania Warszawskiego przebywał w Laskach i posługiwał żołnierzom, jako kapelan, ale również asystował przy zabiegach w szpitalu polowym. To jednak – jak podkreślali twórcy filmu – mało znany wątek z życia kard. Wyszyńskiego, w przeciwieństwie do wydarzeń, które miały miejsce po 1946 roku.

– Wszystko to co wydarzyło się po 1946 roku w życiu Prymasa jest nam znane. Mało kto wie o wojennym wątku Wyszyńskiego. Dlatego powstaje ten film. Tym bardziej, że jak przyznawał późniejszy Prymas – „Powstanie Warszawskie mnie ukształtowało” – mówił podczas konferencji prasowej Tadeusz Syka, producent i reżyser filmu.

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”, to wojenny film fabularny, w którym wykorzystano oryginalne rekwizyty z czasów Powstania Warszawskiego należące do przyszłych błogosławionych m.in. ornaty kard. Wyszyńskiego, habit matki Elżbiety Czackiej, pudełko po butach należące do księdza Wyszyńskiego, które w czasie powstania pełniło rolę apteczki do przenoszenia leków oddziałom powstańczym.

– Najważniejsze dla mnie było aby nie zagrać pomnika a człowieka, który w obliczy wojny musi podejmować trudne decyzje – powiedział Ksawery Szlenkier, odtwórca roli kard. Wyszyńskiego.

Premiera kinowa filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” odbędzie się w piątek 17 września.