Wystawa z paryskiej galerii w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Już za kilka dni można ją zobaczyć
Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy wsparciu Galerii Roi Dore organizuje czasową wystawę „Sztuka Krzyża. Krzyż w sztuce”, która jeszcze w lutym gościła w paryskiej galerii sztuki nowoczesnej. W Warszawie będzie można ją oglądać od 24 marca do 30 września.
W salach muzeum prezentowane będą rzadkie i cenne przedmioty oraz dzieła sztuki, które podejmują temat krzyża. „Ten motyw jest wszechobecny od czasów antycznych nie tylko w życiu codziennym w kontekście religijnym i świeckim w wielu kulturach, ale także w sztuce”- tłumaczą organizatorzy, którzy mają nadzieję, że wystawa skłoni do refleksji i poszukiwania „własnego krzyża”- nie tylko tego artystycznego, ale przede wszystkim duchowego, życiowego.
Zwiedzający mogą obejrzeć ponad 70 różnych prac stworzonych przez 50 artystów, które udało się pozyskać ze zbiorów Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Galerii Roi Dore oraz z prywatnych kolekcji. Wśród obiektów o charakterze sakralnym znajdują się dzieła m.in. Zdzisława Beksińskiego, Pierre Bosco, Salvadore Dali, Władysława Hasiora czy Jacksona Pollocka.
Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog, poświęcony kwestii historycznego, artystycznego i duchowego znaczenia krzyża oraz jego obecności w sztuce na przestrzeni wieków. Bp Michał Janocha w przedmowie podkreślił znaczenie krzyża w historii sztuki. „Nie wszystkie przedstawienia wyrastają z doświadczenia wiary. Niektóre rodzą się z wątpienia, z bólu poszukiwania, inne z buntu. Wszak krzyż był i pozostaje znakiem sprzeciwu”- napisał.
Cena biletu normalnego to 10 zł, a ulgowy wynosi 6 zł. Muzeum czynne jest od wtorku do piątku w godzinach 12.00-18.00, a w soboty i niedziele 12.00-16.00.
Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zostało założone pod koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku. W 2015 roku zmieniło siedzibę. Obecnie mieści się na Starym Mieście przy ul. Dziekania 1. Poza wystawą stałą Muzeum organizuje różne wystawy czasowe.
Strona internetowa Muzeum Archidiecezji Warszawskiej: maw.art.pl
archwwa.pl