„Wyraża zwycięstwo i nadaje kierunek”. Matka Boża Łaskawa otrzymała buławę hetmańską
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski stwierdził m.in. iż „życie Najświętszej Maryi Panny było echem życia Jezusa”. A Maryja „poprzez wierne naśladowanie Chrystusa, pokazuje człowiekowi drogę dojście od chwały niebiańskiej”.
Abp Gądecki nawiązał także do dwukrotnego objawienia się Matki Bożej na niebie w czasie działań wojennych 15 sierpnia 1920 roku. Zwrócił uwagę, że zgodnie z przekazami bolszewików, którzy jak twierdzili widzieli Jej postać na niebie, „była podobna do wizerunku Matki Bożej Łaskawej – czczonej przez lud stolicy, jako patronka Warszawy i Strażniczka Polski”.
„Zwycięstwo nazywane Cudem nad Wisłą było owocem modlitewnych i materialnych starań, heroicznych wysiłków polskiego społeczeństwa. – Była to realizacja jezuickiej dewizy autorstwa św. Ignacego Loyoli: „Tak Bogu ufaj jakby powodzenie spraw zależało tylko od Boga, a nie od ciebie, ale tak dokładaj wszelkich starań jakbyś ty sam miał to wszystko zdziałać, a Bóg nic zgoła” – powiedział w homilii o. Mariusz Bigiel SJ
Zaznaczył, że buława hetmańska jest „znakiem wdzięczności za to, co już się stało, a zarazem obietnicą przyszłych zwycięstw pod wodzą hetmanki naszego narodu, ale jednocześnie deklaracją naszej wierności. Musi nastąpić współpraca wiernemu słowu Bożemu człowieka i Bożej mocy Ducha” – oświadczył jezuita.
W czasie liturgii jako dowód wdzięczności za zwycięstwo polskiego oręża nad bolszewikami wręczono Matce Bożej ufundowaną przez jej czcicieli buławę hetmańską. W imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy insygnia władzy przekazał gen. Andrzej Reudowicz.
– Bez ofiarności ludzi, wiernych, czcicieli Maryi, nie byłoby tej buławy, podobnie jak bez ofiarności i mobilizacji Polaków nie byłoby zwycięstwa 100 lat temu – stwierdził prowincjał warszawskich jezuitów o. Tomasz Ortman SJ.
Mszę św. poprzedziła procesja z figurą Matki Bożej Łaskawej ulicami Starego Miasta.
„Gość Warszawski”