Wyjątkowe miejsce w Warszawie. Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej opowiada o objawieniach i rozwijającym się kulcie
Z ks. Wojciechem Tomczyszynem, proboszczem parafii i kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Ursusie- Niedźwiadku, rozmawiała Marta Komorowska z Radia Plus.
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Ursusie. Co to za miejsce na mapie Warszawy?
Wyjątkowe bym powiedział. Sanktuarium, miejsce szczególne jeśli chodzi o modlitwę. Staramy się tu wsłuchiwać w głos Matki Bożej Fatimskiej i jej orędzie. W tym roku przeżywamy setną rocznicę objawień. Matka Boża mówi o pokucie, nawróceniu i modlitwie i my w naszej parafii staramy się tym żyć. Szczególnie w pierwsze soboty miesiąca. Zachęcamy parafian i pielgrzymów, którzy przychodzą, tak jak prosiła Matka Boża w Fatimie o nabożeństwa wynagradzające Niepokalanemu Sercu. Dostrzegamy dużą liczbę osób przystępujących do Komunii i spowiedzi, biorących udział w modlitwie różańcowej.
Jak to się stało, że powstała parafia Matki Bożej Fatimskiej?
Mój poprzednik, ks. prałat Roch Walczak został skierowany przez kard. Józefa Glempa do Ursusa, by tworzyć tutaj ośrodek duszpasterski. Pojawił się zamysł, aby podziękować Panu Bogu za ocalenie życia św. Jana Pawła II. Do zamachu doszło w dniu fatimskim, a sam Jan Paweł II zawsze podkreślał, że ocalenie zawdzięcza Matce Bożej Fatimskiej. Był pomysł, żeby w archidiecezji warszawskiej było takiej miejsce, świątynia jako podziękowanie za ocalenie życia św. Jana Pawła II. Dlatego mamy tutaj Jego relikwie, a także relikwie błogosławionych dzieci fatimskich.
W jaki sposób Sanktuarium otrzymało relikwie błogosławionych- Franciszka i Hiacynty?
Było to staraniem mojego poprzednika, ks. prałata Rocha Walczaka, który starał się, by parafia Matki Bożej Fatimskiej nie tylko pełniła rolę parafii, ale była miejscem szczególnym, sanktuarium, miejscem modlitwy, stąd jego zabieganie, żeby sprowadzić relikwie z Portugalii.
To są relikwie którego stopnia?
Drugiego stopnia.
W centrum sanktuarium znajduje się figura. Skąd pochodzi?
Jej obecność to wielkie staranie mojego poprzednika. Sprowadzono ją z Portugalii. Święty Jan Paweł II w trakcie pielgrzymki do Polski w 1991 roku poświecił figurę podczas Mszy świętej na Agrykoli.
Kult dzieci fatimskich rozwija się? Jak Ksiądz obserwuje?
Zauważam, że kult dzieci fatimskich idzie w parze z kultem Matki Bożej. To nierozłączne wydarzenia. Matka Boża wybrała te dzieci do głoszenia jej orędzia. Ja bym nie rozłączał tego kultu. Każdego 13 od maja do października odmawiamy po każdej mszy rano i wieczorem litanię do błogosławionych, a za chwilę świętych, a potem można ucałować relikwie.
Jaką funkcję na mapie archidiecezji warszawskiej ma to miejsce? Czy to jest tak, że każda archidiecezja, diecezja w Polsce, na świecie musi mieć sanktuarium?
To jedyne sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w archidiecezji warszawskiej. Jednak w wielu diecezjach również są miejsca poświęcone Matce Bożej- parafie czy sanktuaria. Co roku księża pallotyni i Sekretariat Fatimski organizują konferencję fatimską i spotykamy się z proboszczami, kustoszami z całej Polski, z miejsc gdzie ten kult istnieje. Mogę powiedzieć: tak, w archidiecezji warszawskiej to wyjątkowe miejsce, jedyne sanktuarium pod takim wezwaniem. Przygotowując się do uroczystości objawień, byliśmy w Fatimie zaraz po świętach wielkanocnych. W pielgrzymce uczestniczyło około 70 parafian. Odwiedziliśmy to miejsce, gdzie wszystko się zaczęło.
Duże uroczystości odbędą w sobotę. To setna rocznica objawień. Pomoże nam Ksiądz zrozumieć znaczenie tej rocznicy? Ostatnio słyszymy bardzo dużo o Trzeciej Tajemnicy Fatimskiej. Różne są pomysły interpretowania tej daty. Czy Ksiądz może nam pomóc zrozumieć, co się wydarzy w Kościele?
Nie spodziewałbym się jakichś niesamowitych wydarzeń, bo wszystko zostało już powiedziane. Wszystkie tajemnice są znane. Chodzi o to, by na nowo albo jeszcze mocniej wsłuchać się w to, co mówiła Matka Boża w Fatimie. Rozpoczynając te uroczystości w najbliższą sobotę, będziemy starać się, by dla kogoś było to odkrycie na nowo lub jeszcze głębsze umocnienie, wsłuchanie się w Matkę Bożą. To będą piękne chwile. Najpierw Msza św. o godz 18 pod przewodnictwem kard. Nycza- przyjadą także księża z pielgrzymami, zapowiada się również pielgrzymka rowerowa. Potem wyruszymy z figurą Matki Bożej w uroczystej procesji ulicami osiedla Niedźwiadek.
Co możemy powiedzieć o Fatimie? Co będziemy obchodzić w tę sobotę?
13 maja doszło do pierwszego spotkania Matki Bożej z dziećmi. Wcześniej, w roku 1916, dzieci były przygotowywane na te wydarzenia poprzez trzy spotkania z Aniołem Pokoju, a 13 maja 1917 roku dzieci po raz pierwszy spotkały „Jasną Panią”, jak przekazywały Hiacynta, Łucja i Franciszek. Wtedy Matka Boża poprosiła je, by każdego trzynastego dnia miesiąca przychodziły w to miejsce na spotkanie, żeby usłyszeć orędzie. Zostały zaproszone do przekazywania tego orędzia- nie tylko, by opowiedzieć je w Portugalii, ale też całemu światu.
Przypomnijmy, co to jest za orędzie?
Orędzie Matki Bożej Fatimskiej to jest przede wszystkim prośba o pokutę, o nawrócenie, o poświęcenie Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi. To też wezwanie do głębokiej modlitwy, głębokiego zaufania Matce Bożej, która prowadzi do spotkania z Chrystusem i nigdy go nie przesłania.
W Fatimie wszystko się zaczęło. Matka Boża nawoływała do pokuty i modlitwy. Jaki jest tego rezultat? Słuchamy tego orędzia? Jak Ksiądz obserwuje?
To jest sprawa indywidualna. Zarówno Pan Bóg, jak i Matka Boża ma swój sposób dotarcia do każdego człowieka i myślę, że to jest bardzo intymne spotkanie poprzez Maryję, która prowadzi do spotkania z Bogiem, Jezusem. Obserwujemy wielu parafian uczestniczących w modlitwie różańcowej, biorących udział w nabożeństwach w pierwsze soboty miesiąca. Wsłuchują się w prośbę Matki Bożej.