„Wspólnoty Pomocy”. Jak to działa?

Pierwsze parafie Archidiecezji Warszawskiej włączyły się w system “Wspólnot Pomocy”. Dzięki tej inicjatywie mogą lepiej i skuteczniej pomagać osobom potrzebującym w czasie epidemii koronawirusa. Parafialni wolontariusze korzystają z doświadczeń grupy specjalistów z organizacji pozarządowych i ruchów kościelnych, którzy zainicjowali ten projekt.

W czasie epidemii koronawirusa parafialne zespoły charytatywne działają na pełnych obrotach, ale potrzeb jest wiele. – Chorzy, starsi, którzy ze względu na sytuację i niepokój nie wychodzą z domu potrzebują, by zrobić im zakupy, wykupić im leki – zwraca uwagę kard. Kazimierz Nycz. W Archidiecezji Warszawskiej zarekomendował inicjatywę “Wspólnot Pomocy”.

– Chcemy wesprzeć to, co już się dzieje w parafiach np. grupy charytatywne, a tam gdzie ich nie ma, możemy pomóc je utworzyć – zapewnia Marta Titaniec, współinicjatorka projektu „Wspólnot Pomocy”. Wsparcie – w zależności od potrzeb danej parafii – może polegać na wymianie informacji, dzieleniu się dobrymi praktykami czy konkretnymi dobrami materialnymi. Przykład? – Zadzwoniła wolontariuszka z parafialnego Caritasu działającego prężnie od lat u św. Franciszka na Okęciu i mówi: mamy wszystko, nawet z hurtowniami umowy, ale brakuje nam rękawiczek. Ja wiedziałam kto ma rękawiczki i skomunikowałam ich ze sobą, rękawiczki dostali – opowiada Marta Titaniec.

Jej zdaniem, w czasie epidemii ludźmi potrzebującymi pomocy są nie tylko ubodzy, którymi opiekowały się do tej pory parafie, ale szczególnie seniorzy i ludzie chorzy oraz osoby pozostające w kwarantannie. Stąd inicjatywa „Wspólnot Pomocy”.

– My ramach projektu „Wspólnot Pomocy” nie zakładamy własnych grup pomocowych w parafii, tylko jeśli ktoś chętny zgłasza się do  nas kierujemy go do swojej parafii, by dowiedział się czy grupa charytatywna lub zespół Caritas już tam istnieje, a jeśli nie istnieje to czy można ją utworzyć? Dzielimy się jak to zrobić, dzielimy się informacjami, sprawdzonymi sposobami działania, wspieramy i odpowiadamy na pytania – mówi współinicjatorka „Wspólnot Pomocy”. I podkreśla: „zachęcamy, by chętni angażowali się w swoich parafiach  i korzystali z wypracowanych przez nas rozwiązań”.

„Wspólnoty Pomocy” mogą wesprzeć również parafie.  – Na każdym etapie – od pozyskania wolontariuszy i utworzenia parafialnego zespołu po działania związane z szukaniem ludzi potrzebujących pomocy  – zapewnia Marta Titaniec. Pomogą parafii w analizie jej zasobów, po pracę z wolontariuszami i wymianę informacji z innych parafii oferując platformę wymiany doświadczeń. Chodzi o to by zainspirować ludzi do różnych form pomagania – podkreśla.

Jaki może być pierwszy krok w parafii? Zebranie ludzi, którzy chcą pomagać. – Najpierw zespół i dwie podstawowe sprawy: jak dotrzeć do ludzi potrzebujących i co możemy im zaoferować? Ktoś ma samochód do przewożenia, ktoś inny może ugotować obiad, ktoś inny jeszcze coś innego. Warto  pomyśleć jak dotrzeć do ludzi potrzebujących. Czy np. lepiej w danym środowisku wywiesić plakaty w każdym bloku czy może poinformować na parafialnym Facebooku, a może zachęcić, by każdy, kto przeczyta ogłoszenie lub plakat zorientował się czy jego sąsiedzi nie potrzebują pomocy – mówi współinicjatorka projektu.

Jej zdaniem parafie na ogół mają wiedzę o tym, kto potrzebuje pomocy. – Być może skorzystanie z proponowanych przez nas narzędzi pomogłoby uporządkować i usprawnić dotychczasowe działania – ma nadzieję liderka.

Każda parafia wypracowuje też swoje własne sposoby działania. Jedna z parafii zrobiła „telefoniczną kolędę”, inna dotarła do potrzebujących poprzez kontakt z miejscowym ośrodkiem pomocy społecznej, jeszcze inna wywiesiła ogłoszenie, żeby ludzie zgłaszali telefonicznie jeśli potrzebują pomocy.

“Wspólnoty Pomocy” posiadają stronę internetową www.wspolnotypomocy.pl, profil na Facebooku www.facebook.com/wspolnotypomocy Możliwy jest też kontakt telefoniczny: 571 525 600 i poprzez skrzynkę mailową: kontakt@wspolnotypomocy.pl

W projekcie „Wspólnot Pomocy” aktualnie uczestniczą parafie:

 • Parafia Archikatedralna św. Jana Chrzciciela
 • Parafia św. Stanisława Kostki w Warszawie
 • Parafia pw. Najświętszego Zbawiciela w Warszawie
 • Parafia pw. św. Michała w Warszawie
 • Parafia św. Franciszka z Asyżu w Warszawie
 • Parafia św. Rocha w Jazgarzewie
 • Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Szczekocinach (diecezja kielecka)

Ponadto “Wspólnoty Pomocy” są w kontakcie roboczym z przedstawicielami parafii:

 • parafia NMP Matki Zbawiciela
 • parafia św. Judy Tadeusza na na Sadybie
 • parafia św. Szczepana na Mokotowie
 • parafia św. Zygmunta na Bielanach
 • parafia MB z Lourdes (diecezja warszawsko-praska)
 • parafia MB Królowej Polski w Aninie (diecezja warszawsko-praska)

„Wspólnoty Pomocy” nawiązały kontakt z duszpasterstwami akademickimi w Warszawie z których do pomocy w parafiach zgłosili się wolontariusze:

 • Duszpasterstwo Akademickie u Dominikanów na Freta
 • Duszpasterstwo Akademickie „Sandał” z Parafii Najświętszego Zbawiciela
 • Duszpasterstwo Akademickie przy kościele Św. Anny
 • Duszpasterstwo Akademickie DĄB z parafii Św. Andrzeja Boboli na Rakowieckiej
 • Duszpasterstwo Akademickie „Student+” z kościoła NMP Matki Zbawiciela
 • Środowisko Akademickie i młodzieżowe KIK działające przy kościele św. Marcina na w Warszawie

„Wspólnoty Pomocy” nawiązały kontakt i współpracę ze:

 • Światowym Ruchem Katolików na Rzecz Środowiska
 • Stowarzyszeniem Przymierze Rodzin, pomagającym nawiązać relacje z kolejnymi parafiami.